• Mardin22 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman18 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul25 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bursa İş Dünyası Demokrasi İçin Tek Ses, Tek Yürek Oldu
20 Temmuz 2016 Çarşamba 14:53

Bursa İş Dünyası Demokrasi İçin Tek Ses, Tek Yürek Oldu

İş dünyasının temsilcileri milli irade ve demokrasiye sahip çıkmak adına yapılan toplantıda ortak bildiri yayınladı. 82 kurum ve kuluşun izmaladığı toplantıda konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi odası yönetim kurulu başkanı İbrahim Burkay:...

İş dünyasının temsilcileri milli irade ve demokrasiye sahip çıkmak adına yapılan toplantıda ortak bildiri yayınladı.

82 kurum ve kuluşun izmaladığı toplantıda konuşan Bursa Ticaret ve Sanayi odası yönetim kurulu başkanı İbrahim Burkay: "Hepinizin bildiği gibi 15 Temmuz gecesi ne yazik ki millet iradesini hiçe sayan, demokrasimiz adına utanç verici bir girişime şahit olduk.Şükürler olsun ki milletimiz, askeri kamuflajla terör estiren FETÖ terör örgütüne gereken cevabı canını hiçe sayarak ve gözünü kırpmadan vermiştir.

Milletimizin iradesi ve devlet kurumlarımızın takdire şayan dayanışması, birliğimizi ve geleceğimizi tehdit eden FETÖ terör örgütü mensuplarının ve destekçilerinin heveslerini kursaklarında bırakmıştır.15 Temmuz, ülke olarak demokrasiye inancımızı ve bağlılığımızı tüm dünyaya bir kez daha ilan ettiğimiz çok özel bir gün olarak tarihteki yerini almıştır. Demokrasinin temel niteliği olan halk insiyatifi ve sivilleşme bir kültür olarak varlığını toplumumuzda en güçlü şekilde hissettirmiştir.

Güçlü Türkiye’nin ve güçlü ekonominin temeli güçlü demokrasi, güçlü demokrasinin güvencesi de sivil insiyatifin varlığıdır.Milletimizin bu bilinci düşünce ve aksiyon planında zamanı geldiğinde ortaya koyacağına da tüm dünya şahit oldu.

Türk milleti artık kendisine dayatılmak istenen her şeyi kabullenmeyeceğini ilan etmiş, iradesinin ve tercihinin ne pahasına olursa olsun arkasında duracağını göstermiştir.Paralel devlet yapılanması girişimiyle düzenlenen alçakça saldırıya karşı örnek bir duruş sergileyen her bir vatansever kardeşimi bir kez daha yürekten kutluyorum.

Gururla ifade etmek istiyorum ki; iradesinden başka güç tanımadığımız milletimizin, hükümetimizin, Başbakanımızın ve seçilmiş Cumhurbaşkanımızın yanında olduğumuzu hiç tereddüt etmeden açıklayan ilk Oda olduk.Ülkemizin hedeflerinde olduğu gibi köklü tarihinde de derin izlere sahip olan Bursa’mız, milli birliğimizin ve egemenliğimizin sembol şehirleri arasındadır.Anadolu’nun kadim başkenti özelliğini taşıyan Bursa’mızın Yunan işgali altında olduğu dönemde, kürsüsü 2 yıl boyunca siyah sancak ile kapatılan Meclisimizin tarihinde ilk kez bombalanması da bizleri derinden yaraladı.

Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da halkımızın iradesini sembolize eden meclisimize karşı bağlılığımızı ve milli irademizin hukukunu korumaya devam edeceğiz.Bir kez daha altını çizerek ifade ediyorum:Hiç kimsenin gücü yüce meclisimizi yıkmaya yetmeyecek!

Milli irademizin çiğnenmesine asla ama asla izin vermeyeceğiz!Türkiye, ne çektiyse darbeci zihniyetten çekmiştir.

Her darbe dönemi sosyal hayatımızda kapanmayan yaralar, ekonomimizde ise telafisi yıllar süren tahribatlara neden olmuştur.Büyümenin temelini oluşturan siyasi istikrar ise beraberinde ekonomik kazanımları getirmiştir.

Geride bıraktığımız 10-15 yıllık dönemde Türkiye ekonomisinin geldiği nokta tüm dünya tarafından takdirle karşılanmıştır.Türkiye’mizi daha da büyütmek amacıyla yoğun gayret sarfettiğimiz bir dönemde, acı bir tecrübe olsa da 'Demokrasi Bayramı' olarak anılacak milli duruşumuz, geleceğe dair umutlarımızı daha da artırmıştır.

Bugün, güçlenen siyasi istikrar ve milletimizin desteği ile dünden daha güçlüyüz.

Yaşanan olağanüstü duruma rağmen ekonomik parametrelerin olağan seyrini koruması, temelleri sağlam bir ekonominin ve güven veren güçlü bir ülkenin göstergesidir.

Şer odaklarının kaos beklentilerine karşı Merkez Bankamızın başta faiz indirimi ve likidite kanallarını açmaya dönük olarak yaptığı yerinde müdahaleler, piyasaların etkin işleyişine destek sağlamıştır.

Merkez Bankamızdan iş dünyamızın reel beklentilerine uygun adımları bundan sonra da kararlılıkla sürdürmesini bekliyoruz.Dış politikada İsrail ve Rusya başta olmak üzere, yakın ve komşu ülkelerle başlatılan normalleşme sürecinin devam etmesini de arzu ediyoruz.

Dışarıda yürütülen olumsuz kampanyaları ve oluşturulmak istenen algıyı hep birlikte bertaraf etmek zorundayız.

Türkiye’miz yerli ve yabancı yatırımcılar için bugün olduğu gibi yarın da cazibe merkezi olacak bir potansiyele sahiptir.

Hangi art niyetle ülkemizin algısı ve istikrarı zedelenmeye çalışılırsa çalışılsın; Buna karşın bugün yakalamış olduğumuz milli birlik erdemini geleceğe de taşımayı becerebilirsek, kazanan yine ülkemiz olacaktır.Önümüze çıkan engellere ve oluşturulmak istenen kaos senaryolarına rağmen yaşadığımız coğrafyanın kaderimizi belirlemesine izin vermeyeceğiz.Bu coğrafyanın geleceğinin şekillenmesinde Türkiye olarak söz sahibi olacağımızı buradan bir kez daha kararlılıkla ilan ediyorum.Ortak aklın hakim olduğu bu süreçte yeni hedef; daha güçlü bir demokrasi ve daha güçlü ekonomi için yeni anayasanın derhal yüce meclisimizden geçmesidir.İçinde bulunduğu şartlara rağmen 26 çeyrektir büyüme başarısı gösteren Türkiye, son dönemde gerçekleştirdiği tarihi yatırımlarla gıpta edilen bir ülkedir.Dünyanın krizlerle boğuştuğu bir dönemde ülkemiz hayal bile edemediğimiz projelere kavuşmuştur.İstanbul – İzmir Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve 3. Havaalanı ile birlikte, milli uçağımızı, milli tankımızı ve yerli otomobilimizin üretimine başladığımız bir dönemde milletimizin geleceğine dinamit konulmak istenmiştir.Üretimin ve ihracatın merkezi Bursa’da milletimizin kararlılığı ile birlikte, iş dünyası temsilcileri olarak taşıdığımız ortak inançla tüm hedeflerimize dünden daha emin adımlarla yürüyeceğiz.

‘Bursa Büyürse Türkiye Büyür’ inancıyla daha fazla çalışacağız, daha fazla yatırım yapacağız, daha fazla üreteceğiz ve ulusal kalkınma hedeflerimize liderlik etmeyi sürdüreceğiz.Buradan iş dünyamıza ve halkımıza da çağrıda bulunmak istiyorum:Güçlü bir ekonomi ve güçlü bir Türkiye için bugün daha fazla alışveriş ve daha fazla ticaret zamanıdır.Gelin bu ülkenin geleceğini karanlıklara sürüklemek isteyenlere karşı bu süreçten yine omuz omuza daha hızlı ve güçlü bir şekilde çıkalım.Tüm halkımızı kent ekonomimizin kalbi niteliğindeki Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgemiz başta olmak üzere, tüm alışveriş merkezlerimizde ve çarşılarımızda ticaretin katlanarak devam ettirmeye davet ediyorum.Türkiye gibi demokrasiye büyük emek vermiş bir ülkede vatandaşlarımızın üzerine kurşun yağdıran, milli egemenliğimizin sembolü Meclisimizi bombalayan FETÖ terör örgütü mensuplarını bir kez daha lanetliyoruz.

Hastalıklı düşünce yapısı ile hükümetimizi ve devlet kademelerimizi ele geçirmeye yeltenen FETÖ’cü ihanet çetesinin kanun önünde hakettikleri şekilde en ağır cezaya çarptırılacağına inanıyoruz. Demokrasimize sahip çıkarken canlarını feda eden güvenlik güçlerimize ve vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz.Düşman işgaline karşı milli mücadelemizin sembolü olan Hasan Tahsin gibi; darbeci çeteye hayata pahasına ilk kurşunu sıkan şehit kardeşimiz Ömer Halisdemir de ebediyen son demokrasi zaferimizin sembolü olarak anılacaktır.

"81 İLİMİZE 81 ANIT YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ"

Başta Ömer Halisdemir kardeşimiz olmak üzere tüm ülkemizin şanlı tarihine altın harflerle yazılacak demokrasi zaferimizi bizlere kazandıran tüm şehitlerimizi unutulmaz kılmak adına 81 ilimize 81 anıt yapılmasını talep ediyoruz.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası olarak Bursa’da Demokrasi Meydanı’nda bir demokrasi anıtı inşa edeceğiz.Bununla birlikte her yıl Ömer Halisdemir adına bir demokrasi ödülü vereceğimizi ilan ederek 15 Temmuz tarihinin Demokrasi Bayramı olmasını destekliyoruz.

Başta Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım olmak üzere demokrasimize ve milli irademize sahip çıkan devlet büyüklerimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve Emniyet Genel Müdürlüğümüz ile kahraman halkımıza bir kez daha şükranlarımızı arz ediyoruz.

İhracatçı Birliklerimizden ilçe Oda ve Borsalarımıza; esnaf odalarımızdan sivil toplum kuruluşlarımıza yine örnek bir duruş sergileyen Bursa iş dünyası temsilcilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Bu akşam da yine yönetim kurulumuz, meclis ve komite üyelerimiz ve iş dünyası temsilcilerimizle birlikte halkımızla iç içe hep birlikte eski adıyla Fomara, yeni adıyla Demokrasi Meydanı’nda demokrasi nöbetinde buluşacağız.Bursa iş dünyası olarak ortak görüşümüzü deklare ettiğimiz toplantımıza göstermiş olduğunuz ilgiden ötürü medyamızın kıymetli temsilcileri olan sizlere de ayrıca teşekklerimi sunuyorum."dedi

BİLDİRİYİ İMZALAYAN 82 KURUM VE KURULUŞ

1 AKÇALAR ISLAH OSB

2 ANASİAD

3 ARSİYAD

4 ASİAD

5 ASKON

6 BALKANTÜRKSİAD

7 BARAKFAKİH ISLAH OSB

8 BEKSİAD

9 BESOB

10 BİRLİK VAKFI

11 BOSİAD

12 BTÇH

13 BUİKAD

14 BUMİAD

15 BURSA KENT KONSEYİ

16 BURSA OSB

17 BURSA TEKNOLOJİ OSB

18 BURSA TEKSTİL BOYH. OSB

19 BURSA TİCARET BORSASI

20 BUSAT

21 BUSİAD

22 BUTSİAD

23 BUYSAD

24 CERRAH ISLAH OSB

25 ÇASİAD

26 DEMİRTAŞ OSB

27 DERİ İHTİSAS OSB

28 DOSABSİAD

29 GEMLİK TİCARET BORSASI

30 GEMLİK TSO

31 GESİAD

32 GÖRÜKLE ISLAH OSB

33 GÜMTOB

34 GÜSAB

35 GÜSİAD

36 HAKİŞ

37 HASANAĞA OSB

38 İMSİAD

39 İNEGÖL MOBİLYA AĞAÇ İŞLERİ İHTİSAS OSB

40 İNEGÖL OSB

41 İNEGÖL TSO

42 İZNİK TSO

43 KAL-DER BURSA

44 KAMUSEN

45 KARACABEY TİCARET BORSASI

46 KARACABEY TSO

47 KAYAPA ISLAH OSB

48 KSİAD

49 M.K.PAŞA OSB

50 M.K.PAŞA TİCARET BORSASI

51 M.K.PAŞA TSO

52 MADSİAD

53 MAKİNE ÜRETİCİLER BİRLİĞİ BAŞKANI

54 MEMURSEN

55 MERMERCİLER OSB

56 MODSİAD

57 MÜSİAD BURSA

58 NİLSİAD

59 NİLÜFER OSB

60 ORGANGAZİ TSO

61 OSBÜK YK

62 RUMELİSİAD

63 SAMSİAD

64 SKAL KLÜP

65 TİSK

66 TOSYÖV BURSA

67 TÜGİAD BURSA

68 TÜMSİAD BURSA

69 TÜRKİŞ

70 TÜRSAB

71 UİB

72 ULUDAĞ HAZIR GİYİM VE KONFEKSİYON İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

73 ULUDAĞ MEYVE SEBZE MAMÜLLERİ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

74 ULUDAĞ OTOMOTİV ENDÜSTRİSİ İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

75 ULUDAĞ TEKSTİL İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

76 ULUDAĞ YAŞ MEYVE SEBZE İHRACATÇILAR BİRLİĞİ

77 ULUSLARARASI REKABET VE TEKNOLOJİ BİRLİĞİ

78 YENİCE ISLAH OSB

79 YENİŞEHİR OSB

80 YENİŞEHİR TİCARET BORSASI

81 YENİŞEHİR TSO

82 YILSİAD

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 87 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin’de çocuk arkeologlar iş başında
  • Devlet destekledi, Güneydoğulu kadınlar üretti
  • Din görevlilerine dini istismar eden terör örgütlerine yönelik seminer
  • Bayraklı’nın sporcuları derecelerle döndü
  • Dökülen saçlar için en etkin tedavi yöntemleri
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA