• Mardin32 °C
  • Diyarbakır32 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bosch Türkiye Ortadoğu Merkez Binası Açıldı
04 Mayıs 2016 Çarşamba 17:13

Bosch Türkiye Ortadoğu Merkez Binası Açıldı

Bosch Türkiye Ortadoğu Merkez Binası hizmete sunuldu. Küçükyalı’da bulunan bina ile şirketin birimleri tek bir alanda toplandı.Bosch Türkiye Ortadoğu Merkezi Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık ile Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann...

Bosch Türkiye Ortadoğu Merkez Binası hizmete sunuldu. Küçükyalı’da bulunan bina ile şirketin birimleri tek bir alanda toplandı.

Bosch Türkiye Ortadoğu Merkezi Bilim, Teknoloji ve Sanayi Bakanı Fikri Işık ile Almanya Büyükelçisi Martin Erdmann tarafından törenle açıldı. Fikri Işık, törende “Türkiye’ye verdikleri önem dolayısıyla Bosch Ailesi’ne çok teşekkür ediyorum. 1910 yılında başlayan serüvenin 1972’de yatırıma dönüşmesi ve o günden bu yana da sürekli büyüyen bir şirket olarak Türkiye’de varlıklarını sürdürmüş olmaları, bizim için çok anlamlı ve çok değerli.” dedi.

Işık, şöyle devam etti:

“Bosch, doğduğu topraklar Almanya’nın dışında ABD ve Çin’den sonraki en büyük dördüncü yatırımını Türkiye’ye yapıyor. 1972’den bu yana Türkiye’ye 2,5 milyar Euro yatırım yapması da Bosch’un Türkiye’ye verdiği önemi gösteriyor. Bu açıdan Bosch sadece bir Alman şirketi değil, aynı zamanda bir Türk şirketidir. Bosch’un Türkiye’ye katkısını sadece yatırım, üretim, istihdam ve ihracat olarak değerlendirmiyoruz. Türkiye’nin globalleşme sürecinde Bosch’un Türkiye’ye verdiği değer çok fazla. Bosch’un global kültürünü Türkiye’ye taşımış olması çok değerli. Bosch’un verileri, Türkiye için hedeflediğimiz gelecek için çok kritik rakamlar. Türkiye’nin gitmesi gereken yere aslında Bosch şimdiden varmış durumda. Şöyle diyebiliriz; gelecek Bosch ile çoktan gelmiş veya Bosch geleceğe çoktan gitmiş.”

Işık, Bosch’un bölgesel operasyonlarını İstanbul’dan yönetmesinin çok anlamlı ve değerli olduğunu vurguladı. İstanbul ve Türkiye’nin bölgesel merkez olduğunu belirten Bakan, bu anlamda önemli adımlar atıldığını bildirdi. Fikri Işık, “Bölgesel merkezini Türkiye’de kuran şirketlere vergi avantajı ve vergi teşviki getireceğiz. Maliye Bakanlığımız ve Hazine Müsteşarlığımız şimdi bunun üzerinde ortak çalışma yapıyor. İstiyoruz ki, bölgesel merkezler İstanbul’da, Türkiye’de kurulsun ve buradan bölgedeki tüm operasyonlar çok rahat yönetilebilsin.” açıklamalarında bulundu.

Bosch Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Uwe Raschke ise “Türkiye, Bosch Grubu’nun gelecek planları açısından büyük önem verdiği bir ülke. Türkiye’de istikrarlı bir çizgimiz var. 5 şehirde, 8 üretim üssü ve 4 Ar-Ge Merkezimizle faaliyet gösteriyoruz. 16 bin 600 çalışanla Avrupa’da, Almanya’dan sonra ikinci sırada Türkiye geliyor. Burada büyümeye devam ediyoruz. Son 5 yılda Türkiye’ye bir milyar avronun üzerinde, geçen yıl ise 300 milyon Euro tutarında yatırım yaptık. Bu rakam, globalde Almanya, Çin ve Amerika’dan sonraki en büyük yatırım rakamımız. Bu yıl da 220 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yapmayı planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young da “Türkiye’de 100 yılı aşkın geçmişimizde olduğu gibi bu ülkenin gelecek potansiyeline güven duyuyoruz. Türkiye’deki yatırımlarımızı artırarak, varlığımızı daha da pekiştirmek istiyoruz.” dedi.

Bu arada Bosch Türkiye, 2015 yılında cirosunu yüzde 9 artışla 3,4 milyar Euro’ya çıkardı. Şirketin ihracatı ise 2,1 milyar Euro oldu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 179 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA