• Mardin9 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman8 °C
  • Şırnak4 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başkanlık Araştırmasında Kılıçdaroğlu’na Şok
19 Mayıs 2016 Perşembe 12:53

Başkanlık Araştırmasında Kılıçdaroğlu’na Şok

Areda Danışmanlık tarafından yapılan, ‘Başkanlık Sistemine Bakış’ adlı gündem araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’...

Areda Danışmanlık tarafından yapılan, ‘Başkanlık Sistemine Bakış’ adlı gündem araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’ sözlerini yüzde 88,8’lik bir kesimin doğru bulumadığını ortaya koydu.

Areda Gündem Araştırmaları, geçtiğimiz günlerde “Başkanlık Sistemine Bakış” adlı bir araştırma yaptı. ‘CATİ-Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi’ yöntemi kullanılarak 30 büyükşehirde, toplam 2 bin 164 denek ile yapılan araştırma Prof. Dr. Suat Kolukırık’ın koordinatörlüğünde yürütüldü. Başkanlık sistemiyle ilgili toplumun düşüncelerine ayna tutan araştırma çarpıcı sonuçlarla dikkat çekti.

KAN TARTIŞMASINA YÜZDE 88’LİK CEVAP

Deneklere öncelikle ‘Yeni ve sivil anayasa yapılmasını destekliyor musunuz?” sorusu yöneltildi. Yüzde 81,2’lik kesim evet cevabını verirken, hayır diyenlerin oranı yüzde 18,8’de kaldı. CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun başkanlık sistemiyle ilgili söylediği ‘Böyle bir başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz’ sözleri de deneklere soruldu. Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerini yüzde 88,8’lik kesim doğru bulmazken, yüzde 11,2’lik kesim ise doğru buluyorum yanıtını verdi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ BİLİNMİYOR

Ankette, ‘Başkanlık Sistemi sizce bir rejim değişikliği midir? Yoksa hükümet modeli değişikliği midir?’ sorusu da deneklere yöneltildi. Deneklerin yüzde 65,4’ü soruya bilmiyorum yanıtını verdi. Rejim değişikliği diyenlerin oranı yüzde 20,5, hükümet modeli diyenlerin oranı ise yüzde 14,1’de kaldı. Soruya yüzde 65,4 oranında bilmiyorum cevabı verilmesi konunun kamuoyunca yeterince anlaşılmadığını da ortaya koydu.

Başkanlık sisteminin toplum tarafından nasıl karşılandığı ile ilgili diğer sorulara da şu yanıtlar verildi: “Başkanlık sisteminin de içerisinde yer alacağı yeni bir anayasa yapılması görüşüne katılıyor musunuz? sorusuna yüzde 54,2 evet, yüzde 45,8 hayır sonucu çıktı. Başkanlık sistemi Türkiye için uygun bir yönetim modeli midir? sorusuna ise deneklerin yüzde 58,4’ü evet, yüzde 41,6’sı hayır cevabını verdi. Başkanlık sistemi Türkiye’nin üniter devlet yapısına zarar vereceğini /bozacağını düşünüyor musunuz? sorusuna yüzde 61,2’lik kesim hayır diyerek endişelere katılmadığını dile getirdi. Yüzde 38,8 evet yanıtını verdi.

BAYDEMİR’E KOMŞU TEPKİSİ

HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir’in ‘Birlikte yaşayamıyorsak komşu olalım’ söylemini nasıl karşıladıkları sorusu da deneklere yöneltildi. Baydemir’in tepki çeken sözlerini yüzde 95,7 gibi bir kesim doğru bulmadığını ifade etti. Yüzde 4,3’lük kesim ise doğru buluyorum dedi.

Ankete katılanlara son olarak “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi. Deneklerin, yüzde 52,3'ü Ak Parti, yüzde 24'ü CHP, yüzde 10,8'i MHP, yüzde 9,6'sı HDP , yüzde 3,0'ü ise diğer cevabını verdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 155 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA