• Mardin27 °C
  • Diyarbakır31 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bitliste 30 Bin Adet Sertifikalı Ceviz Fidanı Dağıtıldı
07 Mayıs 2016 Cumartesi 11:23

Bitlis'te 30 Bin Adet Sertifikalı Ceviz Fidanı Dağıtıldı

Bitlis İl Özel İdaresi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü ‘Meyveciliği Geliştirme Programı’ kapsamında 30 bin adet sertifikalı ceviz fidanı dağıtıldı. Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği’nde,...

Bitlis İl Özel İdaresi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün ortaklaşa yürüttüğü ‘Meyveciliği Geliştirme Programı’ kapsamında 30 bin adet sertifikalı ceviz fidanı dağıtıldı.

Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği’nde, Vali Ahmet Çınar, vali yardımcıları ve çiftçilerin katılımıyla fidan dağıtım töreni gerçekleştirildi. Törende kısa bir konuşma yapan Bitlis Valisi Ahmet Çınar, bölgenin, Türkiye açısından ceviz üretiminin merkezi olabilecek potansiyelde olduğunu, halihazırda önemli bir üretim merkezi olan bir şehir olduğunu söyledi.

Vali Ahmet Çınar, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Bitlis İl Özel İdaresi ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün ortak bir projesiyle, ilk etapta 30 bin ceviz fidesi dağıtıyoruz. Köylülerimize ve ilçelerimize dağıtıyoruz. İlk defa sertifikalı ceviz fidanı dağıtıyoruz. Hedefimizde bu rakamlar her yıl çok daha büyüyerek, artarak dağıtımı var. Bölgemiz Türkiye açısında ceviz üretiminin merkezi olabilecek potansiyelde. Halihazırda önemli bir üretim merkezi olan bir şehir. Adilcevaz diye şu anda çalışması devam eden bir tür tescillenmek üzeredir. Biz bu çalışmayı yapmakla köylülerimize, çiftçilerimize, ülkemize bir ekonomik katkı sağlarken, aslında neredeyse çoğu boş olan arazilerimize, dağlarımıza bu ceviz ağacını ekmek suretiyle tabiata da hizmet etmiş oluyoruz. Böceklere de kuşlara da hizmet etmiş oluyoruz. Bu şekilde tabiatımızı da güzelleştirmiş oluyoruz. Çiftçilerimize en az 5 dekar üzerinden hesaplanarak dağıtım yapılıyor. Hedefimizde 5-10 yıl içerisinde milyonlarca ceviz fidanını ekmek var. Bütün çiftçilerimize hayırlı olsun.”

Yapılan açıklamanın ardından, önceden belirlenen çiftçilere ceviz fidanları dağıtıldı. Daha sonra Vali ve beraberindekiler, Bitlis Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Medeni Avcil ile birlikte tesisleri gezdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 131 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA