• Mardin21 °C
  • Diyarbakır20 °C
  • Batman20 °C
  • Şırnak19 °C
  • İstanbul8 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
’5 Milyar Liralık Refah Fonu’ndan Türkiye De Yararlanacak’
14 Haziran 2016 Salı 13:53

’5 Milyar Liralık Refah Fonu’ndan Türkiye De Yararlanacak’

Sigorta sektöründe Türkiye ile İngiltere’nin atacağı ortak adımlar büyütece alındı. Bu çerçevede iki ülkenin önemli girişimlerde bulunabileceği ifade edildi. Birleşik Krallık’ın İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage, Türkiye’de...

Sigorta sektöründe Türkiye ile İngiltere’nin atacağı ortak adımlar büyütece alındı. Bu çerçevede iki ülkenin önemli girişimlerde bulunabileceği ifade edildi. Birleşik Krallık’ın İstanbul Başkonsolos Yardımcısı Rafe Courage, Türkiye’de finansal hizmetler sektörünün ilerlediğini ve dikkat çekici bir yere geldiğini ifade etti. Buna ek olarak İstanbul’un uluslararası finans merkezi olma hedefine katkıda bulunacaklarını da belirten Courage, İngiliz hükümetinin 5 yıllık Refah Fonu'ndan Türkiye’nin de yararlanacağını kaydetti.

Courage, sigorta alanında Türkiye’yi bekleyen imkanları açıkladı. Birleşik Krallık Finansal Hizmetler Ticaret ve Yatırım Kurulu’nun (FSTIB) dünya genelinde sermaye piyasalarının gelişimini desteklediğini anlatan Courage, Türkiye’deki finansal hizmetler sektörüyle ilgili tespitlerini şöyle sıraladı:

"Finansal Hizmetler sektörü hızlı ve güçlü bir şekilde gelişen Türkiye, Yatırım Kurulu’nun projeleri kapsamında belirlediği öncelikli ülkelerden biri. Türkiye yüksek gelirli gelişmiş bir ekonomiye dönüştü ve global varlığını artırdığı çok önemli bir dönem yaşıyor. Birleşik Krallık hükümeti ve İngiliz şirketler bu kapsamda, Türkiye finansal hizmetler sektörünün gelişimini hızlandırmak amacıyla ortaklıklar kurmak istiyor. Bu amaçla birçok etkinlik organize edildi. İki ülkenin özel ve kamu sektörü çalışanları, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşları ile buluşmalar gerçekleştirildi. Hedefimiz iki ülkenin işbirliği sayesinde, Türkiye finansal hizmetler sektörünün gelişimini sağlamak ve İstanbul’u uluslararası bir finans merkezi konumuna gelme hedefi doğrultusunda desteklemek. Finansal Hizmetler, Türkiye’nin ekonomik gelişimi için önemli taşlardan biri. İnanıyoruz ki sigorta, varlık yönetimi ve İslami finans gibi Birleşik Krallık’ın uzmanlığı olan alanlarda şirketler ve hükümetler arası işbirliklerine katkı sağlayacağız."

Rafe Courage, Birleşik Krallık hükümetinin Kasım 2015 itibariyle önümüzdeki beş yıl için oluşturduğu 5 milyar lira değerindeki Refah Fonu'na da değindi. Refah Fonu’nun amacını 'sürdürülebilir ekonomik büyümeyi desteklemek ve Birleşik Krallık şirketlerini de içerecek şekilde uluslararası işletmeler için fırsatlar yaratmak' olarak açıklayan Courage şöyle devam etti:

"Bu kapsamda Türkiye’deki finansal hizmetler sektöründeki değişimlere yön veren büyük çaplı projeleri desteklemeyi ve çok uluslu şirketlerin yatırım yapıp, faaliyetlerini devam ettirmesi için daha uygun ortamı oluşturmayı hedefliyoruz. Türk hükümeti, özel sektör ve Türkiye’de bulunan sivil toplum örgütleriyle birlikte çalışmaya devam etmeyi amaçlıyoruz."

TÜRKİYE’DE SİGORTA SEKTÖRÜNDE YÜZDE 12.4’LÜK BÜYÜME BEKLENİYOR

Courage, araştırmalarda Türkiye’de 2015-2019 yılları arasında artan genç nüfus ve harcanabilir gelir gibi faktörlerin etkisiyle sigorta sektöründe yüzde 12.4’lük kayda değer bir büyüme öngörüldüğünü ifade etti. Türkiye’deki emeklilik ve yaşam sigortalarının gelişmekte olan pek çok ülkeden daha fazla büyüme gösterdiğini vurgulayan Courage, Türkiye’de sigorta sektörünün gelecek vaat ettiğini aktardı. Courage, iki ülke arasındaki işbirliği fırsatlarını ise şöyle ifade etti:

"Birçok alanda işbirliği potansiyeli var. Örneğin; eğitim, mevzuata ilişkin alt yapı geliştirme ve dağıtım kanallarının yapısı. Türkiye sektör için gerekli becerileri geliştirmek amacıyla Birleşik Krallık’daki uzmanlardan yararlanabilir. Örneğin Türkiye’de yeterli sayıda olmayan aktüerler ve de yeni gelişen diğer ürünlerin eğitim programlarını geliştirmek için işbirlikleri kurulabilir. Ayrıca sektörde önemli değişikliklere yol açabilecek ürünleri ve mevzuatları geliştirirken iki ülke arasındaki tecrübeleri paylaşmanın ve Otomatik Katılım’(Auto Enrolment) gibi konularda fikir alışverişinde bulunmanın faydalı olacağına inanıyoruz. Her iki ülke de daha şeffaf bir dağıtım yapısı kurmak ve geliştirmek için de fikir alışverişinde de bulunabilir."

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 130 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
EKONOMİ
  • Batman’da Nevruz etkinliği sonrası gerginlik: 20 gözaltı
  • Şanlıurfa’da trafik kazası: 2 yaralı
  • Mardinli Vatandaşlar Nevruz’u Konserlerle Kutladılar
  • Yakıt deposundan esrar çıktı
  • Gereğinden fazla su metabolizmayı bozuyor
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA