• Mardin30 °C
  • Diyarbakır33 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Özlü: Türkiye Artık Yeni, Sivil Ve Demokratik Bir Anayasayı Hak Ediyor
22 Haziran 2016 Çarşamba 00:53

Bakan Özlü: Türkiye Artık Yeni, Sivil Ve Demokratik Bir Anayasayı Hak Ediyor

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Güçlü demokrasi, güçlü ekonominin olmazsa olmaz bir şartıdır. Türkiye, darbe döneminin mahsulü olan bir anayasa ile yoluna devam edemez. Türkiye, artık yeni, sivil ve demokratik bir anayasayı...

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Güçlü demokrasi, güçlü ekonominin olmazsa olmaz bir şartıdır. Türkiye, darbe döneminin mahsulü olan bir anayasa ile yoluna devam edemez. Türkiye, artık yeni, sivil ve demokratik bir anayasayı hak ediyor” dedi.

Bakan Özlü, Bahariye Mevlevihane’sinde "Girişimci İşadamları Vakfı"nın düzenlediği iftar programına katıldı. Programa Vakıf Başkanı Mehmet Koç'un yanı sıra Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın da katıldı. İftar sonrası yaptığı konuşmada Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özlü, Türkiye ekonomisi, bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 4,8 oranında büyüdüğünü anımsatarak, böylece OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ekonomi olma başarısını gösterdiğine dikkati çekti.

KATMA DEĞERİ ARTTIRMAMIZ TEKNOLOJİDEN GEÇİYOR

Sanayi sektörünün ilk çeyrekte yüzde 5,9 oranında büyümesini sevindirici diğer gelişme olarak yorumlayan Özlü, şunları kaydetti: "Zira sanayiye ve üretime dayalı bir büyüme, nitelikli, sıhhatli ve sürdürülebilir bir büyüme anlamına geliyor. Türkiye'nin son dönemde ortaya koyduğu büyüme performansı, gerçekten de takdiri fazlasıyla hak ediyor. Çünkü hem bulunduğumuz coğrafyada çok zorlu bir süreç yaşanıyor hem de küresel ekonomide hala ciddi sıkıntılar bulunuyor. Bu konjonktüre rağmen büyümeye devam etmemiz, Türkiye ekonomisinin ne kadar güçlü dinamiklere sahip olduğunu gösteriyor. Ekonomide ve siyasette sağlanan güven ve istikrarın önemi, böyle günlerde çok daha iyi anlaşılıyor. Ancak elbette, ülke olarak, daha kat etmemiz gereken çok mesafe var. Büyümenin lokomotifi olan sanayi sektöründe, katma değeri artırmamız gerekiyor. Katma değeri artırmanın yolu da teknolojiden geçiyor. "şeklinde konuştu

AMACIMIZ TÜRKİYE’Yİ TEKNOLOJİ ÜRETİM ÜSSÜ HALİNE GETİRMEK

Özlü, Nisan ayında, yüksek teknolojili ürünlerin ihracat içindeki payının yüzde 3,5 olarak gerçekleştiğini anımsatıp, aynı ürünlerin ithalat içindeki payının ise yüzde 16,8 olduğuna dikkati çekerek, konuşmasına şöyle devam etti: "İşte hep birlikte odaklanmamız gereken yer burasıdır. Bakanlık olarak vizyonumuz, Türkiye'yi dünyanın en önemli teknoloji üretim üslerinden birine dönüştürmektir. Yüksek gelir grubuna dahil ülkelerden biri olacaksak, teknoloji üretme ve ticarileştirme kapasitemizi muhakkak artırmalıyız. Birçok yeni mekanizmayı, enstrümanı da geliştireceğiz ve sanayicilerimizin, girişimcilerimizin, yatırımcılarımızın hizmetine sunacağız. Özellikle TÜBİTAK'ı yeniden yapılandırarak, bilim, teknoloji ve yenilik ekosisteminde köklü değişiklikleri hayata geçireceğiz."

TÜRKİYE DEMOKRATİK ANAYASAYI HAKEDİYOR

"Güçlü demokrasi, güçlü ekonominin olmazsa olmaz bir şartıdır. Türkiye, darbe döneminin mahsulü olan bir anayasa ile yoluna devam edemez" değerlendirmesinde bulunan Özlü, konuşmasına şöyle devam etti: "Türkiye, artık yeni, sivil ve demokratik bir anayasayı hak ediyor. Mevcut parlamentonun üzerindeki en önemli vazife budur. Ancak bu süreçte, STK'larımızın da daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerektiğini ve yeni anayasa talebinizi, daha güçlü bir şekilde dile getirmeniz gerektiğini düşünüyorum. Demokratik ülkelerin başarılarında sivil toplum kuruluşlarının çok önemli bir rolü bulunuyor."

Özlü konuşmasının ardından girişimcilik eğitiminden mezun olan öğrencilere sertifikalarını verirken, Vakıf Başkanı Mehmet Koç tarafından kendisine anı plaketi verildi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 228 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Devlet destekledi, Güneydoğulu kadınlar üretti
  • Mardin’de çocuk arkeologlar iş başında
  • Din görevlilerine dini istismar eden terör örgütlerine yönelik seminer
  • Bayraklı’nın sporcuları derecelerle döndü
  • Dökülen saçlar için en etkin tedavi yöntemleri
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA