• Mardin18 °C
  • Diyarbakır16 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak11 °C
  • İstanbul9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Burdurlular Demokrasi Nöbetinin 2. Gününde De Meydanlarda
17 Temmuz 2016 Pazar 02:38

Burdurlular 'Demokrasi Nöbeti'nin 2. Gününde De Meydanlarda

Bir grup askerin gerçekleştirdiği başarısız darbe girişimi sonrası dün meydanlara inen vatandaşlar, bugün de meydanları doldurdu. Ellerindeki Türk bayraklarıyla vatandaşlar, darbe karşıtı sloganlar attı, dualar etti.Akşam saatlerinde dün...

Bir grup askerin gerçekleştirdiği başarısız darbe girişimi sonrası dün meydanlara inen vatandaşlar, bugün de meydanları doldurdu. Ellerindeki Türk bayraklarıyla vatandaşlar, darbe karşıtı sloganlar attı, dualar etti.

Akşam saatlerinde dün olduğu gibi bugün de ellerindeki bayraklar ile meydana gelen Burdurlular, yaşanan darbe girişmini protesto etti. Kadını erkeği, yaşlısı genci ile vatandaşlar, Cumhuriyet Meydanı'na koştu. Vatandaşlar, önce şehit olanlar için saygı duruşunda bulundu, daha sonra da İstiklal Marşı okudu. Marşların ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla tüm illerde olduğu gibi Fetih duası okundu.

Vatandaşlara destek için meydana gelen Burdur Valisi Şerif Yılmaz, yaptığı açıklamada, "15 Temmuz'da ülkemizin içinde bulunduğu sıkıntılı bir dönemde ordumuz içinde bulunan birkaç çapulcunun kalkışmasıyla beraber onlara haddini bildirmek, onlara gerekli cevabı verebilmek için dün olduğu gibi bugün Cumhuriyet Meydanı'nda tüm Burdurlu hemşerilerimiz ile haykırmaya geldik, dik durmaya geldik. Burdurlu hemşerilerimizin iradesini, sesini duyurmaya geldik. Bunlara yeltenenler en kısa sürede cevabını bulacak, hesabını verecekler. Dün insanların üzerine kurşun yağdıranlar, bugün köpekler gibi sürünerek teslim olmaya başladılar. Üzerlerinde üniformalarını çıkarmak suretiyle, -çünkü o üniforma bu milletin değerlerini yansıtan bir üniformadır- bu üniformayı hak etmeyen, buna layık olmayan köpek sürüleri bugün hak ettikleri cezayı inşallah kısa süre içinde bulacaktır. Onların oluşması için de Burdurlu hemşerilerim hep beraber devletiyle, milletiyle, askeriyle, polisiyle burada iradeyi yansıtıyor. O iradenin arkasında durduğunu devletine bağlılığını, milletine bağlılığını buradan tek yürek olarak haykırıyor" diye konuştu.

Burdur'da 4 savcı ve 3 hakim hakkında yakalama kararı çıkmasıyla ilgili ise Vali Yılmaz, şöyle konuştu: "Bugün itibarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan gelen yakalama emri ile ilgili başsavcılığımıza ulaşan ve bu saat itibarıyla gözaltı işlemleri başlamakta. 4 savcı, 3 hakim gözaltı işlemlerine tabi tutulmaktadır. Şu anda arkadaşlarımız gözaltı işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Adreslerinde bulabildiklerimizi tespit edeceğiz. Yakalayıp adli mercilere tebliğ edeceğiz. Tabi bunların en büyük özellikleri kaçmaktır, inşallah yakalarız diyorum."

Demokrasiye karşı yapılan darbe girişimine karşı ilk tepkiyi ortaya koyan Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adem Korkmaz ise şu ifadeleri kullandı: "Ben, üniversite rektörü olarak, aynı zamanda bütün akademisyen arkadaşlarımızın ve üniversite yönetimimiz ile iki gündür bu meydandayız. Bugün sabah erkenden üniversitemizde senatomuzu topladık ve bu kalkışmaya karşı sert bir bildiri hazırladık. Bütün üniversite rektörlerine, ben haddimi aşarak senatolarını olağan üstü toplayarak bu konuya tepki vermelerini istiyorum. Zira biliyorsunuz, tarihimizde üniversiteler hep askeri darbelere ya da sivil iradeye karşı yapılan hareketleri bazen aktif, bazen pasif desteklemesiyle bilinir. Ama üniversite kavramı ülkenin özgürlüğü bakımından önemli olduğunu düşünüyorum."

Meydanı dolduran vatandaşlar da demokrasi için meydanda nöbette olacaklarını kaydetti.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 115 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Yangın nedeniyle mahallenin elektrikleri kesildi
  • Paçasını kurtarmaya çalışırken parmaklarını koparttı
  • 250 yıllık saati kuracak kimse olmayınca durdu
  • Batman’da şehitler anısına maraton düzenlendi
  • Büyüklerin kabusu Medipol Başakşehir
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA