• Mardin7 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çelik Sektöründen Dört Ayda 5,5 Milyon Tonluk İhracat
05 Mayıs 2016 Perşembe 12:53

Çelik Sektöründen Dört Ayda 5,5 Milyon Tonluk İhracat

Türk çelik sektörü Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan miktar bazındaki ihracat artışlarına rağmen yılın dört aylık döneminde değer bazında düşüş yaşadı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre sektör Ocak-Nisan...

Türk çelik sektörü Avrupa Birliği ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan miktar bazındaki ihracat artışlarına rağmen yılın dört aylık döneminde değer bazında düşüş yaşadı. Çelik İhracatçıları Birliği verilerine göre sektör Ocak-Nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 3,1 azalışla 5,5 milyon ton, değer bazında ise yüzde 25 azalışla 2,8 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi. Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, yaşanan gerilemenin yapısal dönüşümle birlikte yurt içi ve yurt dışından kaynaklanan olumsuzlukların giderilmesi ile aşılabileceğini söyledi.

Çelik İhracatçıları Birliği tarafından açıklanan 2016 yılı Ocak-Nisan dönemi verilerine göre;

çelik sektörünün direkt ihracatına diğer birliklerin faaliyet alanına giren demir çelik ürünleri de eklendiğinde Türkiye’nin 2016 yılının ilk dört ayındaki toplam çelik ihracatı; miktar bazında 5,8 milyon ton, değer bazında ise 3,5 milyar dolar oldu. Ortadoğu 1,9 milyon ton ihracatla bölgeler bazında liderliğe devam etti. Bu bölgeyi miktar bazında yüzde 58 artış ile 1 milyon tona yükselen Kuzey Afrika ülkeleri ve yüzde 21 artış ile 1 milyon tona ulaşan Avrupa Birliği ülkeleri izledi. Bu dönemde Türk çelik sektörünün miktar bazında en fazla artış yakaladığı ilk 3 ülke; Mısır, İsrail ve İspanya olarak sıralandı.

İlk dört ayda en çok ihraç edilen çelik ürünleri sıralamasında ise liderliği 2,5 milyon tonluk ihracat ile inşaat çeliği üstlendi. İnşaat çeliğini, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 140 bin ton artışla 687 bin tona ulaşan yassı sıcak takip etti. Bu ürünlerin ardından ise 621 bin tonla dikişli boru ve 523 bin tonla profil geldi. Miktar bazında da 2016 yılı Nisan ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayı ile kıyaslandığında miktarda yüzde 18,5 azalış ile 1,3 milyon ton; değerde ise yüzde 28,3 azalış ile 700 milyon dolar oldu.

İhracat rakamlarını değerlendiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kuzey Afrika ve AB ülkelerine olan ihracattaki artış maalesef bu dönemde ihracatın genel düşüşüne engel olamadı. İhraç pazarlarımızla ticari ilişkilerimizi geliştirmeye devam ediyoruz ancak Çin’in kural tanımayan agresif ihracat politikası ile pazarlarımızı ele geçirmeye çalışması, küresel piyasalarda cevher fiyatlarında yaşanan değişimler ve emtia fiyatlarındaki gerileme bizi fazlasıyla olumsuz etkiliyor. Sektör olarak yaşanan bu gerilemeyi yapısal dönüşümle birlikte yurt içi ve yurt dışından kaynaklanan olumsuzlukların giderilmesi ile aşabileceğiz.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 162 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA