• Mardin39 °C
  • Diyarbakır38 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak38 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Yıldırımdan Almanyaya Tepki
02 Haziran 2016 Perşembe 12:03

Başbakan Yıldırım'dan Almanya'ya Tepki

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti kongresinden sonra ilk kez partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi. Yıldırım, sözde Ermeni Soykırım Tasarısı'nı bugün oylayacak Almanya'ya tepki göstererek, "Almanya gerçek bir dostluk testinden geçiyor....

Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti kongresinden sonra ilk kez partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi. Yıldırım, sözde Ermeni Soykırım Tasarısı'nı bugün oylayacak Almanya'ya tepki göstererek, "Almanya gerçek bir dostluk testinden geçiyor. Bugün dostluk gerçekten var mıymış göreceğiz. Eğer eski defterleri açacaksak burada son sıraya Türkiye gelir." dedi.

AK Parti kongresinin ardından Başbakan Yıldırım ilk kez partisinin il başkanlarıyla bir araya geldi. Genişletilmiş il başkanları toplantısında konuşan Binali Yıldırım, yeni anayasa ve başkanlık sistemi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, şunları kaydetti: "21-22 milyon vatandaşın önüne gidip, onlardan destek isteyen Cumhurbaşkanı 'Ben bir işe karışmam' diyebilir mi? Siyasette böyle bir şey var mı? Anayasa ne söylerse söylesin, Cumhurbaşkanımızın fiili olarak siyasi sorumluluğu doğmuştur. Anayasa, darbe anayasasıdır. Fiili durumla anayasanın şu anda birbiriyle uyumlu hale getirilmesi gerekir. AK Parti'nin, AK Parti'ye gönül veren milyonların önündeki en önemli görev budur. Bu meseleyi çözecekse AK Parti çözecek yeni anayasayı da yapacağız, başkanlık sistemini de bu ülkeye, Türkiye'ye getireceğiz."

TEKRAR MİLLETE GİDECEĞİZ

AK Parti'nin anayasa teklifini Meclis'e sunacaklarını belirten Başbakan Yıldırım muhalefet partilerinin de sürece katkı sunmasını istediklerini ancak destek görmediklerini anlattı. Yıldırım, şu ifadeleri kullandı: "Bunun için defalarca çağrı yaptık ama günün sonunda baktık ki bunların niyeti başka o halde daha fazla beklemek bu millete haksızlıktır. AK Parti olarak bir anayasa teklifini bu Meclis'in gündemine getireceğiz. Ondan sonra karar Meclis'indir. İnanıyorum ki savaş şartlarında bile anayasa yapan bu Meclis bu milletin beklediği yönde gerçekleştirecektir. Diyelim ki olmadı tekrar Millete gideceğiz. Mecbur kalmadıkça milletin önüne sorun getirmemiz gerekir."

TERÖR BELASINDAN MİLLETİMİZİ KURTARACAĞIZ

Başbakan Binali Yıldırım konuşmasının önemli bir bölümünü terörle mücadele konusuna ayırdı. Yıldırım, Güneydoğu'da devam eden operasyonların sona ermesi için hükümetin üç şartını açıkladı. Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Eyvallah bu beladan milletimizi kurtaracağız. Bu kanlı terör örgütünü milletle devlet arasından çıkaracağız. Bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Gazilerimize şifa diliyorum. Bu terör örgütünün sırtını sıvazlayanlar bu milletin yüzüne bakamayacaklar. Operasyonların bitmesi için 3 şartı var. Birincisi PKK ne zaman silahlarını bırakır, sivil vatandaşlarımızı rahatsız etmezse, iki güvenlik kuvvetlerimize silah doğrultmazsa, üç vatandaşlarımız rahatça seyahat edinceye kadar hiçbir güvenlik problemi yaşamayıncaya kadar kardeşlik sağlanıncaya kadar bu operasyonlar devam edecek. Bu terör grupları silahlarını gömerek, üzerine beton atarak, Cumhurbaşkanımızın dediği gibi, bu ülkeyi terk edinceye kadar bu mücadele, bu operasyonlar kararlılıkla devam edecek."

ALMANYA GERÇEK BİR DOSTLUK TESTİNDEN GEÇİYOR

Sözde Ermeni Soykırım Tasarısı'nı bugün oylayacak Almanya'ya tepki gösteren Yıldırım, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile görüştüğünü ve Türkiye'nin hassasiyetlerini aktardığını söyledi. Binali Yıldırım, şöyle konuştu: "Önümüzde zorlu bir süreç var. Bugün Almanya'da bir oylama yapılacak. Neymiş 1915 olaylarından bizi sorumlu tutacak akıllarınca. Bu ilk değil, son da olmayacak. Bazen dost bildiğimiz ülkeler kendi içlerinde güçsüzlüğe düştüğünde acaba başka nereye dikkat çekebiliriz diye böyle şeylere başvuruyorlar. Almanya Başbakanı Merkel ile konuştum kendisi elinden geleni yapacağını söyledi. Almanya gerçek bir dostluk testinden geçiyor. Bugün dostluk gerçekten var mıymış göreceğiz. Eğer eski defterleri açacaksak burada son sıraya Türkiye gelir."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 290 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA