• Mardin23 °C
  • Diyarbakır25 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak18 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Analiste Göre Rusya Ve İsrail İle Mutabakat İhracata Olumlu Etki Yapacak
30 Haziran 2016 Perşembe 13:33

Analiste Göre Rusya Ve İsrail İle Mutabakat İhracata Olumlu Etki Yapacak

Mayıs ayı dış ticaret verileri olumlu bulunuyor. Analist Enver Erkan, verilerin tahminler ile uyumlu olduğunu vurguladı. Erkan, Rusya ve İsrail ile anlaşmaya varılmasının ihracata olumlu etki yapacağını dile getirdi.Erkan, ihracatta ilk sırayı...

Mayıs ayı dış ticaret verileri olumlu bulunuyor. Analist Enver Erkan, verilerin tahminler ile uyumlu olduğunu vurguladı. Erkan, Rusya ve İsrail ile anlaşmaya varılmasının ihracata olumlu etki yapacağını dile getirdi.

Erkan, ihracatta ilk sırayı İngiltere‘nin aldığını ama Brexit sonrasında aksi bir eğilim görülebileceğini ifade etti:

Erkan şunları kaydetti:

"Ülke gruplarına göre incelediğinde ise genelde ihracatın yüzde 40’ından fazlasını yaptığımız bölge olan Avrupa Birliği’nin payının yüzde 43’ten yüzde 49’a çıktığını görmekteyiz. Yani Mayıs ayında toplam ihracatımızın yarısını Avrupa’ya yapmışız. Avrupa Birliği’ne olan ihracat da yüzde 25 artmış. Tabii, en önemli ticari partnerimize olan ihracatın artması olumlu ancak, Brexit sonrasında bu görünüm negatife dönecektir. İngiltere’nin ihracatımızda payının artmakta olduğunu önceki analizlerimizde belirtmiştik. İngiltere, en çok ihracat yapılan ülkeler sıralamasında Almanya ve İtalya’nın önünde ilk sıraya yerleşmiş. Brexit sonrasındaki konjonktürel değişimleri hesaba kattığımızda bu bizim için olumlu bir görünüme işaret etmiyor. İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkış sürecinde gerek İngiltere ekonomisinde, gerekse de Avrupa ekonomilerinde ekonomik büyümelerin aşağı doğru revize edilecek olması bu ülkelerdeki iç talebi olumsuz yönde etkileyecek. Bu da ihracatımıza azalma olarak yansıyacaktır."

İTHALATTA ÇİN İLK SIRADA

İthalat bacağında ise tablonun değişmediğine işaret eden Erkan, "Çin toplam 2,04 milyar dolar tutar ile ithalatımızda ilk sırayı aldı. Onu Almanya ve Rusya izliyor. Sektörlere göre ithalatta da ara malı ithalatı, toplam ithalat içindeki önemini korumaktadır. Ancak Ocak – Mayıs dönemleri baz alındığında 2015’e göre toplam ihracatın içindeki yüzdesel payında 2,6 puanlık bir düşüş söz konusu olmuştur." ifadelerini kullandı.

Ekonominin yapısı gereği ithalatta en önemli payın imalat sektörüne ait olduğunu belirten Erkan, imalat sektörü içerisinde de yüzde 17’lik payın yüksek teknolojili ürünlere ait olduğunu kaydetti. "Buna karşılık ihracat tarafında yüksek teknolojili ürün ihracatının toplam ihracat içerisinde sadece yüzde 3 gibi cüzi bir payı olduğunu görüyoruz." diyen Erkan, "Rusya ile ilişkilerin düzelmesi bu ülkeye olan ihracatımıza olumlu etki yapacaktır. İsrail ile ilişkilerin normale dönmesinin de benzer bir etki yapmasını bekleyebiliriz. Bu konuda mevcut kısıtlamaların kaldırılmasının ardından görülecek etkileri yakından izleyeceğiz." değerlendirmelerinde bulundu. Erkan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mayıs ayı dış ticaret istatistikleri içinde önemli bir ayrıntı; ihracatın yıllık bazda artış gösterirken ithalatın azalmasıdır. Önceki aylarda ihracat ve ithalatın aynı anda arttığını ancak ithalatın daha hızlı azaldığını görürdük. Geçen yıl başlayan bu eğilimde, bu ayında verilerine rağmen bir değişim yok. İhracat ve ithalattaki azalmalar fiyat düzeylerindeki değişimlerden kaynaklanmaktadır. Fiyat etkisi nedeniyle hem ihracat, hem de ithalat geriliyor. Enerji faturası da karşılaştırmalı dönemlerdeki fiyat değişimleri nedeniyle geriliyor ve bu faktörler de dış ticaret açığının azalmasını sağlıyor. Geçen yıl son çeyrekte net ihracatın büyümeye de olumlu katkı yaptığını görmüştük ancak 2016’nın ilk çeyreğinde böyle bir eğilim söz konusu olmadı, çünkü çeyreklik bazda aradaki fark ihracatın aleyhine açıldı. Bütün bu veri ve faktörler kapsamında 2016 yılı için 63 milyar dolar olan dış ticaret açığı ve 33 milyar dolar olan cari açık beklentilerimizi koruyoruz."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 211 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA