• Mardin34 °C
  • Diyarbakır34 °C
  • Batman35 °C
  • Şırnak31 °C
  • İstanbul28 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Tüfenkci: Ürün İhtisas Borsası İle İlgili Çalışma Sürüyor
03 Haziran 2016 Cuma 15:13

Bakan Tüfenkci: Ürün İhtisas Borsası İle İlgili Çalışma Sürüyor

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Ürün İhtisas Borsası’na borsaların da ortak olmasını istediklerini kaydederek, bununla ilgili ortaklık şekillerine de son halini verip, kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.Malatya Ticaret Borsası’nı...

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Ürün İhtisas Borsası’na borsaların da ortak olmasını istediklerini kaydederek, bununla ilgili ortaklık şekillerine de son halini verip, kamuoyu ile paylaşacaklarını belirtti.

Malatya Ticaret Borsası’nı (MTB) ziyaret eden Tüfenkci, borsaların Türkiye için önemli olduğunu vurgulayarak, “Burada faaliyet gösteren gerek tacirlerimiz, gerekse çiftçilerimiz, üreticilerimiz ürettikleri ürünlerin hak ettiği değerde alınıp satılması için odalarımızın, borsalarımızın faal olması gerekir. Kendinden beklenen görevleri yerine getirmesi gerekir. Biz, üretilen ürünlerin hak ettiği değerde alım satımlarının yapılabilmesi için bakanlık olarak bir takım düzenlemelere imza atıyoruz. Lisanslı depoculuktan başlayarak, akredite olmuş laboratuvarlar tarafından sınıflandırılan ürünlerin Ürün İhtisas Borsaları kurularak burada alınıp satıldığı bir yapı oluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor, son aşamaya geldik. İlgili müdürlerden sunumları aldık, paydaşlarla bir araya gelerek son şeklini verecekler” diye konuştu.

“TİCARET HACMİNİ GENİŞLETMEYİ HEDEF ALAN BİR SİSTEM”

Bakan Tüfenkci, Ürün İhtisas Borsası’na borsaların da ortak olmasını istediklerini kaydederek, bununla ilgili ortaklık şekillerine de son halini verip, kamuoyu ile paylaşacaklarını belirterek, Ürün İhtisas Borsaları’nın artık diğer yatırım araçları gibi elektronik ortamda alınıp satılan ve üretilen elektronik senetlerin borsada yatırım aracı olarak işlem görmesini sağlayacağını kaydetti.

Tüfenkci, “Kayısıya 4, 5 ya da 6 ay sonra fiyatlanacağını düşünerek, alım satım yapabilirsiniz. İlle de kayısı işiyle iştigal etmenize gerek yok. Bankalarda buna yatırım yapabilir. Uluslararası piyasadaki yatırımcılarda yatırım yapabilir. Bunu herhangi bir borsada tekrardan satabilir. Dolayısıyla tarım ürünlerindeki ticaret hacmini genişletmeyi hedef alan bir sistem. Hayata geçtiğinde inanıyorum ki Türkiye’deki tarım ticaretinin gelişmesi noktasında önemli roller alacaktır” ifadelerini kullandı.

“KAYISIDA ULUSLARARASI BİR KONSEY OLUŞTURULMASINI İSTİYORUZ”

Kayısıda uluslararası bir konsey oluşturulmasını istediklerini dile getiren Tüfenkci, “Lisanslı depoculuk Malatya’da olması gereken ve gerçekten birilerinin buna el atması gereken karlı bir yatırım. Bakanlığımız kira destekleri bakımından yüzde 50’ye kadar destek veriyor. Oraya konulan ürünlerin kirasında yine çiftçiye destek veriyor. Böyle bir desteklediğimiz üründe sınıflandırılmış, akredite olmuş laboratuvarlarla beraber kuracağımız Ürün İhtisas Borsası’nda kayısının da yer almasını canı gönülden istiyoruz. Kayısı ile ilgili havza bazlı destek çalışmamızı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile beraber devam ettiriyoruz. Kayısının artık ulusal bir konsey veya uluslararası konseyde de sahiplenilmesi, uluslararası düzeyde bir konsey oluşturulmasını istiyoruz. Dünyada da bu işin liderliğinin Türkiye tarafından yapılmasını istiyoruz. Türkiye’de bu işin elbette ki, Türkiye’nin kuru kayısı üretiminin yüzde 80’ini yapan Malatya’nın dünyada da bu işin liderliğini yapmasını istiyoruz. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız ile görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah bu sene içerisinde bu konseyin kuruluşunu da tamamlamış olacağız.” şeklinde konuştu.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 316 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA