• Mardin32 °C
  • Diyarbakır30 °C
  • Batman29 °C
  • Şırnak25 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Askeri Casusluk Davasında Flaş Gelişme
09 Haziran 2016 Perşembe 15:18

Askeri Casusluk Davasında Flaş Gelişme

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, İstanbul askeri casusluk davasının iddianamesini hazırlayan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ile hakimler Metin Özçelik, Mehmet Ekinci ve Birol Bilen hakkında 14,5...

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner, İstanbul askeri casusluk davasının iddianamesini hazırlayan eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen ile hakimler Metin Özçelik, Mehmet Ekinci ve Birol Bilen hakkında 14,5 yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı. İddianamede, Fikret Seçen hakkında yakalama kararı talep edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, savcı Fikret Seçen, hakimler Metin Özçelik, Mehmet Ekinci ve Birol Bilen hakkında 11 Temmuz 2014 tarihli Aydınlık gazetesinde yer alan “Kumpasın belgesini savcı kasada sakladı” haberi üzerine iddiaların incelenmesi için HSYK Genel Sekreterliğinden soruşturma izni istedi. HSYK, savcı ve hakimler hakkında inceleme ve soruşturma izni kararı aldı. HSYK 2. Dairesi tarafından savcı ve üç hakim hakkında 3 ay süreyle tedbiren görevden uzaklaştırılmalarına karar verildi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcıvekili Ömer Faruk Aydıner tarafından hazırlanan 29 sayfalık iddianamede, kamuoyunda İstanbul askeri casusluk davası olarak bilinen, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2010/1003 numaralı soruşturma dosyasında, bazı şüphelilerin avukatı olan Naim Karakaya’nın, 22 Kasım 2010 tarihli dilekçesiyle TÜBİTAK'a sorduğu soruların cevaplarının geldiği ancak Fikret Seçen’in gizlilik nedeniyle TÜBİTAK BİLGEM’in cevap yazısını soruşturma dosyası içerisine koymayarak 7 Şubat 2011 tarihli müzekkereyle mühürlü bez torba içerisinde adli emanette muhafaza altına aldırdığı ifade edildi.

İddianamede bahsedilen raporda iddianame içeriğinde bahsedilmemesi ve deliller bölümünde de gösterilmemesi karşısında, yargılama sürecinde, avukat Karakaya’nın TÜBİTAK’ın cevabi yazısının adli emanetten getirtilerek dava dosyasına konulmasını defalarca talep etmesine rağmen mahkeme başkanı Metin Özçelik ve üye hakimler Birol Bilen ile Mehmet Ekinci’nin tutuklu sanıkların lehine olan TÜBİTAK BİLGEM cevabi yazısının adli emanetten getirtilerek dosyaya konulması taleplerini reddettiği anlatıldı.

İddianamede TUBİTAK’tan gelen yazıların içerik olarak şüphelilerin hukuki durumunu aydınlatacak ve kurumun işleyişi ile bilgi güvenliğinin nasıl sağlandığına dair bilgiler içerdiğini, bu bilgilerin devlet sırrı olmadığının izahtan vareste olduğu kanaatine varıldığı, şüphelilerin bu yöndeki savunmasına katılmanın mümkün görülmediği ifade edildi. Gönderilen TUBİTAK yazılarının adli emanete kaydı gereken bir suç eşyası niteliğinde olmadığı belirtilen iddianamede, bu belgelerin şüphelilerin hukuki durumlarını aydınlatan, teknik bilgiler içeren belgeler olduğu ve bu yönüyle şüphelilerin lehine apaçık delil niteliğinin bulunduğu kanaatine ulaşıldığı anlatıldı.

İddianamede savcı Fikret Seçen ve hakimler Metin Özçelik, Mehmet Ekinci ve Birol Bilen hakkında ‘resmi belgeyi bozma, yok etme veya gizleme’, ‘iftira’, ‘görevi kötüye kullanma’ suçlamasıyla 4 yıl 9 aydan 14 yıl 6 aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

FİKRET SEÇEN HAKKINDA YAKALAMA KARARI TALEP EDİLDİ

Bu arada iddianamenin sonunda, Fikret Seçen hakkında kuvvetli delil bulunması, yurt dışına kaçması, ülkeye geri dönmemesi hususiyetleri nazara alınarak hakkında tutuklama amaçlı yakalama kararı verilmesi talep edildi.

İddianame Bakırköy 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Mahkeme, son soruşturmanın açılmasına karar verirse dosyayı Yargıtay’a gönderilecek.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 151 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Advan Aşireti’nden Başkan Atilla’ya ziyaret
  • Göz altında oluşan morluklara dikkat
  • Başkan Avcı seçim çalışmalarına devam ediyor
  • Ümit Ülkü Avusturya’da Türkiye’yi temsil etti
  • Ankaralı yüzücüler Türkiye ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA