• Mardin11 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman4 °C
  • Şırnak7 °C
  • İstanbul14 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ala: Türkiye Önemli Mesafeler Katetmeye Başlayınca Bunlar Devreye Giriyor
17 Mayıs 2016 Salı 19:18

Ala: Türkiye Önemli Mesafeler Katetmeye Başlayınca Bunlar Devreye Giriyor

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Türkiye, çok önemli mesafeler katetmeye başlayınca bir takım uluslararası ve içerideki işbirlikçileri tarafından saldırıya maruz bırakılıyor. Bunların zaman zaman adı değişiyor. Ama nitelikleri hiç değişmiyor.”...

İçişleri Bakanı Efkan Ala, “Türkiye, çok önemli mesafeler katetmeye başlayınca bir takım uluslararası ve içerideki işbirlikçileri tarafından saldırıya maruz bırakılıyor. Bunların zaman zaman adı değişiyor. Ama nitelikleri hiç değişmiyor.” dedi.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, 12 Mayıs tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesi Dürümlü mezrasında, terör örgütü mensuplarının patlayıcı madde yüklü kamyonu infilak ettirmeleri sonucu kaybolduğu belirtilen ve DNA testi sonucu kimlik tespitleri yapılarak hayatını kaybettiği belirlenen vatandaşlar için düzenlenen cenaze törenine katıldı.

Törene; Bakan Ala ve Yılmaz, Eker’in yanı sıra Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu ve Ebubekir Bal, Vali Hüseyin Aksoy, Vali Yardımcısı Taner Bircan, Yenişehir Kaymakamı Mehmet Özel, Sur Kaymakamı Memduh Tura, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Hasan Ceyhun Keleş, İl Emniyet Müdürü Adnan Taşdan, kurum müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cenaze namazının kılınmasının ardından hayatını kaybeden vatandaşlarımızın cenazeleri toprağa verilmek üzere Tanışık Köy mezarlığına götürülerek burada toprağa verildi. Hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaşan ve onlara teselli veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, İçişleri Bakanı Efkan Ala ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, burada gazetecilere de açıklamalarda bulundu.

EKER: ONLAR SUÇSUZDU, GÜNAHSIZDI

“Seyithan Yakar, Mustafa, Orhan, Emir, Emrullah ve diğerleri suçsuzdu. Bir günahları yoktu” diye konuşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Mehdi Eker, yaşamını yitiren bu toprakların evlatlarının, bu toprak üzerinde yaşayan Kürt-Türk bütün kardeşleri gibi burada insan olarak yaşadıklarını ve masum olduklarını söyledi. Eker, şöyle devam etti: “Bölücü terör örgütü mensupları onlar gibi binlerce kişiyi öldürmek için bir tuzak hazırladı. 15 ton bombayı bir kamyona yükleyip Diyarbakır’a götürerek orada bir yeri patlatmak istediler. Seyithan Yakar, diğerleri ile birlikte buna engel olmaya çalıştı ve PKK terör örgütü bu insanları katletti. Terör örgütü PKK en çok Kürtlere zarar verdi. Bu örgütün genlerinde insanlığa düşmanlık vardır. Bütün eylemlerini ölüm üzerinden gerçekleştiriyor. Bunu bu bölgede yaşayan bütün kardeşlerim bilsin. Biz bu düşünceyi, zihniyeti ve anlayışı lanetliyoruz. Ne Kürt’e ne Türk’e ne de bir başkasına faydası olmayan, başkalarına taşeronluk yapan bu zihniyeti açıkça lanetliyoruz. İnsanlık onuruna sahip çıktığını söyleyen herkesten de bu tavrı ortaya koymalarını bekliyoruz. Bugün yüreğimiz yanıyor. Bu kardeşlerimizi bugün Rahmet-i Rahman’a uğurluyoruz. Onların makamı ve mekanı Allah’ın izniyle cennettir. Bundan sonra başka masum insanların ölmemesi hepimiz el birliği ile bu karanlık, kime taşeronluk taptığı belli olmayan terör örgütünü lanetlememiz gerektiğini düşünüyorum. Allah bu kardeşlerimize rahmet eylesin. Bu bölgede yaşayan tüm kardeşlerimizin başı sağ olsun, herkese taziyelerimi sunuyorum. Allah milletimize başka acılar göstermesin.”

YILMAZ: “TERÖR EN BÜYÜK ZARARI BU BÖLGEDE YAŞAYAN İNSANIMIZA VERİYOR”

Daha sonra konuşan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ise “Terör olayında hayatlarını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diliyorum. Mekânları Cennet olsun. Geride kalan ailelerine, yakınlarına, bütün Diyarbakır’a, bütün milletimize başsağlığı diliyorum. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu saldırı bir kez daha gösteriyor ki terör en büyük zararı bu bölgede yaşayan insanımıza veriyor. Bu bölgenin normalleşmesini istemiyorlar. Halkın huzur içinde yaşamasını, çocuklarını geleceğe hazırlamasını istemiyorlar. Her fırsatta yaptıkları terör saldırıları ile bu bölgedeki ekonomiye, sosyal hayata darbe vuruyorlar. Ama hiçbir zaman başaramayacaklar. Güvenlik kuvvetlerimiz bu hadiseyi yapanların peşini bırakmayacaklar, adaletin önüne çıkarmak için elinden gelen bütün gayreti gösterecekler. Bir kez daha hepimizin başı sağ olsun. Milletimizin başı sağ olsun. Böyle acı hadiseler bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Terörü kim yaparsa yapsın, kime karşı yaparsa yapsın, bizim terörün karşısında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum. Bütün siyasi kişilikleri de aynı tavrı almaya davet ediyorum.” dedi.

ALA: “ONLARIN HEPSİ BİZİM ŞEHİTLERİMİZDİR”

İçişleri Bakanı Efkan Ala da Diyarbakır'ın yanı başında bulunan, bugüne kadar en ufak bir huzursuzluk çıkarmamış, kimsenin elinden, dilinden zarar görmediği evlatlarına ve vatandaşlara karşı hunharca katliam yapıldığını belirterek, “Onların hepsi bizim şehitlerimizdir. Onları rahmetle anıyorum, mekanları cennet olsun. Bu memlekete çok hizmet ettiler, bu memlekete hep sadık oldular. Ama başkalarının maşaları, başkalarına uşaklık edenler, yine bu topraklardan çıkmış ama bu topraklarda yaşayan insanlara saldıranlar bilsinler ki onlar hainlik içerisindeler, başkalarının maşası olarak kullanılıyorlar.”

“TERÖRÜN VE TERÖRİST ORGANİZASYONLARIN KAZANMA İMKAN VE İHTİMALLERİ YOKTUR”

Bu saldırının hiçbir izahı olmadığını dile getiren Bakan Ala, bomba yüklü aracı patlatıp, bu kadar insanın canına kastetmenin izah edilebilir bir durumunun hiçbir zaman olamayacağını belirterek, şunları söyledi: “Köyde yaşayan vatandaşlarımız dimdik ayaktadır. Millete bu eziyeti çektirenlerin arkasında duranlara sesleniyorum; çekilin bunların arkasından ve bu teröristler artık bilsin ki Türkiye topyekûn el ve işbirliğiyle buna karşı. Türkiye'de topyekûn olarak siyaseti, ekonomisi, sivil toplum örgütleri, basını ve tüm dinamikleri ile güvenlik güçleriyle bu meseleye karşı durarak, bu meseleyi çözüp, yolumuza devam etmenin çaresine bakacağız. Türkiye, bu çukurlarla engellenemeyecektir. Türkiye çok önemli mesafeler katletmeye başlayınca bir takım uluslararası ve içerideki işbirlikçileri tarafından saldırıya maruz bırakılıyor. Bunların zaman zaman adı değişiyor. Ama nitelikleri hiç değişmiyor. Vatandaşlarımız şunu bilsin ki Türkiye elbette bedel ödüyor. Burada kardeşlerimizi katliamını gerçekleştirdiler. Onlar şehit oldu ve onların hatırası için buradayız. Ama zarar verme kapasitesi olan bu terörün ve terörist organizasyonların kazanma imkan ve ihtimalleri yoktur. Çok kararlı biçimde bunları da çözeceğiz ve Türkiye olarak yolumuza devam edeceğiz. Yeter ki el ve güç birliğiyle amasız, fakatsız, ancaksız, terörün karşısında duralım, doğruların da yanında olalım.”

Konuşmaların ardından Tanışık Köyü mezarlığına geçen Bakan Ala, Yılmaz ve beraberindekiler burada hayatını kaybeden vatandaşların ruhuna dua ettikten sonra köyden ayrıldılar.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 129 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
ANKET
Sizce insan en çok hangi durumda en çok ilgilenilen kişi olur?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2017 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA