• Mardin-2 °C
  • Diyarbakır-2 °C
  • Batman-2 °C
  • Şırnak-6 °C
  • İstanbul9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Av. Türkmen: Göç Ve Entegrasyon Bakanlığı Kurulmalı
11 Mayıs 2016 Çarşamba 17:33

Av. Türkmen: Göç Ve Entegrasyon Bakanlığı Kurulmalı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, CHP Mülteci ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi, Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen ve Sarıçam İlçe Başkanı Celal Güven, Sarıçam ilçesindeki Suriyelilerin...

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Ayhan Barut, CHP Mülteci ve Sığınmacıların Sorunlarını Araştırma Komisyonu üyesi, Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen ve Sarıçam İlçe Başkanı Celal Güven, Sarıçam ilçesindeki Suriyelilerin kaldığı çadır kentteki yaşam koşullarını yerinde inceledi. Barut ve Av. Türkmen ilk olarak Sarıçam Kaymakamı Ali Murat Kayhan ve kamp yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Kaymakam Kayhan, 10 bin 410 kişinin barındığı mülteci kampının biri Türkmen, 14’ü Arap mahallesi olmak üzere 15 mahalleden oluştuğunu kaydetti. Kamp dışında yaklaşık 150 bin Suriyelinin kentte yaşadığını dile getiren Kayhan, Sarıçam Mülteci Kampı’nın burada yaşayan Suriyelilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde düzenlendiğini vurguladı.

36 FARKLI KURS VERİLİYOR

Suriyeli çocukların okula devam oranının yüzde 95’ler seviyesinde olduğunu belirten Kayhan, kampta kreşten liseye dek eğitim verildiğini söyledi. Halk Eğitim Merkezi’nde 36 farklı kurs verildiğini anlatan Kayhan, seracılık kursunun büyük ilgi gördüğünü ifade etti.

Konaklama merkezi olarak da adlandırılan kampta adli olayların yok denecek kadar az olduğunu belirten Kayhan, Türkiye yasaları gereğinde ikinci ya da 18 yaş altı evliliğe izin verilmediğini kaydetti. Suriyelilerin kent merkezine sadece izin alarak gidebildiğinin altını çizen Kaymakam Kayhan, “Suriyeli misafirlerimizin rahat etmesi için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

BARUT: SAVAŞ SON BULSUN ÇOCUKLAR MUTLU OLSUN

Ülkelerindeki iç savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyelilerin zor koşullarda yaşam mücadelesi verdiğini dile getiren CHP Adana İl Başkanı Ayhan Barut, “Suriye’deki özellikle çocuklar üzerinde ağır olumsuz etkilere neden savaşın bir an önce son bulması ve barış ortamının sağlanması en büyük dileğimizdir. Her ne kadar bu çadır kentlerde misafirlerimizin rahat etmesi için tüm imkanlar seferber edilmiş olsa da insan için memleketi, vatanı vazgeçilmezdir” diye konuştu.

AV.TÜRKMEN: GERİ KABUL ANLAŞMASIYLA TÜRKİYE ADETA MÜLTECİ KAMPINA DÖNÜŞECEK

“Suriye’de 5 yıldır yaşanan iç savaş sonrası ülkesini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin yaklaşık 3 milyonunun Türkiye’ye sığındığına işaret eden TBMM Başkanlık Divanı Üyesi CHP Adana Milletvekili Av. Elif Doğan Türkmen ise 200 bine yakın sığınmacının da Adana’ya yerleştiğini söyledi.

“GÖÇ VE ENTEGRASYON BAKANLIĞI KURULMALI”

Dünyanın dört bir yanında yaşanan mülteci hareketleri incelendiğinde, mültecilerin yüzde 90’inin ülkelerindeki sorunlar bittikten sonra ülkelerine geri dönmediğinin görüldüğünü kaydeden Av. Türkmen, “Bu tespite göre şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, Suriye’deki savaş bittiğinde ülkemizdeki mülteciler kalıcı olarak ülkemizde bulunacaklardır. Bu gerçekten hareketle Türkiye’nin Suriyeli mülteciler konusunda çözüm üretecek kesin politikalara ihtiyaç vardır. Şuan hükümetin yaptığı onları barındırmak, karınlarını doyurmaktır. Bu insanlık dramını hafifletmek, çektikleri acı ve yıkımları en aza indirmek, insanca bir yaşam olanağı sunmak için kurum ve kuruluşlarımızın bu konudaki çabaları, ülkemizdeki sığınmacı sayısının çokluğu karşısında yetersiz kalmaktadır. Mültecilerin ülkemize entegrasyonunu sağlayacak, ekonomik, sosyal ve kültürel sorunları giderecek çözüm öneri ve politikaları üretecek bir Göç ve Entegrasyon Bakanlığı kurulmalıdır” ifadelerini kullandı.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 117 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA