• Mardin23 °C
  • Diyarbakır18 °C
  • Batman15 °C
  • Şırnak16 °C
  • İstanbul21 °C
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
1. Ameliyathane Modülü’nde İlk Ameliyat Yapıldı
09 Mayıs 2016 Pazartesi 11:08

1. Ameliyathane Modülü’nde İlk Ameliyat Yapıldı

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine kazandırılan 1. Ameliyathane Modülü’nde ilk ameliyat, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından gerçekleştirildi.Ameliyathane hakkında bilgi veren Hastane Başhekimi...

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesine kazandırılan 1. Ameliyathane Modülü’nde ilk ameliyat, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin tarafından gerçekleştirildi.

Ameliyathane hakkında bilgi veren Hastane Başhekimi Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, 1. Ameliyathane Modülü’nün teknik ve mekanik özellikleri ile dünya standartlarında tasarlandığını söyledi. Yılmaz, “İçerisinde toplam 6 ameliyat odası bulunan ameliyathane DIN 19646-4 ASHREA (Ameliyathane Hijyenik Alan Standartları) gibi dünya standartları göz önüne alınarak projelendirilmiştir.” dedi.

Odalarda saatte 25 kez, temizden kirliye doğru hava değişimi olacak şekilde iklimlendirme sistemi kullanıldığına dikkat çeken Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz; “Yüzde 99.9 oranında hava sızdırmazlık sağlayan (partikül geçirmeyen) hepafiltre kullanılmıştır. HVAC (Streil Alan Havalandırma Sistemi) kontrolleri otomasyon üzerinden sağlanmaktadır. İklimlendirme standartları ISO-14.644'e uygundur. Yan etkenler göz önüne alınarak her oda ayrı ayrı projelendirilmiştir.” şeklinde sözlerine devam etti.

Kullanıcı isteklerine uygun tasarım ve malzeme seçimi yapıldığını belirten Yılmaz şunları ekledi: “Ameliyathane projesinin amacı, hasta güvenliğinin ve kolay iş akışının sağlanması, enfeksiyon kontrolünde, cerrahi ekiplerin performansında, araç-gereç kullanım ve veriminde başarılı ve kaliteyi üst düzeye çekecek bir mimari uygulanmasıdır. Ameliyathane içinde kirli alan, yarı steril alan ve steril alanlar net olarak ayrılmıştır. Yapı malzemeleri olarak partikül ve mikroorganizma kontrolünü asgari düzeye çeken malzemeler kullanılmıştır. Kapılar tam sızdırmaz özelliktedir. Mekanik tasarım 3 odaya 1 santral düşecek şekildedir.”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ise dünya standartlarında bir ameliyathanenin hastaneye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, bölge için hayırlı olmasını diledi.Cihan CİHAN

Kaynak:
Bu haber toplam 133 defa okunmuştur
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ANKET
İş yerinizde menfaatiniz için yalakalık yapar mısınız?
Tüm Hakları Saklıdır © 1997 - 2019 Midyat Habur | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : / Faks : 04824641346 | Yazılım: CM Bilişim - Tasarım: INVIVA