• Mardin20 °C
  • Diyarbakır23 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak22 °C
  • İstanbul7 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aşitçi Enişte Hakim Karşısında
26 Mayıs 2016 Perşembe 18:33

Aşitçi Enişte Hakim Karşısında

Ataşehir'de, bir restoranın oyun alanına girerek 3 yaşındaki çocuğun yüzüne kimyasal madde döktüğü iddia edilen Cihan Araçman'ın yargılanmasına başlandı. Çocukların eğlenmesi için şaka amaçlı böyle bir şeyi yaptığını savunan...

Ataşehir'de, bir restoranın oyun alanına girerek 3 yaşındaki çocuğun yüzüne kimyasal madde döktüğü iddia edilen Cihan Araçman'ın yargılanmasına başlandı. Çocukların eğlenmesi için şaka amaçlı böyle bir şeyi yaptığını savunan Araçman, çocuğun ailesiyle hiçbir probleminin olmadığını öne sürdü. Aile ise, çocuklarının ‘Eniştem benim yüzüme bir şey sıktı her taraf duman oldu' dediğini belirterek, Araçman’ın ifadelerini inandırıcı bulmadıklarını söyledi.

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık Cihan Araçman cezaevinden getirildi. Araçman’ın avukatları da duruşmada hazır bulundu. Mağdur Y.K'nın annesi Işıl Güven, babası Cenk Kocakaya ile olayda yaralanan diğer mağdur çocuklar E.E. ile B.Ö'nün ailesi de duruşmaya geldi.

Savunmasını yapan Araçman, mağdur Y.K. ve ailesiyle arasında bir sorun olmadığını öne sürerek, "Her şeyden önce çocukların eğlenmesi için şaka amaçlı böyle bir şeyi yapmışken hiç beklemediğim bir şekilde bu olay meydana geldiği için burada sizin huzurunuzda bulunmaktan utanç duyuyorum. Şaka olsun diye boya zannettiğim şeyi eline dökmek istemiştim. Kastını çok aşan bir neticeyle bittiği için çocuğun hem kendisinden, hem ailesinden, hem de kamuoyundan özür diliyorum." dedi.

‘AİLE İLE BİR PROBLEMİMİZ YOK’

Araçman, olay günü eşinin önerisiyle söz konusu restoranı tercih ettiğini belirterek, şunları söyledi: "Olay günü restorana gittiğimizde çocuk oyun salonunda oğlum iyi mi diye bakmak istedim. Oğlumla Y.K aynı yaştalar ve birlikte oynuyorlardı. Oyun alanında çocukların eğlenmesi için ellerine ve yüzlerine boya sürdüklerini gördüm. Ben de ellerine biraz daha boya sürersem, biraz daha eğlenirler diye düşündüm. Tesadüfen montumda bulunan boyayı aldım Y.K'nın eline doğru döktüm ama dökülmedi ve biraz daha bastırdım. Bu sefer istem dışı fışkırdı. Çok az kısmı Y.K'nın yanaklarına fışkırdı, bir kısmı da yere aktı. Boyayı evin bodrum katından arta kalan boyaların içinden temin etmiştim. Y.K. bana gülümseyince ben de yerime geri döndüm. Bir zaman sonra masaya getirdiklerinde Y.K'nın yanaklarında bu boyalar vardı. Gözleri açıktı, Işıl hemen tuvalete götürdü yüzünü yıkamaya. Uzun süre gelmeyince ben de tuvalete gittim. Annesi hızlı bir şekilde çocuk kucağında dışarı fırladı. Çocuğun yüzü kızarmıştı, gözleri kapalıydı. Işıl'a 'ne oldu' dediğimde 'galiba boya alerji yaptı hemen hastaneye götürüyorum' dedi."

Mağdur Y.K'ya kendi çocuğundan daha fazla ilgi gösterildiği, bunu kıskandığı için bu şekilde davrandığı yönündeki beyanlarının doğru olmadığını savunan Araçman, "Bu olayın zarar vereceğini bilseydim, yakınında oynayan kendi oğlumun da zarar göreceğini düşünerek, o kadar kameranın önünde böyle bir şey yapmazdım. Y.K'nın sağlığına kavuşması için ekonomik gücüm yettiği ölçüde zararlarını karşılayacağımı, maddi ve manevi ailenin yanında olmak istediğimi söylemek istiyorum. Onlara bu acıyı yaşattığım için çok üzgünüm." diye konuştu.

Mağdur Y.K’nın annesi Işıl Güven de, önceki beyanlarının geçerli olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Sanığın bu gün beyanını ilk kez dinliyorum olaydan sonra da ilk kez görüyorum. Bir insanın cebinde neden boya kutusu taşıdığını merak ediyorum. Boya sıktıktan sonra bir çocuğa neden arkanızı döner gidersiniz? Bir çocuğun yaralandığını öğrendiğinizde, bir gözünü değil 2 gözünü kaybettiğini öğrendiğinizde neden arkanızı döner gidersiniz? Oğlum olay akşamı sinir krizi geçirdi. Bugün huzurunuza çıkarmak istedim. Çünkü bu olayın mağduru ne ben, ne de babası, oğlumdu. Kendisini göstermek istedim ama dün akşam yine bir sinir krizi geçirdiği için getirmemeyi uygun buldum."

‘ENİŞTEM YÜZÜME BİRŞEY SIKTI, HER YER DUMAN OLDU’

Çocuğunu eniştesiyle hiçbir zaman yalnız bırakmamaya çalıştıklarını anlatan Güven, "Nasıl bir nefrettir ki o kadar çocuğun bulunduğu salonda cebinde bulundurduğu maddeyi çocuğun yüzüne atmış ve arkasını dönüp gitmiştir. Oğlum tedavi ve terapi görüyor. Tam 7 hafta yüzü gözü dikişlerle oturdu hastanede. Hiç kimseye yüzünü göstermedi. Hemşireler iğne yapmaya geldiklerinde sürekli 'beni öldürün başka bir çocuk alın' diye bağırıyordu. Çocuğum 3,5 yaşında ama 30 yaşında bir delikanlı gibi. 'Eniştem benim yüzüme bir şey sıktı her taraf duman oldu' diyor." şeklinde konuştu.

Işıl Güven, oğlunun can güvenliğinden ciddi şekilde endişeleri olduğunu belirterek, "Bu kişinin beyninin dibinde daha kimlere zarar vereceğine, başladığı işi bitirip bitirmeyeceğine emin değilim. Can güvenliğimiz yok." ifadesini kullandı.

Baba Cenk Kocakaya ise, sanığın samimiyetine inanmadığını belirterek, "Oğlum çevresi tarafından sevilen, samimi bir çocuktu. Ben sanığın kıskançlık gibi bir huyu olduğunu hissediyordum. Bu nedenle çocuğumla çok yalnız bırakmıyordum ama eline geçen ilk fırsatta yaptı zaten. Çeşme’den başlayarak sistemli bir saldırı olduğu kesin. Herhangi bir husumetimiz yoktu. Çok fazla samimi de değildik. Ara sıra görüşüyorduk." diye konuştu.

Diğer mağdur çocukların aileleri de sanık Araçman'dan şikayetçi olduklarını belirterek, cezalandırılmalarını talep etti.

Mağdur Y.K'nın ailesinin avukatı Rahşan Sertkaya ise, "Çocuğun yüzüne atılan asidik madde yüzünden gözünün şekli bile kalmamıştır. Henüz 4 yaşında olmasına rağmen bir daha dünyaya kendi gözleriyle bakamayacak, annesini ve babasını bir daha göremeyecektir. Şu anda bile sadece ameliyat olacağı zaman evden çıkarılmaktadır. Kendi öz bakım becerilerini gerçekleştiremeden hep birilerinin yardımıyla hayatını sürdürecektir. 4 yaşındaki bir çocuk özellikle ilaç kullanıldığı sırada çektiği acılara dayanamayarak 'beni yakın, beni öldürün, başka çocuk alın' demektedir."

Mahkeme heyeti, sanık Araçman'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın davaya müdahil olarak kabul edilmesine karar veren mahkeme, eksikliklerin giderilmesi amacıyla duruşmayı erteledi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 92 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Baharın müjdecisi ters laleler çiçek açtı
  • Kızıltepe’de ‘insanlık ölmüş’ dedirten görüntü
  • Mardin polisinden çocukları koruyan uygulama
  • Mardin’de fırtına uyarısı
  • Mahsur kalan kediyi DEDAŞ ekipleri kurtardı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA