• Mardin31 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman29 °C
  • Şırnak28 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Büyükşehir Meclisinde Engelsiz Şehir Değerlendirildi
12 Temmuz 2016 Salı 18:03

Büyükşehir Meclisi'nde 'Engelsiz Şehir' Değerlendirildi

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısında toplumun engellilere bakış açısı ile 'engelsiz şehir' çalışmaları konuşuldu. Mecliste konuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “Bir engelli olarak Konya’da...

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısında toplumun engellilere bakış açısı ile 'engelsiz şehir' çalışmaları konuşuldu.

Mecliste konuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, “Bir engelli olarak Konya’da bulunmaktan, yaşamaktan, belediye başkanımızdan çok memnunum.” dedi. Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya olarak engelsiz şehir oluşturma konusunda örnek çalışmalar yaptıklarını belirterek, dünyaya model olacak çok sayıda çalışma yapmak gerektiğini ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin temmuz ayı toplantısı Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek başkanlığında yapıldı. Toplantıya 22. ve 23. Dönem İstanbul Milletvekili, Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Merkez Valisi, Konya Eğitim ve Sağlık Vakfı (KONEV) Başkanı Hakkı Teke, Beyazay Derneği İç Anadolu Bölge Başkanı Aysel Akar ile Konya Şube Başkanı Adnan Yağcı da katıldı.

Toplantıda söz alan KONEV Başkanı Hakkı Teke, Yeni Büyükşehir Yasası’nın devrim niteliğinde olduğunu belirterek, Konya Büyükşehir Belediyesi’nin yasaya en hızlı uyum sağlayan belediye olduğunu dile getirdi. Yasa ile Konya’nın ve ülkenin kırsal dönüşümünün gerçekleşeceğini kaydeden Teke, bir Konyalı olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’e teşekkür etti. Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, belediyelerin birer vakıf gibi çalıştığını, doğumdan ölüme kadar insanlara hizmet verdiğini belirterek, toplumda engellilere yönelik algının geliştirilmesi gerektiğini söyledi. İnsanların özelliklerine göre hizmet üretilmesi gerektiğine dikkat çeken Ayva, “Bir engelli olarak Konya’da bulunmaktan, yaşamaktan, belediye başkanımızdan çok memnunum. Bu anlayışın halk tabanına indirilmesi gerekiyor.” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek de Avrupa’da engelliler toplumda yok sayılırken ecdadın onların tedavisi için merkezler açtığını hatırlatarak, bugün engellilere yönelik fiziki hizmetlerde hala eksiklikler bulunduğunu dile getirdi. Konya olarak engelsiz şehir oluşturma konusunda Başbakanlık ile yapılan protokol çerçevesinde önemli ve örnek çalışmalar yaptıklarını kaydeden Başkan Akyürek, dünyaya model olacak çok sayıda çalışma yapmak gerektiğini ifade etti. Büyükşehir Meclisi olarak engellilere yönelik hizmetlerde daha fazla adımlar atacaklarını belirten Başkan Akyürek, engellilere yönelik bakış açısının değiştirilmesi gerektiğini söyledi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 112 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA