• Mardin18 °C
  • Diyarbakır11 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak14 °C
  • İstanbul16 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ato Meclis Üyesi Yarar: Sektörde Haksız Rekabete İzin Verilmemeli
08 Mayıs 2016 Pazar 13:38

Ato Meclis Üyesi Yarar: Sektörde Haksız Rekabete İzin Verilmemeli

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Ahmet Yarar, sektördeki haksız rekabetin en büyük sorunu oluşturduğunu belirterek kayıt dışı faaliyet gösteren iş yerleri yüzünden lokantacıların zor durumda kalması yanında, gıda güvenliği açısından...

Adana Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Ahmet Yarar, sektördeki haksız rekabetin en büyük sorunu oluşturduğunu belirterek kayıt dışı faaliyet gösteren iş yerleri yüzünden lokantacıların zor durumda kalması yanında, gıda güvenliği açısından da tehlikeler yarattığını söyledi.

Sektörün durumu ve sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulunan ATO 37. Grup Lokantacılar Sektörü Meslek Komitesi ve Meclis Üyesi Ahmet Yarar, uzman olmayan kişilerin medyada tüketiciyi olumsuz yönde etkileyen yanlış ve taraflı yorumları nedeniyle gıda mevzuatına uygun üretim yapan işletmelerin zor duruma düştüğünü, tüketicilerin de bilgi kirliliği yüzünden yanıltıldığını söyledi.

Sektördeki en önemli sorunlardan birinin de kayıt dışı faaliyet gösteren iş yerleri olduğuna dikkat çeken Yarar, “Bu sorun, gıda güvenliğini tehlikeye atmasının yanı sıra haksız rekabeti de beraberinde getiriyor. Bir yanda vergi, SGK primi ödeyerek işini yasalara uygun yürütmek isteyen, diğer yanda ise bu yaptırımların dışında kalan işletmeler bulunuyor. Korsan veya seyyar olarak faaliyet gösteren kafe, lokanta ve pastane gibi iş yerlerinin daha sık denetlenmesinin sektördeki haksız rekabetin önüne geçilebilmesi için caydırıcı unsur olacağına inanıyorum.” diye ifade etti.

Denetim görev ve yetkisi olan kurumların, kayıt dışı açılan iş yerleri ile seyyar satıcılara gereken hassasiyeti göstermesini beklediklerini de dile getiren Yarar, “Adana genelinde korsan faaliyet gösteren seyyar satıcılar tarzındaki yerlerin mevzuat çerçevesinde kaldırılmasını ve haklarında yasal işlem yapılmasını istiyoruz. Özellikle iş yerleri tarafından ruhsat ve izin belgeleri çıkarılırken belgeler karşılığı ödenen çeşitli harçların miktarlarının en aza indirilmesi ya da hiç alınmaması gerektiğini düşünüyoruz. Kayıt dışılığı ve haksız rekabeti ancak bu şekilde önleyebiliriz. Ayrıca, tüm yasal izinlerini tamamlamış olan küçük çaplı bir esnafımıza herhangi bir küçük ihmalden dolayı 10 bin lirayı aşan para cezaları uygulanıyor. Ceza miktarlarının tekrar gözden geçirilerek makul düzeylere çekilmesini istiyoruz.” dedi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 102 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Öğrenciler Yeni Zelanda'daki terör saldırısını kınadı
  • Dargeçit'te bisiklet sürüşü ile madde bağımlılığına dikkat çekildi
  • Anaokulu öğrencilerinden geri dönüşüm defilesi
  • Mardin’de coşkulu bahar ateşi
  • Mardin’de hakim ve savcılardan kan bağışı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA