• Mardin24 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman23 °C
  • Şırnak21 °C
  • İstanbul27 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ağrıda Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sistemi Konferansı Düzenlendi
31 Mayıs 2016 Salı 11:38

Ağrı'da 'Yeni Anayasa Ve Başkanlık Sistemi' Konferansı Düzenlendi

Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Hukuk Kulübü tarafından 'Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi' konulu konferans düzenlendi.Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Gaziantep Üniversitesi...

Ağrı Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Merkezi Hukuk Kulübü tarafından 'Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi' konulu konferans düzenlendi.

Gençlik Merkezi'nde gerçekleştirilen konferansa konuşmacı olarak katılan Gaziantep Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı-Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Altıntaş, 'Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi' hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Gençlerin başkanlık sistemi hakkında konuşmaya önem vermeleri gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Altıntaş, "Başkanlık sistemi konusu hakkında konuşmak öncelikle gençlerimizin temel vazifesi olmalı. Çünkü başkanlık sistemi hayatımızı her yönünde etkiliyor." dedi.

Geçmişte bir çok devlet yöneticisinin başkanlık sistemine değindiğini belirten Hakan Altıntaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Başkanlık sistemi tartışılması gereken bir konu. Çünkü bu sistemi kabul edenler var, kabul etmeyenler var. Şüpheciler var bir de karşıt gruplar var. Konumuz ülkemizin, vatanımızın ve milletimizin refahı ile ilgiliyse her milletin her ferdinin bir görevi vardır. Bu görevlerden biride vatandaşlık görevidir. Başkanlık sistemi konusunda söz söylemek çok zor.

Geçmişe baktığımızda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, merhum Turgut Özal, Alpaslan Tükreş, Muhsin Yazıcıoğlu, Süleyman Demirel basına başkanlık sistemi hakkında demeçleri olmuştur. Başkanlık sisteminin Türkiye’nin yapısına uygun olduğunu belirtmişlerdir. Eski hükümetler zamanında iktidarda düşüş, oylarda düşüş olduğu zaman başkanlık sistemini isteniliyordu. Günümüze baktığımızda ise Sayın Cumhurbaşkanımızın tanınırlığı, bilirliği ve tam zirvede iken başkanlık sistemini istiyor olması dikkatlerimizi çekmiştir. Sayın Cumhurbaşkanımızın gönlünde geçen başkanlık sistemidir. Ama illaki olacak diye bir söz sarf etmiyor. Son sözü yine millete bırakıyor. Yani kararı millete bırakıyor bu çok önemli bir vurgudur."

Başkanlık sistem ve parlamenter sistem hakkında ülkeler üzerinden örnekler vererek konuşmasına devem eden Altıntaş şu ifadeleri kullandı: "Kendi Milletimize özgü bir başkanlık sistemi istiyoruz. Yoksa kes, kopyala, yapıştır başkanlık sistemini istemiyoruz. Amerikan başkanlık sisteminin daha üstünde yani birinci sınıf devletler seviyesine ulaştıracaksa, İslam devletini şu anki durumda kurtaracaksa, kişisel milli gelirimizi arttıracaksa, özgürlüklerimizi daha da arttıracaksa böyle bir başkanlık sistemine evet diyoruz."

Program sonunda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aziz Sinan Alp Prof. Dr. Hakan Altıntaş'a plaket takdim etti.

Programa çeşitli kurum amirleri ve STK temsilcileri de katılım gösterdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 114 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
  • Adana’ya Girişimcilik Merkezi ve Kimya Vadisi Kuruluyor
  • KPSS 2018 Genel Kültür, Genel Yetenek sınavı başladı
  • Bu kurs gençlerin gözdesi
  • Diyarbakırlı berberlerin hedefi dünya şampiyonluğu
  • Ayağı kırılan yavru ördeği görünce gözyaşlarına boğuldu
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA