• Mardin8 °C
  • Diyarbakır7 °C
  • Batman7 °C
  • Şırnak8 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Eroğlu: Cibutide Baraj Yapılacak
09 Temmuz 2016 Cumartesi 19:23

Bakan Eroğlu: Cibuti'de Baraj Yapılacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kendisinin de gençliğinde bir kez tehlikeli bir gölete yüzmek için gittiğini, suyun balçık haline geldiğini görünce vazgeçtiğini ifade etti. Aileleri, çocuklarını, tehlikeli yerlerde yüzmemeleri...

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, kendisinin de gençliğinde bir kez tehlikeli bir gölete yüzmek için gittiğini, suyun balçık haline geldiğini görünce vazgeçtiğini ifade etti. Aileleri, çocuklarını, tehlikeli yerlerde yüzmemeleri için uyarmalarını isteyen Bakan Eroğlu, Türkiye’nin Cibuti’de baraj yapacağını açıkladı.

Afyonkarahisar ilçelerinde organize edilen bayramlaşma törenlerine katılan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Çay ve Bolvadin ilçelerinde düzenlenen bayramlaşmaların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gençliğinde bir kez bir baraj göletine girdiğini anlatan Bakan Veysel Eroğlu, suyun dibinin balçık olduğunu görünce son anda vazgeçtiğini söyledi. Baraj ve göletlerde suyun dibinin balçık kaplı olduğunu kaydeden Eroğlu, “Gençlikte bu oluyor. Ben de ortaokuldayken Şuhut’tan, Selevir’e (baraj gölü) gidiyordum. Baraj kenarına ineyim de bir yüzeyim dedim. Bir baktım su seviyesi azalmış, göl balçık hale gelmiş. Su seviyesi değiştiği için neredeyse biz orada balçıkta batıp gidecektik. Hemen fark ettim. Dolayısı ile cahillik yapıp devam etseydik belki bugün biz de yoktuk. Onun için rica ediyorum. Gençlerimiz, çocuklar Allah aşkına bilmedikleri sulara girmesinler. Bu sadece göllerde ve kanallarda yok, denizlerde de var. Bilhassa Karadeniz, Şile’de bazı akıntılar var. O akıntıya kapıldığı zaman iyi bir yüzücünün bile kurtarması mümkün değil. Bu konuda rica ediyorum, lütfen tedbiri elden bırakmasınlar. Bilmedikleri yere girmesinler, hele sulama kanallarında hızlı bir akıntı var ki oradan kurtulmaları mümkün değil. Lütfen rica ediyorum hiçbir kanala kimse girmesin. Bu konuda muhtarlarımız, belediye başkanlarımız, ailelerimiz, analar, babalar gerekli tedbirleri alsınlar. Televizyonlar da bunu duyursun. Her boğulma bizim yüreğimizi yakıyor. Tabi ateş düştüğü yeri yakıyor, annesini, babasının da yüreğini yakıyor.” dedi.

CİBUTİ'YE ÇOK MAKSATLI BARAJ

Bu arada, Afrika ülkelerinden Cibuti’de yapılacak barajın maliyet ve detaylarının ne olacağı sorusunu yanıtlayan Bakan Eroğlu şöyle konuştu: "Barajı Türk konsorsiyumu yapacak. Cibuti, Afrika'nın doğusunda güzel bir ülke ve kritik bir noktada. Geçen yıl Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’la Cibuti’ye gittiğimizde, Cibutili yetkililer baraj talebinde bulundular. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine Cibuti’ye baraj projesini yaptık. Türkiye Cumhuriyeti hazinesi oraya hibe bir imkan sağladı. Her şeyi bitti ve Cibuti makamlarına ilettik, onlar ihale yapacak. Türk firmalarıyla Cibuti firmaları konsorsiyum yapacak. Dünyada Türk müteahhitleri Çin'den sonra ikinci sırada, dolayısıyla en güzel tesisleri yapabiliyoruz. Bizim açımızdan her şey bitti. Çok özel bir proje yaptık. Her şey tamamlandı, parası da çıktı. Cibuti makamlarının ihale etmesini bekliyoruz. Ben de temel atmaya gideceğim. İnşallah kısa zamanda bitiririz. Hem içme suyu hem taşkından koruyacak güzel bir proje. Bilhassa sahil kısım tamamen taşkına maruz kalıyordu. Anlık yağışlar halka büyük zarar veriyordu. Hem taşkını önleyecek hem içme suyu temin edecek bu çok maksatlı bir baraj yapacağız."

Bakan Veysel Eroğlu’nun bayramlaşma programlarına Vali Aziz Yıldırım, milletvekilleri Hatice Özkal, Ali Özkaya, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ve protokolü ile vatandaşlar katıldı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 215 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA