• Mardin13 °C
  • Diyarbakır10 °C
  • Batman10 °C
  • Şırnak6 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Bayram İkramımız Pestil, Köme Olsun
02 Temmuz 2016 Cumartesi 16:43

"Bu Bayram İkramımız Pestil, Köme Olsun"

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, bayramlarda misafirlere şeker ve tatlandıcılarla yapılan ürünler ikram etmek yerine hestil, köme gibi yerli ürünlerin tercih edilmesini söyledi. Pestil, köme...

Gümüşhane Ticaret ve Sanayi odası(GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, bayramlarda misafirlere şeker ve tatlandıcılarla yapılan ürünler ikram etmek yerine hestil, köme gibi yerli ürünlerin tercih edilmesini söyledi.

Pestil, köme ve türevleriyle yapılan ürünlerin şeker tatlandırıcılarla yapılan şekerleme ve çikolata gibi ürünlerden daha sağlıklı ve doğal içerikli olduğunu belirten Akçay, pestil köme ve bu ürünlerle ile yapılan tatlıların yenilebilir en güzel enerji kaynağı olduğunu söyledi. Akçay, "Yerli ürünlerimizi kendimiz tüketerek gelen misafirlerimize ikram etmeli veya gittiğimiz yerlere hediye olarak götürerek daha çok tanınmasını ve tercih edilen bir ticari ürün haline gelmesine katkı sağlamalıyız." dedi.

Pestil köme sektörü üreticilerinin şehir tarafından da desteklenmesi gerektiğini kaydeden Akçay, "Pestil köme sektörü şehrimiz ile özdeşleşerek artık ülkemizde 'Gümüşhane Pestil ve Kömesi’ olarak aranan bir marka haline geldi. Ülkelerle ve şehirlerle o özdeşleşmiş markalar ve ürünler vardır. O ülkenin veya o şehrin ismini söylediğimizde direkt olarak onunla özdeşleşmiş olan o ürünün ismi akla gelir ve söylenir. Bizim de şehrimizle özdeşleşerek marka haline gelen sektörlerimize daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Pestil köme sektörümüzün aynı zamanda şehrimizin ekonomik açıdan gelişmesini sağlayan ve istihdamı artıran lokomotif sektörlerin başında geldiğini unutmayarak desteklenmeli." ifadelerini kullandı.

"ULUSAL MARKA OLMA YOLUNDA ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

Doğal bitki çeşitliliği ve doğal ürünler açısından zengin bir coğrafyaya sahip olan ili; ülkede ve dünyada çeşitli yöresel ürünleriyle tanınan ve tercih edilen bir yer haline getirmek için daha çok çaba göstermeleri gerektiğini vurgulayan Akçay, "Dünyanın birçok ülkesinde doğal ve bozulmamış coğrafyası ve doğal ürünleriyle marka olmuş ve bu değerini de daha fazla turist çekmek ve kalkınmak için kullanan şehirler var. Gümüşhane’mizin de en yakın sürede doğal güzellikleri ve doğal ürünleri ile birlikte yöresel ürünleri ile tercih edilen bir marka şehir haline getirerek turizm sektöründen daha fazla pay almamız gerekiyor.’’ şeklinde sözlerini tamamladı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 188 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA