• Mardin18 °C
  • Diyarbakır17 °C
  • Batman19 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul17 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlının Yargılanmasına Başlandı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 21:43

Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı'nın Yargılanmasına Başlandı

Antalya Baro Başkanı Avukat Alper Tunga Bacanlı, Antalya Adliyesi'nde çalışan 3 icra müdürünün rüşvet aldığını söylediği iddiasıyla, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.Antalya'da, 2014 yılı temmuz ayındaki kararname...

Antalya Baro Başkanı Avukat Alper Tunga Bacanlı, Antalya Adliyesi'nde çalışan 3 icra müdürünün rüşvet aldığını söylediği iddiasıyla, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

Antalya'da, 2014 yılı temmuz ayındaki kararname ile icra müdürlerinden Necati İlhan, Reşat Balyemez ile Fahrettin Şahin'in tayinleri, müdür yardımcısı sıfatıyla başka illere çıktı. Tayinlerini durdurmak için idare mahkemesine başvuran 3 icra müdürü, görev yerlerinde kalmak için mücadele etmeye başladı. 18 Ekim 2014 tarihinde de Antalya Barosu'nun genel kurul toplantısı yapıldı. İddiaya göre, Bacanlı burada yaptığı konuşmada, "Meslektaşlarına karşı saygısız tutum ve davranışlar ortaya koyan, meslek ahlakına aykırı tavırları adet edinen 3 icra müdürü bu yöntemle tayin edilmiştir. Artık devir değişti. Biz icra müdürlerinden değil, onlar bizden korkacak dedim. Bakın sabah da ifade ettim. Belki dikkatlerinden kaçmıştır. 3 icra müdürü rüşvetçi, burada açıkça söylüyorum. Buradan tayin ettirdim ben. 7 icra müdürü vardı burada. 7 icra müdürlüğü vardı. Ortalık kan ağlıyordu. Adamlar avukatları neredeyse rüşvetçi konusunda maaşa bağlamışlardı." dedi. Bunun üzerine 3 icra müdürü, kendilerine hakaret edildiğini ve rüşvetçilikle suçlandıklarını iddia ederek, genel kurulda yapılan konuşmanın CD'sini de dilekçelerine ekleyerek, Antalya Cumhuriyet Savcılığı’na müracaat etti. Başsavcıvekili de soruşturma yaparak Adalet Bakanlığı'ndan Bacanlı'nın yargılanmasını talep etti. Adalet Bakanlığı'nın soruşturma izni vermesi üzerine, Bacanlı hakkında 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Bugün hakim karşısına çıkan Av. Alper Tunga Bacanlı, suçlamaları kabul etmedi. Savunmasında, genel kurulda yaptığı konuşmasında müşteki olarak şikayet eden müdürleri kast etmediğini söyledi. Baro genel kurulunda yaptığı konuşmanın genel bir konuşma olduğunu ileri sürdü. Kendisini şikayet eden 3 icra müdüründen ikisini geçmişte şikayet ettiği için aralarında husumet bulunduğu kaydetti. Av. Bacanlı, "2013-2014 yılı kararnamelerinde 12 icra müdürü tayin edilmiştir. Ancak neden müştekilerin üzerlerine alındığını bilmiyorum. Ben baro başkanı olduktan sonra adliyede düzeni biraz bozduk. Baro olarak rüşvet ve yolsuzlukla mücadele ettik. Bizim ahlaki vicdani sorumluluğumuz budur. Bu tavrımızdan dolayı husumet oluşmuştur. Bunu mahkemenin takdirlerine sunuyorum." dedi.

Mahkeme, Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü'ne müzekkere yazılarak 2013 ile 2014 yıllarında Antalya İcra Müdürlüklerinden başka illere atamaları yapılan icra müdürleri ve yardımcılarının listelerinin tarihleriyle birlikte istenmesine karar vererek, duruşmayı ekim ayında erteledi.

Bu arada sanık sandalyesine çıkan Bacanlı'ya çok sayıda avukat duruşmaya katılarak destek verdi. Duruşma salonu onları almayınca avukatlar koridorda durmak zorunda kaldı. Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 136 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA