• Mardin39 °C
  • Diyarbakır37 °C
  • Batman38 °C
  • Şırnak34 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Çelik: Toprağın Siyaseti Olmaz
14 Haziran 2016 Salı 12:53

Bakan Çelik: Toprağın Siyaseti Olmaz

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Toprağın siyaseti olmaz, politikası olmaz, bir karış toprağı hep beraber korumak durumundayız" dedi.Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Ankara JW Marriott Otel'de düzenlediği "Toprak...

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, "Toprağın siyaseti olmaz, politikası olmaz, bir karış toprağı hep beraber korumak durumundayız" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği'nin (TZOB) Ankara JW Marriott Otel'de düzenlediği "Toprak Bayramı Etkinliği" ve iftar programına katılan Bakan Çelik, şöyle konuştu:

"Her yıl 50 bin ile 100 bin hektar arası toprak kaybediyoruz. Bakanlar Kurulu'nda da söylüyorum, burada da söylüyorum, televizyonlarda da söylüyorum. Her yerde hep birlikte haykıracağız. Bunun siyaseti olmaz. Toprağın siyaseti olmaz. Politikası olmaz. Bir karış toprağı hep beraber korumak durumundayız. Toprak kullandığımız tarıma elverişli arazimiz belli. 24 milyon hektar. 19 milyonunu şu anda kullanıyoruz. Siz her yıl 100 bin hektarı heba ederseniz. Dışa bağımlı hale geliriz Allah korusun. Onun için bu gidişata 'dur' deme adına son derece önemli yasal düzenlemeleri hayata geçirdik. Toprağın bölünmemesiyle ilgili, toprağın korunmasıyla ilgili çok önemli düzenlemeler yürürlüğe girdi. İnşallah gereği yapılarak gelecek nesillere bu emaneti taşımamız konusunda üzerimize düşeni gerçekleştirmemiz gerekiyor."

Ramazan ayının aç kalmakla oruç tutmak arasında nasıl bir fark olduğunu anlamayı sağladığına değinen Çelik, "Ramazan ayı aç kalmakla oruç tutmak arasında nasıl bir fark var, onu hissetmemizi sağlar. Oruç tutmak aç kalmak değil. Oruç tutmak başka bir şey. Onu bizim düşünmemize vesile olur. Bu güzel ay hangi şartlarda gerçekleşiyor öyle tahmin ediyorum, hepiniz izliyorsunuz, görüyorsunuz. Medeniyetlerin filizlendiği bir bölgeden bahsediyorum. Yoğun peygamberlerin geldiği bir bölgeden bahsediyorum. Bu bölgede bir terör var, bu bölgede kan var, bu bölgede kin var. Bu bölgede sefalet var, aynı zamanda sefahat var" diye konuştu.

Konuşmasında açlık ve terör sorunu üzerinde de duran Çelik, şu ifadelere yer verdi:

"Bu bölgede ve dünyada insan çok, insanlık yok. İnsanlığı kaybetmiş insan. 80 ülkede su sorunu var. Aç var açık var. 80 ülkede 1.3 milyar ton gıda israfı var. Ramazan sofraları bereketli ama israf edilenlere bir bakın acaba bu akşam ekmeğe muhtaç kaç milyon insanın nasiplenebileceği yiyecekler bir zengin sofradan israf olarak atıldı. Bir değerlendirmeli. 34 ülkede açlık tehlikesi var. Yanı başımızda Akdeniz 'Al denize' döndü. Yani kan denizine döndü. Bunlar insanlığın hangi düzeye döndüğünü görmemiz açısından son derece önemli. Komşusu açken tok yatanlar var. Oysa komşusu açken tok yatmamak prensibi son derece önemliydi bizim için. Senenin bir ayını bu bahsettiğim özelliklerle geçirmek çok güzel. Ama biz 12 ayı Ramazan gibi değerlendirmek durumundayız."

Bakan Çelik’in ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar da konuşma yaptı. Bayraktar şöyle konuştu:

"Yeni sofralardaki zenginliğe, ihracat büyüklüğü ve çeşitliliğine bakarak da Türkiye'yi her karışında tarım yapılabilen bir ülke zannedenler var. Türkiye'nin su zengini olduğu değer yargısı ne kadar yanlışsa ülkemizin her yanının verimli tarım arazileriyle çevrili olduğunu düşünmek de bir o kadar yanlış Çünkü ülkemizde, işlenen tarım alanı içinde, hiçbir sorunu bulunmayan ve her türlü tarım yapılabilen birinci sınıf tarım arazisinin payı sadece yüzde 6'da kalıyor. Hayati öneme haiz olan bu alanları korumak ve kollamak boynumuzun borcu olmalıdır."

Bayraktar sözlerine şöyle devam etti: "Ülkemizde her yıl binlerce dekar verimli birinci ve ikinci sınıf tarım arazisi, konut, sanayi ve turizm yapılaşmaları, kara yolu yapımı nedeniyle elden çıkıyor. Kara yollarını ve şehirlerin gelişimini projelendirirken, verimli tarım arazileri yerine tarıma elverişli olmayan, daha verimsiz arazilerin kullanılmasına özen gösterilmelidir. Ülke olarak 'bir kilo toprak bir kilo altına eşdeğerdir' sözünü benimseyerek topraklarımıza daha fazla sahip çıkmalı, tarım arazilerimizi daha verimli kullanmanın yollarını bulmalıyız."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 180 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA