• Mardin23 °C
  • Diyarbakır22 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul24 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Akdenizdeki Suriyeli Ölümlerine Dikkat Çekmek İçin Mezardeniz Klibi
21 Mayıs 2016 Cumartesi 13:58

Akdeniz'deki Suriyeli Ölümlerine Dikkat Çekmek İçin 'Mezardeniz' Klibi

Akdeniz'de 4 binden fazla Suriyeli mültecinin ölümüne dikkat çekmek isteyen Hayata Destek Uluslararası İnsani Yardım Derneği ile TBWA\İstanbul, The Sea Cemetery (Mezardeniz) adlı bir kampanya başlattı. Kampanya ile ilgili bir klip hazırlayan...

Akdeniz'de 4 binden fazla Suriyeli mültecinin ölümüne dikkat çekmek isteyen Hayata Destek Uluslararası İnsani Yardım Derneği ile TBWA\İstanbul, The Sea Cemetery (Mezardeniz) adlı bir kampanya başlattı. Kampanya ile ilgili bir klip hazırlayan dernek, hayatını kaybeden Suriyeliler için denizde temsili mezartaşları yaptı.

Dernekten yapılan açıklamada, Suriye’de iç savaş başladığından bu yana 4.6 milyon Suriyeli, doğdukları, büyüdükleri, vatan bildikleri toprakları terk etmek zorunda kaldı. Akdeniz’i aşıp Avrupa ülkelerine iltica etme fikri ise her ne kadar zorlu bir yolculuğu gerektirse de bu insanlar tarafından umuda ulaşmak için son seçeneklerden biri olarak değerlendirildi. Bu yolculuklar sırasında Akdeniz, 21. yüzyılın bilinen en ölümcül rotalarından biri haline geldi. Çünkü birçoğu henüz çocuk yaşta olan 4 binden fazla Suriyeli, umuda yolculuk sırasında Akdeniz’in derin sularında hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren insanların pek çoğunun kimliği belirlenemedi, hatta bir kısmının cansız bedenlerine bile ulaşılamadı ve Akdeniz, Suriyeli mültecilerin ebedi istirahat yerlerinden birine dönüştü.

Suriye’de iç savaş başladığından bu yana 4.6 milyon Suriyeli, doğdukları, büyüdükleri, vatan bildikleri toprakları terk etmek zorunda kaldı. Akdeniz’i aşıp Avrupa ülkelerine iltica etme fikri ise her ne kadar zorlu bir yolculuğu gerektirse de bu insanlar tarafından umuda ulaşmak için son seçeneklerden biri olarak değerlendirildi. Bu yolculuklar sırasında Akdeniz, 21. yüzyılın bilinen en ölümcül rotalarından biri haline geldi. Çünkü birçoğu henüz çocuk yaşta olan 4 binden fazla Suriyeli, umuda yolculuk sırasında Akdeniz’in derin sularında hayatını kaybetti. Yaşamını yitiren insanların pek çoğunun kimliği belirlenemedi, hatta bir kısmının cansız bedenlerine bile ulaşılamadı ve Akdeniz, Suriyeli mültecilerin ebedi istirahat yerlerinden birine dönüştü.

TBWA\İstanbul, yeni bir başlangıç için kendilerine sığınacak güvenli bir yaşam yeri ararken ne yazık ki denizde yaşamını yitiren mültecilerin anısını yaşatmak adına duygusal bir kampanya hazırladı. Afetzedelerin temel ihtiyaçlarını yerine getirebilmek ve haklarını savunmak üzere kurulan Support to Life’le (Hayata Destek Uluslararası İnsani Yardım Derneği) bir araya gelen TBWA\İstanbul, “The Sea Cemetery” (Mezardeniz) kampanyasını oluşturdu. Verilen kayıpları durdurmak ve mültecilerin hayal ettikleri hayatlarda onurlarıyla yaşamalarını sağlamak için harekete geçmeye davet etti.

Kampanya filminde, hayatını kaybeden Suriyeliler için temsili mezar taşları oluşturularak denize bırakıldı. Filimde, sevdiği insanları kaybeden aile bireyleri, Akdeniz’i aşma hikayelerini paylaşıyor ve yaşadıkları kayıplardan dolayı duydukları üzüntüyü dile getiriyor. Bazıları, sevdikleri anısına denize kırmızı karanfiller bırakıyor.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 81 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Mardin'de yetim çocuklara bayramlık hediye edildi
  • Sokak köpekleri 3 yaşındaki kıza saldırdı
  • Anadolu Efes, Euroleague ikincisi
  • Mardin’de atlı turizm
  • Florya’da teknik heyet ve sporcular taraftarı selamladı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA