• Mardin7 °C
  • Diyarbakır8 °C
  • Batman6 °C
  • Şırnak3 °C
  • İstanbul12 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ak Parti’de Olağanüstü Kongre Kararı İngiliz Basınında
07 Mayıs 2016 Cumartesi 11:43

Ak Parti’de Olağanüstü Kongre Kararı İngiliz Basınında

İngiliz basının Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti liderliğinden ayrılma kararına geniş yer ayırdı.BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, haftalık Economist dergisi, Economist, "Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun altındaki halıyı çektiğini"...

İngiliz basının Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun AK Parti liderliğinden ayrılma kararına geniş yer ayırdı.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, haftalık Economist dergisi, Economist, "Erdoğan'ın, Davutoğlu'nun altındaki halıyı çektiğini" yazdı. Habere göre, Economist'in deyimiyle "AB-Türkiye göçmen anlaşmasının mimarı" Davutoğlu, Erdoğan tarafından görevi bırakmaya zorlandı.

"Ilımlılara yer yok" başlıklı yazıda, "Giderek daha da otoriterleşen Sayın Erdoğan ile Başbakanı arasında aylardır gerilim yaşanıyordu. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, Kürt isyancılarla barış görüşmelerinin geleceği ile Sayın Erdoğan'ın Cumhurbaşkanına icracı yetkiler verilmesi için anayasayı değiştirme planları yaparak hükümet ve AKP üzerindeki kontrolünü artırmasından dolayı görüş ayrılığı içindeydi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan, ekonomi yönetimi ile Sayın Erdoğan'ın kendisini eleştirenlere sert tavrı gibi konularda da tartışmıştı." ifadelerine yer verildi.

Economist'e göre Cumhurbaşkanı Başbakanı "tüm ilgiyi üzerine çekmekle" suçladı. Haberde, Erdoğan’ın söylediği iddia edilen "Ben başbakanken, Schengen bölgesine vizesiz seyahatin Ekim 2016’da yürürlüğe gireceği duyuruldu. Bunun 4 ay önceye çekilmesinin neden kazanımmış gibi sunulduğunu anlayamıyorum." cümlelerine yer verildi.

“PARTİ İÇİ MUHALEFETE YER YOK”

Economist'e göre, “Başbakan Davutoğlu'nun ekarte edilmesi, AKP'de Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalefete artık hiçbir şekilde müsamaha gösterilmeyeceğinin” işareti. Haberde, "Yaşananlar ayrıca, Sayın Erdoğan'ın kendi gündemi doğrultusunda hareket etmek için ödeme niyetinde olduğu bedeli de gösteriyor.” denildi.

Economist'in vurguladığı bir diğer nokta da, Başbakan Davutoğlu'nu ciddi bir muhatap olarak gören AB'nin, Türkiye'yle bütünleşme iştahının azalacağı yönündeki korkuların artması.

“DAVUTOĞLU BİR ENGELDİ”

Yazı şu satırlarla noktalanmış:

"AKP destekçilerinin çoğu için, geçen sonbaharda partilerini ileri iterek çok büyük bir zafer kazanan başbakanlarının aniden görevden alındığını görmek, kafa karıştırıcı. Araştırma şirketi Metropoll'ün kurucusu Özer Sencar'a göre yaşananlar, Sayın Erdoğan'ın icracı başkanlığını bu yıl referandumda oylatmak istediğini gösteriyor. Sancar şöyle diyor: Davutoğlu bunun önünde bir engeldi, gitmeliydi."

TİMES: ERDOĞAN, DAVUTOĞLU'NU DEVİRDİ

Times gazetesinin iç sayfalarındaki haberin başlığı ise "Türkiye Başbakanı, Erdoğan tarafından devrildi".

Haberde, Başbakan Davutoğlu'nun 'yaralayıcı' bir iktidar mücadelesinin ardından görevden alındığı belirtiliyor.

Times, AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nun geçen hafta 4'e karşı 46 oyla il ve ilçe başkanlarını atama yetkisini Davutoğlu'ndan geri almasını, "Partisinin Başbakana sapladığı son hançer" olarak nitelendirmiş.

"DAVUTOĞLU İKTİDAR MÜCADELESİNİN KURBANI"

Financial Times'taki haberin başlığı ise "Davutoğlu iktidar mücadelesinin kurbanı oldu".

Gazete, Başbakan Davutoğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dizginlendiği görüşünde.

Financial Times'ın Türkiye muhabiri Mehul Srivastava'nın imzasını taşıyan haberde, Davutoğlu'nun, Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı makamını güçlendirmeye yönelik planları karşısında isteksiz göründüğü, bu nedenle de eleştirildiği belirtiliyor.

Srivastava'ya göre, Davutoğlu'na muamele Türkiye'de bazı çevrelerin tanımladığı gibi "saray darbesi" ya da "sivil darbe" değil.

Financial Times muhabiri, "Bu sadece AKP'nin iç siyasetiyle ilgili bir karar. Partinin yaratıcısı artık bir kişinin başbakanlığını istemiyor." yorumunu yapmış.

Mehul Srivastava dahil üç muhabirin ortak imzasını taşıyan Financial Times'taki başka bir haberde ise Davutoğlu'nun istifası sonrası Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki göçmen anlaşmanın geleceğinin tehlikede olduğu belirtiliyor.

'TEK ADAM YÖNETİMİ KORKUSU ARTIYOR'

Guardian'ın iç sayfasındaki haberin başlığı ise "Türkiye'de Başbakan istifa ederken, Cumhurbaşkanı kontrolünü artırıyor". Guardian'a göre bu gelişme sonrası Türkiye'de tek adam yönetimine daha da yaklaşıldığından korkuluyor.

Gazetenin Türkiye'deki muhabiri Constanze Letsch haberinde, Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki en önemli sorunlardan birinin Başbakanın önerip desteklediği yolsuzlukla mücadeleyi amaçlayan "şeffaflık paketi" olduğunu yazmış.

"HİÇBİR ZAMAN EŞİT DEĞİLLERDİ"

Guardian'da bugün ayrıca editör yardımcısı ve köşe yazarı Simon Tisdall'ın Türkiye ile ilgili bir analizi de yer alıyor. Analizde, "Bir anlamda sürpriz olan Davutoğlu'nun bu kadar uzun süre dayanabilmesi oldu. Onu eleştirenler, Erdoğan'a karşı gelmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyleyecektir. Ancak Erdoğan siyaset arenasında da bir sokak dövüşçüsü. Bu anlamda da Erdoğan ve Davutoğlu hiçbir zaman eşit değillerdi."Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 164 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA