• Mardin32 °C
  • Diyarbakır35 °C
  • Batman33 °C
  • Şırnak30 °C
  • İstanbul31 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ab Ülkelerinde Ab Karşıtlığı Yükselişe Geçti
08 Haziran 2016 Çarşamba 10:33

Ab Ülkelerinde Ab Karşıtlığı Yükselişe Geçti

İngiltere'de seçmenlerin, Avrupa Birliği üyeliğinden çıkıp çıkmayacaklarını oylayacakları referandumuna iki hafta kala kritik bir anket gerçekleştirildi. ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin düzenlediği bir ankette, 10 Avrupa Birliği...

İngiltere'de seçmenlerin, Avrupa Birliği üyeliğinden çıkıp çıkmayacaklarını oylayacakları referandumuna iki hafta kala kritik bir anket gerçekleştirildi. ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi'nin düzenlediği bir ankette, 10 Avrupa Birliği ülkesinde AB karşıtlığının yükselişte olduğunu öne çıktı. Kritik ankette İngiltere'de seçmenlerin, Avrupa Birliği üyeliğinden çıkıp çıkmayacaklarını oylayacakları referandumun iki hafta öncesinde yapılması dikkat çekti. Ancak sonuçlara göre ankete katılanların yüzde 51'i Avrupa Birliği'ni tercih ettiğini söyledi.

FRANSIZ VE YUNAN HALKI AB’YE KARŞI

Yüzde 42'si, ulusal yönetimlerinin AB karşısında daha fazla iktidar sahibi olmasını arzuladığını söylerken, Yunanistan'daki katılımcıların yüzde 71'i, Fransa'da ise katılımcıların yüzde 61'i Avrupa Birliği'ne karşı olumsuz bakıyor. Rakamlar, önceki kamuoyu araştırmalarıyla kıyaslandığında ciddi bir düşüşü ifade ediyor. AB'ye olumlu yaklaşımda düşüşün oranı Fransa'da yüzde 17, İspanya'da yüzde 16, İngiltere'de yüzde 8 ve İtalya'da yüzde 6.

AB’YE HAYIR ÜLKE SAYISI ARTIYOR

Fransız kamuoyu araştırma şirketi TNS ise İngiltere'de düzenlediği kamuoyu yoklamasında, katılımcıların yüzde 41'înin AB'yi desteklerken, yüzde 43'ünün ise ayrılmaktan yana olduğunu ortaya koydu. İngiltere'de seçmenler 23 Haziran günü, Avrupa Birliği üyeliğinden ayrılıp ayrılmamayı oylayacak. Pew araştırmasına göre, AB'yi en çok destekleyen seçmenler yüzde 72 ile Polonyalılar ve yüzde 61 ile Macarlar… Araştırmanın yapıldığı diğer ülkeler ise, Almanya, Hollanda ve İsveç. Almanya'da AB'den yana olanların oranı yüzde 50 iken karşı olduğunu beyan edenlerin oranı ise yüzde 48 olarak belirtildi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 234 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA