• Mardin4 °C
  • Diyarbakır4 °C
  • Batman5 °C
  • Şırnak1 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Alo 191’e 10 Ayda 65 Bin 680 Çağrı
26 Haziran 2016 Pazar 12:23

Alo 191’e 10 Ayda 65 Bin 680 Çağrı

Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı’ kapsamında 8 Temmuz 2015’te kurulan ‘Alo 191’ 10 ayda 65 bin 680 çağrı aldı. Gelen aramalar arasında ilk sırayı tedavi olmak amacıyla arayanlar oluşturdu. Sokaktaki...

Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı’ kapsamında 8 Temmuz 2015’te kurulan ‘Alo 191’ 10 ayda 65 bin 680 çağrı aldı. Gelen aramalar arasında ilk sırayı tedavi olmak amacıyla arayanlar oluşturdu. Sokaktaki vatandaş ise 10 aydır hizmette olan çağrı hattını bilmiyor.

Uyuşturucu kullanımı ve uyuşturucu bağımlılığı tüm dünyayı olduğu gibi Türkiye’yi de tehdit eden önemli sorunlardan biri. Bireyin yanı sıra ailesini ve yaşadığı toplumu da olumsuz etkileyen uyuşturucu kullanımı fiziksel ve ruhsal sorunların yanında ekonomik, toplumsal sorunları da beraberinde getiriyor. Yaşanan bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla Sağlık Bakanlığı ve beraberinde 7 diğer bakanlık (Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı) koordineli çalışmalar yürütüyor. Bunlardan biri Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı kapsamında geçen Temmuz ayında devreye giren Alo 191 Uyuşturucu İle Mücadele Destek Hattı. 10 aylık süreçte toplamda 65 bin 680 çağrı alan hatta, sosyolog, psikolog, sosyal çalışmacı ve çocuk gelişimcilerinden oluşan personel görev yapıyor.

7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERİYOR

Vatandaşların doğru bilgiye ulaşmaları ve ihtiyaç duydukları konularda danışmanlık hizmeti alabilmeleri amacıyla kurulan ALO 191 hattı, 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Hattı arayan kişilerin kimlik bilgileri alınmadığı gibi kişiler tarafından verilen bilgiler doğrultusunda taleplerine uygun hizmet sunuluyor. Arayan kişinin ihtiyacına yönelik olarak operatörler, aile hekimleri, psikiyatri klinikleri, AMATEM, İŞKUR birimleri, sosyal yardımlaşma vakıfları, belediyeler, narkotimler ve diğer kolluk birimleri ile irtibata geçerek, kişinin ihtiyacına yönelik çözümler arıyor.

DANIŞANLAR TAKİPTE

ALO 191 hattı aracılığıyla danışanlar, 7 gün, 15 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay ve 12 ay sonra tekrar aranarak tedavi süreci içerisinde kalmaları sağlanıyor. Bakanlık, bu takiple, vatandaşın süreç içerisinde yaşadığı tüm sorunlardan zamanında haberdar olarak gerekli çözümler üretmeyi amaçlıyor. Açıldığı 31 Mayıs 2016’dan bu yana toplam 65 bin 680 çağrı karşılayan hatta, gelen çağrılar arasında ilk iki sırayı tedavi olmak amacıyla arayanlar ve konuya ilişkin genel bilgi almak için arayanlar oluşturuyor.

BAKANLIĞIN DİĞER ÇALIŞMALARI

Bakanlık, uyuşturucu ile mücadelede aile hekimlerine de görevler düştüğü bilincinden hareketle onlara yönelik eğitimler de düzenliyor. Bu kapsamda, aile hekimlerine ‘Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı’ sunuluyor. 81 ilden gelen hekim, psikolog, sosyal çalışmacı ve diğer sağlık çalışanlarına bu verilen eğitimlerle, aile hekimlerinin yıl sonuna kadar bağımlılık konusunda eğitim alarak gerekli müdahaleleri gerçekleştirebilecek ve danışmanlık yapabilecek seviyeye ulaşmaları hedefleniyor.

AYAKTA TEDAVİ MERKEZLERİ 6 YILDA 19’DAN 66’YA ULAŞTI

Bakanlığın sunduğu diğer hizmetleri ise, tedavi hizmetlerinin güçlendirilmesine yönelik faaliyetler oluşturuyor. Bu amaçla, ayakta ve yatarak tedavi verilen merkezlerin sayısı 2010’da 19 iken bugün bu sayı ülke genelinde 66’yı buluyor. Yatak kapasitesi ise 650’den 855’e yükseltilerek yüzde 30 oranında artış gösteriyor. Ayrıca, bağımlılık alanında kullanılan bazı ilaçlar, SGK tarafından geri ödeme listesine de alındı.

SOKAKTAKİ VATANDAŞ HATTI BİLMİYOR

Sokaktaki vatandaş ise, uyuşturucu ile mücadele kapsamında hayata geçirilen hizmetlerden habersiz. Gençler ve aileler hattı bilmiyor. Ailelerin çoğu, uyuşturucuyla mücadelede en önemli görevin yine kendilerine ve bakanlıklara düştüğünü savunuyor. Birçok aileye göre ise uyuşturucuya başlamanın en önemli nedeni arkadaş çevresi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 140 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Şırnak’ta 3 Kaleşnikof ele geçirildi
  • Bem Bir-Sen’den, Silopi Belediyesine ziyaret
  • Beğendik’in değişen yüzü
  • Yankesici kadınlar polise yakalandı
  • Sahte parayla dolandırıcılık yaparken polise yakalandı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA