• Mardin23 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Yıldırım Tbmm Genel Kurulu’nda 65. Hükümet Programını Okudu (Son)
24 Mayıs 2016 Salı 21:08

Başbakan Yıldırım Tbmm Genel Kurulu’nda 65. Hükümet Programını Okudu (Son)

Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü tarafından Van’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda 4 askerin şehit olduğu haberini TBMM Genel Kurulu’nda 65. Hükümet programını okuduğu sırada aldı. Yıldırım, hain saldırıyla ilgili...

Başbakan Binali Yıldırım, terör örgütü tarafından Van’da gerçekleştirilen bombalı saldırıda 4 askerin şehit olduğu haberini TBMM Genel Kurulu’nda 65. Hükümet programını okuduğu sırada aldı. Yıldırım, hain saldırıyla ilgili şöyle konuştu: “Şehitlerimiz var. Onlar vatan için hayatlarını ortaya koyan fidanlarımızdır. Onlar bizim kalbimizde. Tek bir terörist kalmayana kadar bu mücadele sürecek. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

TBMM'de Hükümet programını okuyan Başbakan Binali Yıldırım, 65’inci Hükümet döneminde eğitimin öncelikli gündemleri olacağını kaydetti. Yıldırım, şöyle konuştu: “Eğitimde kalite seferberliği’ni başlatarak, ‘Eğitim Kalite Endeksi’ hazırlayacağız. Müfredatı bilgi teknolojileri destekli öğretime uygun hale getirerek, eğitsel e-içeriklerin genişletilmesi ve daha da geliştirilmesini sağlayacağız. FATİH projesi aracılığıyla tüm öğrencilere eğitimde fırsat eşitliği sağlayacağız. Okullarda ikili öğretime son verme hedefi doğrultusunda, tüm okullarımızda tam gün eğitim-öğretime geçilmesi için yeter sayıda derslik inşasına devam edeceğiz. Yükseköğretim öğrencilerinin ihtiyacını karşılayacak kapasitede yurt yapımına devam edecek, özel sektörün bu alana yatırım yapmasını teşvik edecek, mevcut yurtların kalitesini artıracağız.”

SAĞLIK

AK Parti iktidarları olarak sağlık reformlarına hız vereceklerini ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, şunları ifade etti: “Önümüzdeki dönemde hastanelerimizdeki nitelikli yatak oranını daha da artıracağız. Koruyucu hekimliği yaygınlaştıracağız ve sağlıklı yaşam kültürünü teşvik edeceğiz. Evde sağlık hizmetlerini geliştireceğiz. Milli aşı projemiz ile kendi aşımızı üreteceğiz. Kişiye özel kanser tedavisini öngören ONCOGEN projemizi hayata geçireceğiz. Kamu-Özel Ortaklığı modeli ile başlatmış olduğumuz şehir hastaneleri projelerini tamamlayacağız.”

TOPLUMSAL KALKINMA HAMLELERİ

Güçlü aile yapısının korunması, sosyal koruma ve yoksullukla mücadele çalışmalarının kararlılıkla süreceğini belirten Başbakan Yıldırım, kadın istihdamının artırılması için çalışmaları da hızlandıracaklarını ifade etti. Yıldırım, “Kadınların hakları, refahı, sosyal hayatta karşılaştığı engellerin ortadan kaldırılması güçlü toplum hedefimiz ve kalkınmamız için vazgeçilmezdir.” diye konuştu. Seçilme yaşını 18’e indireceklerini belirten Başbakan Yıldırım, genç girişimciliği de güçlendireceklerini ifade etti.

“Yeni iş kuran gençlerimize üç yıl boyunca gelir vergisi muafiyeti sağlayacağız.” diyen Yıldırım şöyle konuştu: “İlk kez iş bulan her gencimizin maaşının bir yıl boyunca devlet tarafından karşılanmasını sağlayacağız. Gençlerimize ücretsiz internet erişimi imkanı getireceğiz.” Başbakan Yıldırım, kültür, sanat ve sporda gelişmek için büyük yatırımlar yapacaklarını kaydetti.

EKONOMİ

Ekonomide temel prensiplerinin, enflasyonu kalıcı bir biçimde düşük tek haneli oranlara çekmek olduğunu belirten Yıldırım, “Önümüzdeki dönemde yüksek teknolojiye dayalı yurtiçi üretimi artırma ve ithalata bağımlılığı azaltma perspektifiyle, imalat sanayinin GSYH içindeki payının artırılması ve yapısal dönüşümün sağlanması temel önceliğimiz olacaktır.” dedi.

SAVUNMA SANAYİ

Yatırımlara hız vereceklerini ve istihdamı artıracaklarını belirten Başbakan Yıldırım, savunma sanayi atılımlarının süreceğini kaydetti. Yıldırım, “Milli tanksavar, milli füze, milli torpido, milli tankımız Altay, yeni tip denizaltı, çıkarma gemisi, hastane gemisi, uçak ve helikopter projelerimiz sürmektedir. Savunma sanayii ihracatında da küresel düzeyde önemli bir aktör haline geleceğiz.” diye konuştu. TBMM Genel Kurulu'nda Hükümet Programı üzerindeki görüşmeler 27 Mayıs Cuma günü saat 15.00’te gerçekleştirilecek.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 92 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA