• Mardin23 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başbakan Davutoğlu, Bosnada Açılışını Yaptığı Camide Namaz Kıldı
07 Mayıs 2016 Cumartesi 18:43

Başbakan Davutoğlu, Bosna'da Açılışını Yaptığı Camide Namaz Kıldı

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek'te savaş döneminde Sırplar tarafından yıkıldıktan sonra TİKA'nın desteğiyle yeniden inşa edilen Osmanlı camisinin açılışına katıldı.Açılışa Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bosna-Hersek'te savaş döneminde Sırplar tarafından yıkıldıktan sonra TİKA'nın desteğiyle yeniden inşa edilen Osmanlı camisinin açılışına katıldı.

Açılışa Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile Bosnalı Müslüman, Hıristiyan ve Yahudi din adamları da katıldı.

Açılışın ardından camide öğle namazı eda edildi.

Bosna'ya bağlı Sırp Cumhuriyeti'nin en büyük kenti Banja Luka'da 1992-95 savaşında temellerine kadar mayınla yıkılan, taşları Vrbas nehrine atılan, arazisi bir süre park alanı ve şehir çöplüğü olarak kullanılan, ülkenin sembollerinden biri konumundaki tarihi Ferhadiye Camii'nin yarım kalan inşaatı TİKA tarafından tamamlandı.

Banja Luka 1639 yılında Sancak merkezinin Saraybosna'ya taşınmasına kadar Bosna Sancak'ının merkezi olarak kalmıştı.

Ferhat Paşa adına Mimar Sinan'ın öğrencisi tarafından 1579 yılında yaptırılmış Bosna-Hersek'in Osmanlı dönemine ait en önemli tarihi kültürel eserlerinden olan Ferhadiye Camii, 1992-95 savaşında temellerine kadar mayınla yıkıldı. Bunun ardından 2001 yılından bu yana Bosna Hersek İslam Birliği Riyaseti öncülüğünde aslına uygun bir biçimde yeniden inşa edilmeye çalışılıyordu. Kaynak yetersizliği nedeniyle durma noktasına gelen caminin yeniden inşası için 2009 yılında taş temini desteği TİKA tarafından sağlanmıştı.

Bosna Hersek'in önemli sembollerinden birisi olan Banja Luka'daki tarihi Ferhadiye Camii 7 Mayıs 1993'te, Sırp çetnikler tarafından temellerine dinamit konularak havaya uçuruldu. Boşnaklar arasında büyük bir hüzne yol açan bu olayın yaşandığı 7 Mayıs tarihi, Bosna Hersek İslam Birliği tarafından ülkede "Camiler Günü" olarak kutlanıyor. Bosna'daki savaş boyunca, 614 cami, 218 mescit, 69 Kur'an kursu, 4 tekke, 37 türbe ve 405 diğer vakıf eseri Sırp ve Hırvatlar tarafından yıkıldı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 179 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA