• Mardin31 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak23 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bozok Tıp’ta İlk Defa Kapalı Yöntemle Göz Ameliyatı Yapıldı
09 Haziran 2016 Perşembe 16:08

Bozok Tıp’ta İlk Defa Kapalı Yöntemle Göz Ameliyatı Yapıldı

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ilk defa 'Endoskopik Dakriyosistorinostomi' adı verilen kapalı yöntem ile göz ameliyatı yapıldı.Operasyonu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Hakan Dağıstan, ameliyatla...

Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde ilk defa 'Endoskopik Dakriyosistorinostomi' adı verilen kapalı yöntem ile göz ameliyatı yapıldı.

Operasyonu gerçekleştiren Yrd. Doç. Dr. Hakan Dağıstan, ameliyatla ilgili yaptığı açıklamada, bir hastanın gözyaşı kanalının açılmasını kapalı ameliyat yöntemi ile başarılı bir şekilde yaptıklarını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. Hakan Dağıstan, şunları kaydetti: “Uzun yıllardır sol gözünde aşırı sulanma şikayeti olan 47 yaşındaki hastanın yapılan göz muayenesinde göz yaşını burun boşluğuna taşıyan kanallarda tıkanıklık olduğunu tesbit ettik. Bunun üzerine hastamızla görüşerek kapalı teknikle yani endoskopik olarak ameliyat edilebileceğini belirttik. Hastamızın yapılacak işlemi kabul etmesi üzerine burun deliklerinden girerek her iki gözyaşı kanalını endoskopik yöntemle kesisiz bıçaksız, 15-20 dakika gibi kısa bir sürede başarılı bir şekilde açtık. Hastamızı ameliyat sonrası erken dönemde sorunsuz olarak taburcu ettik.”

Gözyaşı tıkanıklığı şikayetinin genelde 40-50’li yaşlarda daha sık göründüğünü anlatan Dağıstan, şu ifadeleri kullandı: “Nazolakrimal kanal tıkanıklığı adı verilen göz yaşı kanalının tıkanması toplumda 40-50’li yaşlarda daha çok ortaya çıkan ve kadınlarda erkeklerden daha sık rastlanılan bir hastalık olup hastalar gözlerinde sulanma şikayeti ile başvurmaktadır. Hastalığın tek tedavisi cerrahi müdahaledir.

Uzun yıllardır eksternal yöntem denilen dışardan gözün kenarından yapılan kesi ile bu ameliyat gerçekleştiriliyordu. Günümüzde ise endoskopik yöntemler daha çok tercih edilmekte. Bunun sebebi ise kapalı tekniğin açık tekniğe göre daha az travmatik olması ve hasta açısından son derece konforlu olması. Hasta aynı gün taburcu edilmekte ve ertesi gün işine dönebilmektedir. Dışarıdan kesi olmadığı için de herhangi bir iz kalmamakta ve kozmetik sorun oluşmamaktadır. Yozgatlı vatandaşlarımıza bundan sonra Bozok Üniversitesi Araştırma hastanemizde kapalı yöntemle göz yaşı kanallarının kansız bıçaksız açılabildiğini duyurmak istiyoruz.”Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 108 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA