• Mardin25 °C
  • Diyarbakır28 °C
  • Batman26 °C
  • Şırnak20 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Analist: Merkez, Faiz İndirimi İle ‘her Şey Yolunda’ Dedi
19 Temmuz 2016 Salı 16:23

Analist: Merkez, Faiz İndirimi İle ‘her Şey Yolunda’ Dedi

Merkez Bankası’nın marjinal fonlama oranını yüzde 0,25 indirerek temkinli bir karar aldığı ifade edildi. Işık FX Analisti Gizmen Nalbantlı, darbe girişiminin ardından dalgalanan kurun kararı önemli kıldığını vurguladı ve “İlk olarak...

Merkez Bankası’nın marjinal fonlama oranını yüzde 0,25 indirerek temkinli bir karar aldığı ifade edildi. Işık FX Analisti Gizmen Nalbantlı, darbe girişiminin ardından dalgalanan kurun kararı önemli kıldığını vurguladı ve “İlk olarak likidite önlemleri alan Merkez Bankası, bizim öngörülerimize uyumlu olarak üst bantta yüzde 0,25 indirim daha yaptı. Böylece yatırımcılara ‘her şey yolunda’ demiş oldu.” dedi.

Nalbantlı, faizde temkinli adımların geleceğini belirtirken de şunları ifade etti:

“Enflasyon yüzde 8’i bulabilir. Bu durumda yapılacak faiz indirimi lirayı daha kırılgan hale getirebilir. Metni ele aldığımızda ise sadeleşme adımlarının devam edeceği varsayımını çıkarıyoruz. Ağırlıklı fonlama maliyetinde indirimin yüzde 8-8,05 seviyesine devam etmesi ile Ağustos toplantısında yüzde 0,25 indirim gelebilir. Ancak iç durum ve kurun hali önemli olacak. Beklenmeyen bir durumun ortaya çıkması sonrası kurda görülebilecek sert artış Merkez Bankası’nın kararında etkili olacaktır. Ayrıca 5 Ağustos’ta gelecek Moody’s not kararını takip etmemiz gerekiyor. Moody’s darbe girişiminin ardından Türkiye'yi takibe aldığını açıklamıştı.

Karar sonrası kur 2,97-2,98 bölgesinde. 2,95’i aşan oynama devam edebilir. Artışın devamı için 3 liranın yukarısında kalıcılık temini gerekiyor. Endeks tarafında ise faiz indirimi olumlu karşılandı . 78 bin 300 ve 79 bin 500 seviyeleri önemli. Yeniden 75 binlere geri çekilme olabilir. “

Kapital FX Analisti Enver Erkan da marjinal fonlamada indirimin yüzde 0,50 olacağının tahmin edildiğini ama darbe girişimi ve Moody’s’in tavrından ötürü oranın yüzde 0,25’e çekildiğini dile getirdi.

Erkan, şöyle devam etti:

“Merkez Bankası’nın Temmuz ayında yüzde 0,50 indirim yapması ve faiz koridorunu 8,50- 7,50-7,25 şekline büründürmesi büyük ihtimaldi. Ancak darbe girişiminin ciddi anlamda yabancı yatırımcıda kaygıya neden olması ve içeride volatilite görülmesi Merkez Bankası’nı daha temkinli adım atmaya itti. Ancak bu yatırımcı algısına ve hikâyeye karşı yürekli bir adım olarak yorumlanmalıdır.

Faiz indirimi, yüzde 0,50 faiz indirimi olması ihtimali fiyatların içindeydi. Dolayısıyla olaylar olmasa büyük ihtimalle olumsuz bir fiyatlama olmayacaktı. Dolar/lira kuru faiz kararı sonrasında 2,98’e doğru reaksiyon verdi, BIST’ta ise yeni alımlar söz konusu. 77 bin ila 78 bin 500 puanları görebiliriz. Olumlu teknik görünüm için 80 bin beklenmeli. Kurda bariyerin 3,00-3,01 olduğunu; halen 2,93-2,98 bölgesinde oynama olduğunu görüyoruz. Normalleşme 2,92 seviyesinde aşağısında kalıcılığın temini halinde olacak.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 153 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Adana’ya Girişimcilik Merkezi ve Kimya Vadisi Kuruluyor
  • KPSS 2018 Genel Kültür, Genel Yetenek sınavı başladı
  • Diyarbakırlı berberlerin hedefi dünya şampiyonluğu
  • Bu kurs gençlerin gözdesi
  • Yenişehir’de temizlik çalışması
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA