• Mardin14 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman13 °C
  • Şırnak12 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayramı Kulede Geçirecekler
04 Temmuz 2016 Pazartesi 11:33

Bayramı Kulede Geçirecekler

İzmir'de olası orman yangınlarının erken fark edilmesi için hakim tepelere kurulan gözetleme kulelerinde görev yapan mevsimlik orman işçileri 6 ay süreyle ormanda duman avcılığı yapıyor. Bayramı kulede geçirecek görevliler, bir anlık ihmalin...

İzmir'de olası orman yangınlarının erken fark edilmesi için hakim tepelere kurulan gözetleme kulelerinde görev yapan mevsimlik orman işçileri 6 ay süreyle ormanda duman avcılığı yapıyor. Bayramı kulede geçirecek görevliler, bir anlık ihmalin büyük felaketlere yol açabileceğini söylüyor ve ekliyor: "Bu nedenle bizler de titiz bir şekilde işimizin başından ayrılmıyoruz."

Ormanlardaki yangınların geç fark edilmesinin büyük felaketlere yol açması, orman bakanlığınca 'yangınları erken fark edebilmek için' kritik olarak kabul edilen 6 ay süre ile ek tedbirler alıyor. Bu önlemlerden biri de orman alanlarını gören hakim tepelerde oluşturulan gözetleme kuleleri.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü bünyesindeki orman alanlarına hakim 66 tepede bulunan gözetleme kulelerinde, 24 saat boyunca ormanları izleyen personel görev yapıyor. Her kulede görevlendirilen 2 personel, 6 ay boyunca kulelerde yaşayarak, gece ve gündüz dönüşümlü ormanları izliyor, duman gözetlemesi yapıyor.

KULEDE YAŞAM ZOR

İzmir Karşıyaka’nın sırtını yasladığı Yamanlar Dağı’ndaki kulede görev yapan orman işçileri, kulelerde yaşamın zor olduğunu fakat görev sorumluluklarının bilinciyle hareket ettiklerini belirtiyor. 8 yıldan bu yana bu görevi yapan Sezgin Selvi, şunları kaydediyor: “Gece ve gündüz dönüşümlü olarak orman alanlarını izliyoruz, orman alanından yükselen duman fark ettiğimizde, durumu hemen bağlı bulunduğumuz merkeze iletiyoruz. Orman alanı yakınlarında konuşlanan mobil ekipler hızla bölgeye yönlendiriliyor, bir alevle karşılaştığında hemen müdahale ediyor ve ilk etapta yayılmasını engelleyerek küçük bölgede kalmasını sağlıyor. Takviye gelen ekiplerle, yangın büyümeden söndürülüyor."

YABAN HAYATLA İÇ İÇE

Kulelerde oldukları sürede, ihtiyaç duydukları erzak ve malzemeyi, hafta sonları izne gittiklerinde temin ettiklerini belirten Sezgin Selvi, kulede yemek, temizlik, bakım işlerini de dönüşümlü olarak gerçekleştirdiklerini ifade ediyor. Selvi, “Burada yangınların dışında özellikle geceleri yaban hayvanlarını da görüyorum. Yaban domuzu, tilki, sansar gibi hayvanlar çıkıyor ortaya. Bu işi seviyorum, sevmesen zaten yapılmaz çünkü günlerce burada boynunda dürbün elinde telsiz ormanı tarayıp duruyorsun. Bir anlık ihmal büyük felaketlere yol açabilir, bu nedenle bizler de titiz bir şekilde işimizin başından ayrılmıyoruz.” diyor.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri, kulelerde yaşayan orman personelinin, görevlerini başarılı şekilde yerine getirdiklerini ifade ederek, son 2 yılda, çok sayıda yangının kulelerdeki görevliler sayesinde başlama aşamasında fark edildiğini ve hızlı müdahale sonucu yayılmadan söndürüldüğünü vurguluyor.

Yetkililer, erken müdahaleyle küçük çapta kalan bu yangınların, geç fark edilmesi durumunda önemli orman alanlarının yitirilmesine yol açabilecek sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekiyor.

KULEDE NELER VAR?

Kısa süre önce tamamının elektrik hatları çekilen, bakımı ve ek tesisleri yapılan kuleler, buzdolabından televizyona, mutfaktan banyoya bir çok donanıma kavuşturularak, yaz dönemi boyunca aralıksız görev yapan orman personeline belli bir yaşam konforu sağlıyor. Orman yangınlarının riskli olarak değerlendirildiği dönemlerde kulelerde yaşayan personel, haftada 1,5 gün izin kullanarak, aileleriyle özlem gideriyor.

990 RAKIMLI TEPEDEN İZMİR

Yamanlar Dağı zirvesinde kurulu bulunan orman yangın gözetleme kulesi üç katlı yapılmış. 3'üncü katta yangın gözetleme işçilerinin bulunduğu etrafı camlı gözetleme odası ve üzerinde terası var. İzmir Körfezi’nin karşı yakasındaki Göztepe, Limontepe’ye kadar kilometrelerce uzaklığın rahat görüldüğü tepenin karşısında Nif Dağı bulunuyor. Nif Dağı’nın zirvesinde ise çok sayıda haberleşme ve televizyon yayınları için vericiler bulunuyor.

İzmir Orman Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde yangınla mücadele için 66 yangın gözetleme kulesi, 3 yüz 20 su havuzu, 1 Amfibi yangın söndürme uçağı, 65 helikopter bulunuyor. 2015 yılı içerisinde kulelerden 57 yangın ihbarı alınırken 2016’da bu sayı 65’e çıktı. 2015 yılında İzmir bölgesinde 65 orman yangınında 25 hektar orman alanı yandı. 2016’da ise 116 orman yangını çıktı ve 44 hektar orman alanı kül oldu.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 172 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA