• Mardin22 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak18 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
2’nci Dünya Avşarlar Şenliği Yapıldı
10 Temmuz 2016 Pazar 18:58

2’nci Dünya Avşarlar Şenliği Yapıldı

Kayseri’de Avşar yurdu olan Sarız ilçesinde düzenlenen ‘2’nci Dünya Avşarlar Şenliği’ yapıldı. Sarız ilçe merkezindeki şenliğe CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AK Parti milletvekilleri Hülya Nergis, Sami Dedeoğlu, şenliğe ev...

Kayseri’de Avşar yurdu olan Sarız ilçesinde düzenlenen ‘2’nci Dünya Avşarlar Şenliği’ yapıldı. Sarız ilçe merkezindeki şenliğe CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, AK Parti milletvekilleri Hülya Nergis, Sami Dedeoğlu, şenliğe ev sahipliği yapan ilçe Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu, Başkan Yardımcısı Adil Yılmaz ile çok sayıda davetli katıldı.

Dünya Avşarlar Derneği'nin organizasyonunda gerçekleştirilen 2’nci Dünya Avşar Şenlikleri, Sarız ilçesi Tekneli Mahallesi’nde yapıldı. Şenliğin ev sahipliğini yapan Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu, yaptığı konuşmada, daha çok Avşarların yer aldığı bu coğrafyada barış ve huzur içinde yaşadıklarını söyledi. Eroğlu, şöyle konuştu:

“Halkımız, yüzyıllar boyunca, hoşgörü ve barış ortamının sağlanması için uğraşmıştır. Barışın ve medeniyetin mirasçısı bir millet olarak işte bu iklimi yaşıyoruz. Birlik ve beraberliğimizi yeniden ihya etmeye ve yaşatmaya mecbur olduğumuzu görmek durumundayız. Bunun yolu da hem kendi tarih ve medeniyetimizi iyi bilmekten hem de bölgesel denge hedef ve beklentileri çok iyi tahlil etmekten geçmektedir. Bugün burada birlikte olmamız çok önemlidir. Bundan böyle bizleri bir araya getiren şenliğimizi düzenleyenlere bizler de destek olacağız. Bu şenliğin düzenlenmesine katkı sunanlara teşekkür ediyorum.”

“ŞEHRE GÖÇÜ ÖNLEMELİYİZ”

Son yıllarda ilçedeki nüfusun azaldığında dikkat çeken Sarız Belediye Başkanı Ömer Faruk Eroğlu, “İlçenin nüfusu bakımından artış değil, azalma olmaktadır. İlçemizden şehre göçü önlememiz lazım, bunun için de ilçede önemli yatırımlara ihtiyacımız var. Bunu yaparsak vatandaşlarımız buraları bırakıp da şehre gitmez, geçimini burada sağlar.” dedi.

“ŞENLİKLERİ MERKEZDE YAPACAĞIZ”

Dünya Avşarlar Derneği Başkanı Şeref Kocakaya da yaptığı kısa konuşmasında şunları söyledi: ”Bu yıl 2’ncisini yaptığımız şenliğimize ilgi büyük olmakta, bölgede bulunan hemşehrilerimizin şenliğe katılmaları ve sahiplenmeleri bizleri mutlu etmektedir. Önümüzdeki yıl şenliğimizi ilçe merkezinde yapacağız.” dedi. Türk Halk Müziği sanatçısı Ahmet Şafak’ın şarkılarıyla şenliğe katılanlar keyifli anlar geçirdi.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 189 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA