• Mardin33 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • Batman28 °C
  • Şırnak29 °C
  • İstanbul20 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anne Ölümlerinin Yüzde 28’i Doğum Sonrası Kanamadan Kaynaklanıyor
24 Mayıs 2016 Salı 13:53

Anne Ölümlerinin Yüzde 28’i Doğum Sonrası Kanamadan Kaynaklanıyor

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre anne ölümlerinin yüzde 28’i doğum sonrası kanamadan kaynaklanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, ileri yaş anne adaylarının (35 yaş üstü), Asya kökenli kadınların, obezlerin,...

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre anne ölümlerinin yüzde 28’i doğum sonrası kanamadan kaynaklanıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Aslı Alay, ileri yaş anne adaylarının (35 yaş üstü), Asya kökenli kadınların, obezlerin, iri bebek, çoğul gebelik, 5 ve üstü çocuk sahibi kadınlarda daha fazla dikkat gerektiğini söyledi. Alay’a göre doğum sonrasında yarım litreye kadar ki kan kaybı normal.

Anne ölümlerinin en sık nedeni olan kanama nasıl önlenebilir, doğumhane olması doğum yapılması için uygun mu, ameliyathane olmayan ilçe hastanelerde doğum yapılabilir mi, anestezi doktorunun olmadığı hastanelerde doğumhane olabilir mi, doğum hastası kabul edilir mi, aslında doğru soru bir gebenin doğum yapacağı hastanenin şartları nasıl olmalı?

Doğum sonrası kanamanın her doğum yapmış kadında görülebileceğini belirten Uzman Doktor Aslı Alay, “Dünya Sağlık Örgütü kanama miktarı olarak 500 cc’yi geçen kan kaybında önlem alınması gerektiğini bildirir. Genellikle kanamanın belirtileri olan çarpıntı, tansiyon düşmesi, baş dönmesi, terleme gibi sıkıntılar 1 litre kan kaybı sonrasında başlar. 500 cc’ye kadar olan kanama normal kabul edilmektedir. Ancak gebelik sırasında her kadın yeterli demir, folik asit, b vitamini desteği almalı, yeterli beslenmeli ve depolar dolu bir şekilde doğuma hazırlanmalıdır. Doğum her kadında, kadının her gebeliğinde farklıdır. Her bebeğin ayrı bir doğum hikayesi vardır. Biz kadın doğum hekimleri her gebemizin nasıl doğuracağını, hangi doğum şekli ile bebeğimizin geleceğini öngöremeyiz. Her an farklı bir klinik bulgu ile karşılaşabiliriz.” diye konuştu.

Zorunlu hizmet sırasında birçok kadın doğum uzmanının ameliyathane olmayan sadece doğumhane olarak nitelendirilen odalarda doğum yaptırmak zorunda kaldığını ifade eden Alay, şöyle devam etti: “Bir kadın doğum hekimi için en büyük zorluk bu şartlarda çalışmaktır. Bir bebek doğum kanalından çıkmadan onun nasıl doğacağını tahmin edemeyiz, öngöremeyiz. Doğum hekimliğinde her an her şey değişebilir. Doğum kanalında sıkışan ve bunu kalp atışlarında değişiklikle gösteren bebek acil sezaryen ile dünyaya getirebilir. Yani doğum yapılan bir sağlık kuruluşunda her imkan olmalıdır.”

Dünya sağlık örgütü verilerini paylaşan Alay, Doğumların yüzde 10’unda kanama miktarı normalden fazladır. Anne ölümlerinin yüzde 28’i kanama nedeni ile olmuştur. Doğum sonrası kanama riski taşıyan kadınlar ileri anne yaşı (35 yaş sonraki gebelikler), Asya kökenli kadınlar, obezite, gün aşımı gebelik, bebeğin iri olması, çoğul gebelik, 5 ve daha fazla gebelik geçirme, daha önceki doğumlarında aşırı kanama olan kadınlar, sistemik hastalıklar diyabet, bağ dokusu hastalıkları, kan hastalıkları, uzamış doğum eylemi, anne karnında enfeksiyon her gebe bu risk faktörleri açısından değerlendirilmelidir.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 71 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Mardin’de atlı turizm
  • ABD Adana Konsolosluğundan Mardin Büyükşehir Belediyesine ziyaret
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA