• Mardin27 °C
  • Diyarbakır27 °C
  • Batman29 °C
  • Şırnak27 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Balık Ölümlerinde Şikayetin Muhatabı Kurumumuz Değildir
24 Haziran 2016 Cuma 18:33

'Balık Ölümlerinde Şikayetin Muhatabı Kurumumuz Değildir'

Ilıca deresinde yaşanan balık ölümleri konusunda açıklamalarda bulunan Büyükşehir Manavgat Koordinatörü Büküş, “Özellikle sanal medyada yer alan haberler neticesinde oluşan şikayetlerin, iddiaların ve endişelerin muhatabı kurumumuz...

Ilıca deresinde yaşanan balık ölümleri konusunda açıklamalarda bulunan Büyükşehir Manavgat Koordinatörü Büküş, “Özellikle sanal medyada yer alan haberler neticesinde oluşan şikayetlerin, iddiaların ve endişelerin muhatabı kurumumuz değildir.” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Manavgat Koordinatörü İbrahim Büküş, Ilıca-Kumköy Deresi’nde son günlerde yaşanan balık ölümleri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Büküş, “Özellikle sanal medyada yer alan haberler neticesinde oluşan şikayetlerin, iddiaların ve endişelerin muhatabı kurumumuz değildir. Kalıcı çözümler üreten kurumumuz Kumköy Arıtma Tesisi ile Kumköy Deresi’nin fiziki bağlantısını tamamen kesmiş olup, en verimli şekilde çalışmasını sağlayarak asli görevini yerine getirmiştir.” ifadelerini kullandı.

6360 sayılı yasa ile çevre ilçelerin kurumlarının sorumluluğuna geçtiğini belirten Büküş, şunları kaydetti: “ 2014 yılı öncesi yapılan yatırımlar birkaç yıl gibi kısa bir zaman zarfında kullanılamaz hale gelmiş olup devraldığımız gün itibari ile gerekli yenileme çalışmalarını ivedilikle başlatmış bulunmaktayız. Bu kapsamda Manavgat Atıksu Arıtma Tesisi Tamamlanmış ve devreye alınmıştır. Yine aynı şekilde Kumköy Arıtma Tesisi tamamlanmış ve devreye alınmıştır. Her iki Tesis AB kriterlerine uygun çıkış suyu üretmektedir. Bölgede koku şikayetleri de önlenmiştir.

Kumköy Arıtma Tesisi yerleşke olarak Ilıca/Kumköy deresine sınırdır. Ancak tesisin Kumköy/Ilıca Deresi ile fiziksel bir bağlantısı bulunmamaktadır. Kumköy Arıtma Tesisinin herhangi bir giriş suyunun veya çıkış suyunun Kumköy/Ilıca Deresi ile bir teması söz konusu değildir. Deşarj Pompa İstasyonu yenilenmiş, ve direk basınçlı yer altı boru bağlantısı ile deşarjı sağlanmaktadır. Tesisin etrafı beton duvar ile de kapatılmıştır. Kaldı ki Arıtma tesislerinden çıkan arıtılmış suların herhangi bir canlının ölümüne sebep olacak kirlilik içermesi mümkün olmayıp, aksine yeni yapılan yatırımlar sayesinde doğada ve tarımda kullanılmaya uygun kriterlerdedir. Buna rağmen kurumumuz arıtılmış suyu deniz deşarjı ile kıyıdan yaklaşık 2.5 kilometre uzaklığı iletmektedir.

Dolayısıyla söz konusu şikayetlerin, iddiaların ve endişelerin ne sebebi ne de muhatabı kurumumuz değildir. Kalıcı çözümler üreten kurumlarımız Kumköy Arıtma Tesisi ile Kumköy/Ilıca Deresi’nin fiziki bağlantısını tamamen kesmiş olup, en verimli şekilde çalışmasını sağlamış ve asli görevini yerine getirmiştir. Atıksu adına en küçük bir risk ihtimali kalmamıştır.

Kurumlarımız buna rağmen çevrecilik bilincini esas olan konularda yetkili diğer kurumlar ile araştırma ve çözüm üretme çalışmalarını titizlikle sürdürmektedir. Balık ölümlerinin; Kumköy Deresi’nin temiz su kaynağının olmayışı, yaz aylarında kuruması, aşırı ısınan suda oksijen seviyesinin hızla tükeniyor olması gibi sebepleri olabileceği öngörüsü yapılmaktadır. Konunun uzmanları tarafından incelendiğini ve bilimsel bir sonuca müteakip kurumsal yetkilerimiz doğrultusunda takibinin gereğinin yapılacağının bilinmesini ümit ediyoruz."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 107 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA