• Mardin39 °C
  • Diyarbakır36 °C
  • Batman37 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul32 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Çalışan Babaların Büyük Bölümü Çocuklarına Zaman Ayıramıyor
17 Haziran 2016 Cuma 15:33

Çalışan Babaların Büyük Bölümü Çocuklarına Zaman Ayıramıyor

Babalar Günü için yapılan bir anket kariyer hayatının çocuklara ilgiyi sınırladığını ortaya koyuyor. Web ortamından 2 bin 106 deneğin cevapladığı ankete göre çalışan babaların yüzde 57’si çocuklarına zaman ayıramamaktan şikayetçi....

Babalar Günü için yapılan bir anket kariyer hayatının çocuklara ilgiyi sınırladığını ortaya koyuyor. Web ortamından 2 bin 106 deneğin cevapladığı ankete göre çalışan babaların yüzde 57’si çocuklarına zaman ayıramamaktan şikayetçi. Bazen zaman ayırabildiğini dile getirenlerin oranı yüzde 23 iken, zaman ayırabildiğini belirtenlerin oranı yüzde 20’de kaldı.

Şirketlerde yönetici olarak görev yapan babaların durumu da aynı. İK yöneticileri yoğun tempodan ötürü çocuklarına vakit ayırmada güçlük çekiyor. Peki çocukları ile nasıl vakit geçiriyorlar? İK’cı kimlikleri ile çocuklarının kariyerlerine yön veriyorlar mı? İK yöneticilerinin bu sorulara cevapları şöyle:

FATİH TAY: İSTANBUL’DA VAKİT AYIRAMIYORDUM

Merit International Hotels&Resorts İK Direktörü Fatih Tay:

Oğlum 2,5 yaşında. İstanbul’da yaşarken onunla nitelikli zaman geçiremiyordum ancak Kıbrıs’a yerleştikten sonra kahvaltıda, akşam yemeğinde hep beraberiz. Çocuğunuza zaman ayırabildiğinizde işinizin çocuğunuz ile zaman geçirmeye engel bir şey olduğu düşüncesinden de kurtuluyorsunuz. Oğlumla Kıbrıs’ın ortamından ve doğasından faydalanarak metropolde yapamadığımız şeyleri yapıyoruz. Eşim de dinlenmiş oluyor.

İleride hayatı tanımaya başladığında kendisine önerilerim olacaktır ancak bence çocukları meslek seçimi konusunda serbest bırakmak gerekli. İK’cı olmamın avantajlarını oğlumun gelişimi esnasında onu izleyerek ve yeteneklerine göre hangi mesleğe daha yatkın olduğunu anlamaya çalışarak kullanmayı planlıyorum. Bu izlenimlerimi kendisiyle paylaştıktan sonra tercih onun elbette.

LÜTFİ SEYREKEL: HAFTA SONLARINI DEĞERLENDİRİYORUZ

TAB Gıda İnsan Kaynakları Koordinatörü Lütfi Seyrekel:

Kızım Ece 11 yaşında. Özellikle hafta sonlarını çok iyi değerlendirmeye özen gösteriyoruz. Eşim alışverişteyken kızım ile sinemaya gidiyoruz. Ama en sevdiğimiz aktivite yemek yapmak. Mutfağı dağıtmayı saymazsak çok güzel kek ve kurabiyeler yapıyoruz. Şu an yaşı küçük olduğu için meslek seçimi konusunda sağlıklı karar verebilmesi biraz güç. Zaman zaman değişen ilgi alanlarına göre anlık bazı mesleklere yönelebiliyor. Geçen yıl, ürünler kasadan geçerken çıkan ‘dıtt’ sesinden hoşlandığı için kasiyer olmayı bile istemişti. Biz de bazen mesleki olarak ciddi konuşmalar yapıyor ve kendisinin mutlu olacağı bir mesleği tercih etmesi yönünde eğilimimiz olduğunu iletiyoruz.

İK’cılar olarak trend meslekleri, gelecekteki pozisyonlarını daha iyi takip ettiğimiz için ileride çocuğuma bazı yönlendirmelerde bulunabileceğimi düşünüyorum. Son kararı kendisi verecektir ama meslek seçimi konusunda benim fikirlerimi de dikkate alacağına inanıyorum.

ERCAN AVCI: SEÇİMLERİNE SAYGI GÖSTERİYORUM

Gökbora Şirketler Grubu İK Yöneticisi Ercan Avcı:

20 yaşında üniversite öğrencisi bir kızım var. Derslerinden arta kalan zamanlarda -ki genelde bu hafta sonları oluyor- onun ilgi alanındaki konularda sohbet ediyor ve fırsat buldukça İstanbul’un ilgi çeken yerlerini hep beraber geziyoruz. Lise yıllarından bu yana ilgi alanları ve meslek seçimi konusunda her zaman onun seçimlerine saygı gösterdim, eksik bilgilerini tamamlamaya çalıştım ve çalışıyorum. Problem çözme ve iletişim konularında kendisine tecrübelerimi aktarıyorum.

SERDAR KALAYCIOĞLU: TERZİ KENDİ SÖKÜĞÜNÜ DİKEMİYOR

Peryön Türkiye İnsan Yönetimi Derneği Ege Şubesi Başkanı Serdar Kalaycıoğlu:

İki oğlum var, 17 ve 28 yaşlarında. Biz üç kuşağız: Baby boomer ben, Y kuşağı büyük oğlum Lemi ve Z kuşağı küçük oğlum Kaan. Fırsat buldukça beraber olmaya çalışıyoruz. Balığa çıkarız, maça gideriz. Pazarları ailece beraber oluruz. Bu sene çok yoğun geçiyor bizim için, küçük oğlum üniversite sınavlarına hazırlanıyor büyük oğlum ise evlilik hazırlığında. Evde tam bir koşuşturmaca ve zamana karşı yarış var.

Büyük oğlum makine mühendisi ve Arge’de mekanik tasarımcı olarak çalışıyor. Üniversite ve bölüm seçiminde ona yardımcı oldum. Yeni nesil daha bilinçli. Küçük oğlum şu an hangi okula, hangi bölüme gitmek istediğini biliyor. Seçtiği bölümlerin artısını, eksisini anlatıyorum o da sonuçlara göre kararı kendisi verecek. Çocukların kendi isteklerine göre hareket etmesi gerek. Biz sadece bildiğimizi aktarırız. Yıllardır öğrencilere meslek seçimi ve kariyer dünyası konusunda konuşmalar yapıyorum, ÖSS birincisi bile geldi, sorular sordu. Herkesle bilgilerimizi paylaştık ama en zoru çocuklarımız ile olan durumumuz galiba. Hani derler ya terzi söküğünü dikemezmiş bizimki de o misal.

AZMİ YILMAZ: İSTEDİĞİM KADAR ZAMAN GEÇİREMİYORUM

Ağaoğlu İnsan Kaynakları Direktörü Azmi Yılmaz:

Oğlum Mahmut Efe 12, Kızım Saliha Ece 8 aylık. Çocuklarım ile arzu ettiğim kadar nitelikli zaman geçiremiyorum. Kızım doğduktan sonra daha fazla zaman geçirmeye özen gösteriyorum. Oğlum hemencecik büyüdü. Çok şey kaçırdığımı düşünüyorum. Oğlumun ilgi alanlarına yoğunlaşmaya, bol bol sohbet etmeye çalışıyorum. Beraber seyahat ediyoruz. Oyun ve eğlence merkezlerine gidiyoruz. Birbirimize arkadaşlık ediyoruz. Bence meslek seçiminde çocuklara yardımcı olunması gerek. Biz İK’cıların da deneyim ve bilgilerimizi çocuklarımıza aktarmamız, kariyer gelişimlerine katkıda bulunmamız onlar için bir kazançtır. Okul seçiminde onun da fikrini alıyorum ama etkin rol oynuyorum. Şimdiden meslekleri tanımaya başladı. İşyerinin etkinliklerine davet ediyor, insanlarla işleri konusunda doğrudan sohbet etmesini teşvik ediyorum.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 327 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Borsa haftaya yükselişle başladı
  • “Akıllı cihaz kullanımı çocuklarda bel ve boyun problemlerini artırıyor”
  • Vücudun su ihtiyacını gideren besinler
  • Gazişehir ilk hazırlık maçını 1-0 kazandı
  • Rıfat Fırat: “Beyaz eşyada ÖTV yeniden düzenlenmeli”
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA