• Mardin22 °C
  • Diyarbakır26 °C
  • Batman22 °C
  • Şırnak18 °C
  • İstanbul26 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
28 Bin Kilometre Uzaktan Geldi, Eğitimini Bitirdi
04 Haziran 2016 Cumartesi 14:38

28 Bin Kilometre Uzaktan Geldi, Eğitimini Bitirdi

Dünyanın farklı köşelerinden eğitim için Edirne’ye gelen gençlerden biri olan, 2015-2016 eğitim yılı son sınıf öğrencisi Zafiral Abdullah mezuniyetini kutladı.Müslüman bir ülke olan Komor Adaları'ndan, 2012 yılında Türkiye’ye gelen...

Dünyanın farklı köşelerinden eğitim için Edirne’ye gelen gençlerden biri olan, 2015-2016 eğitim yılı son sınıf öğrencisi Zafiral Abdullah mezuniyetini kutladı.

Müslüman bir ülke olan Komor Adaları'ndan, 2012 yılında Türkiye’ye gelen ve 1 sene Ankara'da Türkçe dil eğitimi alıp, Edirne’de İngilizce mütercim-tercümanlığı bitiren Zafiral Abdullah, bundan sonra çeviri üzerine çalışacağını belirtti.

Hedeflerinin çok büyük olduğunu söyleyen Zafiral Abdullah, ‘’Komor Adalarından geliyorum. İngilizce mütercim tercümanlıktan bugün mezun oluyorum. Bundan sonra çeviri yapmayı düşünüyorum. Özellikle sözlü çeviri yapmayı düşünüyorum. Hedeflerim çok büyük. Uluslararası toplantılarda çeviri yapmayı düşünüyorum. Önce staj yapacağım. Bitirdikten sonra ülkeme döneceğim. Aslında benim ülkemde çok fazla İngilizce bilen insanlar var. Ama şimdi burada İngilizce mütercim tercümanlık olarak eğitim alıyorum. Burada Türkçe–İngilizce çeviri yapıyoruz. Benim orda avantajım ben Türkçede biliyor olacağım. Türkçe çok bilen yok onun üzerine daha çok çeviri yapmayı düşünüyorum. Bizim ülkeden Türkiye genelinde 40 kişiyiz. Edirne genelinde 2 kişiyiz. Diğer arkadaşım 2.sınıf bankacılık okuyor.’’ dedi.

Komorlar, Afrika'nın güneydoğusunda Mozambik ve Madagaskar'la okyanus komşuluğu olan bir ada ülkesidir. Adalardaki geleneksel sultanlık yönetimi (emirlik) Fransız hâkimiyeti altında 1912'ye kadar devam etti. 1978'de gerçekleştirilen bir darbeyle Ahmed Abdullah başkan oldu. Yeni başkan, Ekim 1978'de anayasayı değiştirerek devletin resmi adını Komorlar Federal İslâm Cumhuriyeti yaptı.

Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 143 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2018 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA