• Mardin30 °C
  • Diyarbakır29 °C
  • Batman24 °C
  • Şırnak26 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Aliyev: İslam Ülkeleri Dayanışma İçinde Olmalı
08 Haziran 2016 Çarşamba 18:03

Aliyev: İslam Ülkeleri Dayanışma İçinde Olmalı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ramazan ayı münasebetiyle Azerbaycan'da bulunan Müslüman ülke ve örgütlerin diplomatik misyon temsilcilerin kabul etti. Trend haber ajansının bildirdiğine göre Aliyev, Ramazan ayında yapılan söz konusu...

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ramazan ayı münasebetiyle Azerbaycan'da bulunan Müslüman ülke ve örgütlerin diplomatik misyon temsilcilerin kabul etti. Trend haber ajansının bildirdiğine göre Aliyev, Ramazan ayında yapılan söz konusu görüşmeyi çok önemsediğini ifade etti.

Söz konusu ajansın bildirdiğine göre Aliyev, Türkiye'de nisan ayında düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Zivesi'nde Müslüman ülkelerin dayanışma içinde olduğunu bir daha gösterdi. Cumhurbaşkanı Aliyev, Zirve'de Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununa ilişkin önemli kararın alındığını vurguladı. "Biz bu adımları çok önemsiyoruz. Müslüman ülkelere bunun için teşekkür ediyoruz" diye konuşan Aliyev, sorunun bölge için büyük tehlike kaynağı olduğunu kaydetti.

Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı etnik temizlik yaptığını, Hocalı Soykırımını gerçekleştirdiğini, işgal altındaki topraklarda tüm tarihi ve dini anıtları yok ettiğini bildiren Cumhurbaşkanı Aliyev, Ermenistan yönetiminin sürekli Avrupa ülkelerine soruna ilişkin değiştirilmiş bilgi verdiğini ve sorunu dini boyuta çekmek istediğini açıkladı.

"Siz, Azerbaycan'da yaşayan insanlar iyi biliyorsunuz ki, bizim ülkemizde hiçbir zaman dini ve milli temellerde sorunlar olmadı." diye vurgulayan Cumhurbaşkanı Aliyev, ülkede camilerin yanısıra, kilise ve sinagogların faaliyette bulunduğunu, şehir merkezinde Azerbaycan hükümetinin tamir ettiği Ermeni kilisesinin dokunulmaz olarak kaldığını kaydetti. Ermenistan yönetiminin ucuz ve uygunsuz açıklamalarının ikiyüzlülüğün kanıtı olduğunu açıkladı.

Ermenistan yönetiminin Müslüman ülkeleri düşman olarak gördüğünü bildiren Cumhurbaşkanı Aliyev, Müslüman dünyasının Azerbaycan-Ermenistan Dağlık Karabağ meselesinde olduğu gibi diğer konularda da birlik ve dayanışma içinde olması gerektiğinin altını çizdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 261 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA