• Mardin16 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman16 °C
  • Şırnak17 °C
  • İstanbul15 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Adanada Yargı Mensupları Sigara Bırakma Kampanyasına Katıldı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 17:48

Adana'da Yargı Mensupları Sigara Bırakma Kampanyasına Katıldı

Adana Adliyesi'nde 'Hayatını Sigaraya Hapsetme' kampanyasına 90 yargı mensubu ve çalışanı başvurdu. Kampanyada 'Kalemi değil, sigarayı kırıyoruz' sloganıyla sigaraları kırıp atan hakim ve Cumhuriyet savcıları ile adliye personeli, uzman...

Adana Adliyesi'nde 'Hayatını Sigaraya Hapsetme' kampanyasına 90 yargı mensubu ve çalışanı başvurdu.

Kampanyada 'Kalemi değil, sigarayı kırıyoruz' sloganıyla sigaraları kırıp atan hakim ve Cumhuriyet savcıları ile adliye personeli, uzman doktor ve hemşireler tarafından verilen eğitim ile tedaviye başladı.

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı İş Sağlığı ve Güvenliği Bürosu tarafından Adana Adliyesi'nde sigara kullanımının en aza indirilmesi, tüm yargı mensupları ve çalışanlarının iş, sağlık ve yaşam kalitelerinin arttırılması amacıyla 'Hayatınızı sigaraya hapsetmeyin' projesi hazırlandı. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün desteğiyle düzenlenen projeye, adliyede görev yapan 90 hakim, Cumhuriyet Savcısı ile çalışan başvurdu. Yıllarca kullandıkları sigarayı kampanya sayesinde bırakmak isteyen yargı mensubu ve çalışanlar, Çukurova Aşkım Tüfekçi Devlet Hastanesi'nde bulunan Sigara Bırakma Polikliği'nde tedaviye başladı.

KALEMİ DEĞİL SİGARAYI KIRIYORUZ

Kampanyanın açılışında 'Kalemi değil sigarayı kırıyoruz' diyerek sigaraları kırıp atan yargı mensupları, poliklinikte ilk olarak akciğer ve kalp grafisi çekilip solunum fonksiyon testine tabi tutuldu. Daha sonra ise sigarayı bırakmak isteyen yargı mensuplarına, Sigara Bırakma Polikliniği sorumlusu Uzman Hemşire Ayşe Turan tarafından grup terapisi yaptırıldı. Kampanyanın kendilerinde farkındalık oluşturduğunu belirten yargı mensupları, 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü'nde sigarayı bırakacaklarını söyledi.

'KAÇ YIL SİGARA KULLANDIĞI ÖNEMLİ DEĞİL, YETER Kİ İSTESİNLER'

Sigaranın saç telinden ayak tırnağına kadar vücudun her yerini etkileyen bir zehir olduğunu belirten hemşire Ayşe Turan, şunları kaydetti: "Sigarayı bırakmak isteyenler, öncelikli olarak verilen eğitimi değerlendirerek kendi hayatlarını gözden geçirmeli, tedaviye dönük verilecek ilaçları düzenli olarak kullanmalı, bol bol su içip yürüyüş yapmalı ve sigarayı anımsatacak şeylerden uzak durmalıdırlar. Kişinin kaç yıl sigara kullandığı önemli değil. İsteyen herkes sigarayı bırakabilir. Gelin, siz de daha temiz hava, daha kaliteli yaşam ve sağlıklı bir ömür için sigarayı bırakın."

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Adviye Özer de sigarayı bırakmak üzere eğitim alan adliye çalışanlarının sağlık durumlarına göre tedavi yöntemlerini belirledi. Sigarının sinsi bir zehir olduğunu ve insanların sağlığını kaybedene kadar hiçbir bulgu vermediğini anlatan Özer, ancak sigaranın vücuda olan zararlarından kurtulma imkanı bulunduğunu vurguladı. Sigarayı bırakma sürecinde en önemli hususun eğitim olduğunu ifade eden Özer, "Tedavinin yüzde 60'ını eğitim oluşturuyor, geriye kalan yüzde 40'ında ise ilaç gerekiyor. 3 aylık ilaç tedavisinin ardından, hastanın 1 yıl boyunca takibini yapıyoruz. Ve bu süre içinde sigara kullanmazsa, sigarayı bırakmış kabul ediyoruz. Çünkü bağımlılık 1 yılda sıfırlanıyor." diye konuştu.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 67 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Şırnak’ta “Şehirlerin Ekonomik Beklentileri” çalıştayı
  • Ekonomik alanlarda kadınlarda olmalı
  • Varisler yaşam kalitesini bozuyor
  • Şehit gönüllü güvenlik korucusu sonsuzluğa uğurlandı
  • HDP, grup toplantısını Diyarbakır’da yaptı
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA