• Mardin2 °C
  • Diyarbakır3 °C
  • Batman2 °C
  • Şırnak-2 °C
  • İstanbul11 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bakan Çavuşoğlu: Hala Daeş’e Karşı Etkili Bir Strateji Yok
21 Mayıs 2016 Cumartesi 12:08

Bakan Çavuşoğlu: Hala Daeş’e Karşı Etkili Bir Strateji Yok

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uluslararası terörün karşısında çözüm odaklı bir stratejinin olmadığını ifade etti. Çavuşoğlu, “Irak’ın yüzde 30’unu ve Suriye’nin yüzde 45’ini işgal eden bir terör örgütüne karşı...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, uluslararası terörün karşısında çözüm odaklı bir stratejinin olmadığını ifade etti. Çavuşoğlu, “Irak’ın yüzde 30’unu ve Suriye’nin yüzde 45’ini işgal eden bir terör örgütüne karşı –yaklaşık 20 bin civarında mensubu olan terör örgütü, hadi 30 bin deyin- 65 ülke birlikte koalisyon oluşturduk, bugün hala bu terör örgütü DAEŞ’e karşı herhangi etkili bir stratejimiz yok.” dedi.

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu, Stratejik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen ‘Uluslararası İnsani Akademik Forumu’na katıldı. Forumun açılışında konuşan Çavuşoğlu, dünyanın karşı karşıya kaldığı çok ciddi sorunların başında terörizmin olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, “Terörizmin insanlığa, insan haklarına, demokrasiye ve inandığımız tüm değerlere nasıl bir tehdit olduğunu, nasıl yok etmeye başladığını görüyoruz. Sadece bireyleri değil, devletleri, kurumları ve uluslararası örgütleri de derinden sarsan terörist akımların maalesef bugün önüne geçme konusunda ne kadar başarılıyız? Stratejimiz var mı? Mesela bugün uluslararası tanınmış bir terör tanımı yok. Avrupa Birliği ‘terörle ilgili yasanızı değiştirin’ diyor ya, neye göre değiştireceksiniz? Uluslararası ya da Avrupa genelinde ya da özelinde kabul edilmiş bir terör tanımı varsa bunu bizimle paylaşın, biz de istişare edelim.” şeklinde konuştu.

“Uluslararası terörün karşısında çözüm üretebiliyor muyuz? Sonuç odaklı stratejimiz var mı?” diye soran Çavuşoğlu, “Yanı başımızda iki ülkeden Irak’ın yüzde 30’unu ve Suriye’nin yüzde 45’ini işgal eden bir terör örgütüne karşı –yaklaşık 20 bin civarında mensubu olan terör örgütü, hadi 30 bin deyin- 65 ülke birlikte koalisyon oluşturduk, bugün hala bu terör örgütü DAEŞ’e karşı herhangi etkili bir stratejimiz yok. Peki ne olacak? Nasıl çözeceğiz bunu? Hatta bu zafiyetten dolayı bazı ülkeler arazide ideolojisi kendisine yakın olan başka terör örgütleriyle de iş birliği yapmaya başladı. Terörle mücadelenin yöntemi bu mu? Başka terör örgütleriyle iş birliği yapmak mı?” ifadelerini kullandı.

‘TÜRKİYE’DE 2,7 MİLYON SURİYELİ VAR’

Terörizmin olumsuzlukları karşısında milyonlarca insanının evlerini terk ettiğini belirten Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu insanlar kendi evini neden terk etmek zorunda kaldı? Evlerini terk etmek zorunda kalan insanların önünde çok zorlu bir yol var. Türkiye’de 2,7 milyon Suriyeli göçmen var. 200 bin civarında da Iraklı var. Onlar daha iyi şartlarda yaşıyorlar. Bu insanlara nasıl iyi hizmet verebiliriz? Kampların içinde ve dışında bu insanlara neleri sağlayabiliriz? Türkiye’de kalmayıp da başka ülkelere –Suriyeliler için söylüyorum, bugün dünyada 60 milyondan fazla yerinden edilmiş insan var, Afrika’da, Arakan’da var. Biraz önce Sayın BM Genel Sekreter Yardımcısıyla konuşuyorduk, Nijerya’dan geldiğini söyledi. Boko Haram’ın oradaki saldırıları karşısında neler yapıldığını görüyoruz. Ankara’da bir terör saldırısı olduğunu zaman biraz yankısı oluyor. En azından biz biliyoruz. Brüksel’de Paris’te bir terör saldırısı olduğu zaman dünya ayağa kalkıyor. Lahor’daki yine bir iki haber… Ama Nijerya’da ne olup bittiğini bilmiyoruz bile. Boko Haram belki günde bine Nijeryalıyı öldürüyor. Buna karşı sessizliğin sebebi ne-“

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 151 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA