• Mardin37 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman36 °C
  • Şırnak33 °C
  • İstanbul29 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Atık Kağıt Ve Gazeteden Romanındaki Kahramanları Yaptı
17 Haziran 2016 Cuma 12:18

Atık Kağıt Ve Gazeteden Romanındaki Kahramanları Yaptı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi'nde eğitim gören 17 yaşındaki lise öğrencisi, çevre bilinci oluşturmak amacıyla atık kitap ve gazete kağıtlarından, yazdığı romanın kahramanlarının üç boyutlu hallerini yaptı.Kitaplara...

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi'nde eğitim gören 17 yaşındaki lise öğrencisi, çevre bilinci oluşturmak amacıyla atık kitap ve gazete kağıtlarından, yazdığı romanın kahramanlarının üç boyutlu hallerini yaptı.

Kitaplara olan düşkünlüğü dolayısıyla parçalanmış kitap ve gazetelerin çöpe gitmesine gönlü elvermeyen lise öğrencisi Mehmet Ali Urfalıoğlu, topladığı atık kitapları değerlendirerek farklı bir çalışmaya imza attı. Çevre konusuna dikkati çekmeyi ve insanlarda farkındalık oluşturmayı amaçlayan Urfalıoğlu, kullanılamaz durumdaki kitap ve gazete kağıtlarından üç boyutlu karakterler oluşturdu. Urfalıoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi'nde yaptığı eserleri, Yaşayan Kültür ve Sanat Merkezi'nde sergiliyor.

"ONLARI ATMAYA KIYAMADIM"

Sergi hakkında konuşan Mehmet Ali Urfalıoğlu, atılmış kitap, gazete ve kağıtları görünce dayanamayarak onları topladığını söyledi. Biriken bu kağıtları değerlendirmeye karar verdiğini ifade eden Urfalıoğlu, "Kimi yerleri yırtılmış, okunamayacak durumda olsa da onları atmaya kıyamadım. Sonra bunlarla ne yapabilirim diye düşünürken, farkındalık oluşturmak için bu kitaplarla bir şeyler yapmaya karar verdim. Yazmakta olduğum kitabın karakterlerini üç boyutlu bir hale getirmeyi düşündüm." dedi.

Karakterlerin yapımında farklı materyaller kullandığını aktaran Urfalıoğlu, çeşitli malzemelerle iskeletini oluşturduğu karakterleri kağıtlarla kaplayarak yeni bir çalışma ortaya çıkardığını dile getirdi.

"İNSANLARDA ÇEVRE BİLİNCİ OLUŞTURMAK İÇİN YAPIYORUM"

Yazdığı kitabın karakterlerini yaparken her kullandığı malzemenin atık olmasına özen gösterdiğini belirten Urfalıoğlu, "Çamaşır teliyle iskelet yapıyoruz, üstüne kağıt ve peçeteyle biraz kas sistemi, üstüne tekrar boyadığımız kağıtla kıyafetlerini yapıyorum. Yaptığımız her şey çöpe atılan kağıtlar, gazete ve kitaplardan. Bunları insanlarda çevre bilinci oluşturmak için yapıyorum. Yaptığım eserleri görenler benim yaptığıma inanmıyorlar." diye konuştu.

"HAYAL DÜNYASI ÇOK GENİŞ BİR ÇOCUK"

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi Eğitmeni Gülçin Sökücü de Urfalıoğlu'nun bir yakınının tavsiyesiyle merkeze geldiğini anlattı.

İlk olarak Urfalıoğlu'nun yaptığı karakterleri gördüğünde şaşırdığını anlatan Sökücü, şöyle devam etti: "Getirdiği bebekler çok güzeldi. Çünkü hazır objeleri kullanmıyordu. Tamamen eski, güncelliğini yitirmiş gazete, ansiklopedi parçaları ve çamaşır tellerinden yapmıştı. Çok farklı, ilginç çalışmalardı. Hayal dünyası çok geniş bir çocuk. Kostüm tasarımıyla ilgileniyor ve bu bölümü okumak istediğini söylemişti. Ayrıca, kitap yazıyor. Farklı bir yanı var, biz de bunu çıkarmak istedik."

"UMARIM BU ŞEKİLDE ÇEVRE BİLİNCİ DE KUVVETLENİR"

Urfalıoğlu'nun yaptığı karakterlerin çocukların da ilgisini çektiğini vurgulayan Sökücü, "Çocukların bir gazete kağıdından neler yapılabileceğini görüyorlar. Hazır objeler kullanılmadan da bir şey yapılabildiğini görüyorlar. En önemlisi de geri dönüşümün ne kadar önemli olduğuna şahit oluyorlar. Umarım bu sayede çevre bilinci de kuvvetlenir." şeklinde konuştu.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 99 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA