• Mardin18 °C
  • Diyarbakır16 °C
  • Batman17 °C
  • Şırnak11 °C
  • İstanbul9 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ab Delegasyonları Kars’ta
04 Haziran 2016 Cumartesi 15:18

Ab Delegasyonları Kars’ta

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber başkanlığındaki 18 Avrupa Birliği üyesi ülkenin büyükelçileri ve yardımcıları, Kars’a gelerek bir dizi ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirdi.Büyükelçilerden oluşan heyet, ilk olarak...

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber başkanlığındaki 18 Avrupa Birliği üyesi ülkenin büyükelçileri ve yardımcıları, Kars’a gelerek bir dizi ziyaret ve görüşmeler gerçekleştirdi.

Büyükelçilerden oluşan heyet, ilk olarak Kars Valiliği'ni ziyaret etti. Vali Vekili Mehmet Halis Aydın tarafından karşılanan heyet, bir süre basına kapalı görüştükten sonra, tarihi Valilik Konağı'nı gezerek, konak hakkında Aydın’dan bilgi aldı.

Çin Halk Cumhuriyeti irtibat görevlisi Ersin Hoşer’in de eşlik ettiği Büyükelçi heyeti, daha sonra Kars Belediyesi’ni ziyaret ederek, Başkan Karaçanta ile de bir süre basına kapalı görüştü. Ardından, heyet, Kars Belediyesi ile AB desteğiyle, engelliler başta olmak üzere şiddet mağduru kadınlar, yoksullar ve eski mahkûmlar gibi dezavantajlı grupların sosyal hizmet ve istihdam gibi hizmetlere ulaşımını kolaylaştırmak amacıyla hayata geçirilen Belediye Destek Merkezi'nin (BEDESTEM) açılış törenine katıldı.

Açılışı, Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber tarafından gerçekleştirilen BEDESTEM’in açılışına; Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ve Türkiye Belediyeler Birliği yetkilileri, Çin Halk Cumhuriyeti irtibat görevlisi Ersin Hoşer ile paydaş kurum ve kuruluşların temsilcileri katıldı.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Belediye Destek Merkezinin Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti ortak finansmanıyla yürütülen İSKEP projesi kapsamında hayata geçirildiğini söyledi.

Başkan Karaçanta ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber, merkezin hayırlı olması temennisinde bulundu. Ardından katılımcılar hep birlikte BEDESTEM’i gezerek çalışma alanları hakkında yetkililerden bilgi aldı. Açılışın ardından Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, büyükelçiler için Kars’ın yöresel ürünlerinden oluşan kokteyl düzenledi ve çeşitli hediyeler verdi.

Heyet, daha sonra Kafkas Üniversitesi’ni de ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Sami Özcan ile görüştü, ardından Kars Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti. Heyet, Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen ile de görüştü. Kars Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Fahri Ötegen, görüşme sırasında yaptığı konuşmada, “Avrupa Birliği ülkelerinin değerli temsilcileri, bu güzel ilimize gelerek bizleri onurlandırdınız. İlimiz daha evvelden böyle bir ziyarete ev sahipliği yapmamıştı, sizin ilimize gelmenizle birlikte şehrimizde bir sinerji oluştu. Bu ziyaretin oldukça önemli olduğu düşüncesindeyim. İlimizin tanıtımı anlamında size aktarabileceğimiz bilgiler ekonomik bilgilerdir. Bununla ilgili sizlere bir sunum gerçekleştirilecek ve bu sunumun sizler için doyurucu olacağı düşüncesindeyim.” ifadelerini kullandı.

Görüşme sırasında Serhat Kalkınma Ajansı’nın (SERKA) hazırladığı Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı ilerinin tarihi ve turistik değerlerini anlatan sunum, ajansın strateji ve planlama birim Başkanı Evren Demir tarafından gerçekleştirildi. Sunumun ardından heyet Kars Barosu, KAMER ve İHD’nin Kars temsilcileri ile de bir süre basına kapalı olarak görüşme gerçekleştirdi.

Büyükelçilerin Kars Sanayi ve Ticaret Odası’nı ziyareti sonrası, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Hansjörg Haber, gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. İlk defa geldikleri Kars’ta, bir dizi ziyaret gerçekleştirdiklerini söyleyen Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Hansjörg Haber, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Rektör Prof. Dr Sami Özcan ve Ticaret Odası Başkanı Fahri Ötegen’e kendilerini konuk ettikleri için teşekkür etti.

Kars’ta bulunmaktan dolayı son derece mutlu olduklarını söyleyen Hansjörg Haber, “Kars, gerçekten çok güzel bir kent, biraz uzakta bir kent, fakat görmeye alışık olduğumuzdan farklı bir kent. Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını üstenmiş olan Hollanda’nın Büyükelçisi biraz rahatsızlandığı için bizimle birlikte buraya gelemediler. Fakat buraya gelememenin üzüntüsünü yaşadıklarını iletmemizi istediler. Kars, Ankara’dan uzakta yer alan bir kent, fakat ne var ki bizim bu kentle yürüttüğümüz projelerimiz var. Bununla birlikte ister enerji konusu olsun, ister ulaştırma politikaları konusu olsun ki biz bu konularda Türkiye ile çok yakinen çalışıyoruz. Bu itibarla da Kars, çok önemli bir kent konumundadır. Biz aslında burada kendimizi biraz da evimizde hissediyoruz, belki aramızda bazı arkadaşlarımız bunu bilmiyor olabilir ama Türkiye genelinde 20 kentte Avrupa Birliği bilgi büroları var. Kars ta bunlar arasında, bizim kendimizi yakın hissettiğimiz bir yer. Bir kez daha size misafirperverliğiniz için teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Avrupa Birliği'ne üye devlet sayısının 28 olduğunu da belirten Hansjörg Haber, 26 ülkenin Ankara’da temsilcisinin de olduğunu ifade ederek, büyükelçi gurubunun 20 kişiden oluştuğunu söyledi. Türkiye genelinde 6 ayda bir farklı bölgelere ziyaretler gerçekleştirdiklerini söyleyen Hansjörg Haber; genellikle Ankara, İstanbul, İzmir gibi yerlere gidiyorduk bu defa da buraya geldik, farklı bir bölge olsun diye. Kars, Ankara’dan uzakta bir kent ama buna rağmen biz Kars’ta da pek çok proje yürütmekteyiz, hatta bunlardan birinin açılışını da Kars Belediyesi’nde gerçekleştirdik. Bununla birlikte Kars yine Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı ve bu itibariyle de Avrupa açısından farklı bir perspektif sunmakta. Bugünkü ziyaretlerimizde tüm ziyaretlerimizde aslında çok ilginç görüşmeler yaptık. Türkiye’nin önemli kentlerinde olduğu gibi Kars’ta da Avrupa Birliği’nin bir adet Avrupa Birliği Bilgi Merkezi var. Bu Bilgi Merkezi de Sanayi ve Ticaret Odası bünyesinde yer alıyor. Ziyaretimiz kapsamında farkı görüşteki siyasi parti temsilcileri ile de görüşmeler yapacağız.” dedi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Ulaştırma Denizcilik ve Havacılık Bakanlığı görevini yürüttüğü sırada, kendisiyle Türkiye için bir mastır plan projesini devreye soktuklarını da belirten Hansjörg Haber, bu itibarla Bakü Tiflis Kars Demiryolu Projesi’nin de bu görüşmelerin önemli bir parçası olduğunu ve buna ek olarak da yine İpek Yolu’nun çok önemli bir bölümünü oluşturduğunu belirtti.

Kars Milletvekili Ahmet Arslan’ın da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olmasının da önemine değinen Hansjörg Haber, şunları ifade etti: “Biz Kars için de aynı zamanda çok önemli konular olan ulaştırma ve enerji konusunda da derin bir işbirliği yapıyoruz. Sayın Binali Yıldırım ile başlatmış olduğumuz çalışmalarımızı, kendisinden bu görevi devralan yeni Bakan Ahmet Arslan ile yürütmeye devam edeceğiz ki zaten öğrendik kendisi de Karslıymış. Odamız bünyesinde görevini yerine getiren Avrupa Birliği Bilgi Merkezi’nin performansından oldukça memnunuz.”

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 180 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Yangın nedeniyle mahallenin elektrikleri kesildi
  • Paçasını kurtarmaya çalışırken parmaklarını koparttı
  • 250 yıllık saati kuracak kimse olmayınca durdu
  • Batman’da şehitler anısına maraton düzenlendi
  • Büyüklerin kabusu Medipol Başakşehir
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA