• Mardin9 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak0 °C
  • İstanbul10 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Boşananlar Şehir Mannheim
07 Mayıs 2016 Cumartesi 11:33

Boşananlar Şehir Mannheim

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaleti İstatistik Dairesi tarafından açıklanan rakamlara göre, Mannheim, evli çiftlerin en çok boşandığı il. 2012 ile 2015 yılları arasında en fazla boşanmanın Mannheim’da gerçekleştiği belirlendi. Geçtiğimiz...

Almanya'nın Baden-Württemberg eyaleti İstatistik Dairesi tarafından açıklanan rakamlara göre, Mannheim, evli çiftlerin en çok boşandığı il. 2012 ile 2015 yılları arasında en fazla boşanmanın Mannheim’da gerçekleştiği belirlendi. Geçtiğimiz yıl 115 bin evli çiftten 602’sinin boşandığı belirtildi. Rapora göre son 4 yıl içerisinde her 10 bin evliliğin 107’si sona erdi.

Bu rakamlar yakın çevre iller ile karşılaştırıldığında durum daha da netleşiyor. İstatistik raporuna göre boşanma sayısı aynı dönemde Heidelberg’de 81. Rhein-Pfalz bölgesi ise Mannheim ile adeta yarışıyor ve burada da boşanma oranı son 4 yıl içerisinde 10 bin evli çift arasında 104 olarak ifade ediliyor.

Mannheim Pro Familia Danışma Merkezi’nden Lisa Kern, açıklanan raporla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede; uzmanlara göre kırsal kesimde boşanma oranlarının şehirlere oranla daha düşük olduğuna dikkat çekti. Danışmana göre, kırsal kesimdeki insanların sosyal çevreleri birbirlerini daha yakinen tanıdığından boşanmaların da daha zor olduğunu vurguluyor.

Eyalet İstatistik Raporuna göre, Mannheim şehri boşanmalarda birinci sırada olmasına rağmen son 4 yılda boşanmalarda gerileme olduğu da kaydediliyor. Nitekim 2012 yılında 700 çift boşanırken, geçtiğimiz yıl bu rakamın 100 daha azaldığına dikkat çekiliyor. Buna rağmen eskiye nazaran kadınların daha kolay boşanma yoluna gittikleri de vurgulanıyor. Bu konuda eğitimli ve gelir düzeyinin yüksek olmasının da önemli faktör olduğu da hatırlatılan raporda, klasik aile yapısının da değiştiğini ve artık kadının ev işleri ve çocukla evde ilgilenip babanın işe gitme olgusunun yavaş yavaş kaybolduğu ifade ediliyor.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 182 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA